Reklama

Lada dzień przestawiamy wskazówki zegarków. Ostatni raz?

Opublikowano:
Autor:

Lada dzień przestawiamy wskazówki zegarków. Ostatni raz? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pamiętajcie o zmianie czasu z letniego na zimowy, kiedy spojrzycie na budzik albo zegar wiszący na ścianie.

Pamiętajcie o zmianie czasu z letniego na zimowy, kiedy spojrzycie na budzik albo zegar wiszący na ścianie. 

Czasem korci, aby wskazówkę zegarka tak przestawić, aby móc pozwolić sobie na dłuższy sen. Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich śpiochów, bo już z soboty na niedzielę śpimy o godzinę dłużej, a to z takiego powodu, że trzeba będzie cofnąć wskazówki zegarków (formalnie należy to zrobić z godz. 3.00 na 2.00 w nocy). Nadeszła pora na zmianę czasu z letniego na zimowy. Do czasu letniego powrócimy dopiero 25 marca 2018 roku.

Niedawno pojawiła się propozycja Polskiego Stronnictwa Ludowego, aby zaniechać zmian czasu na letni i zimowy, pozostając przy czasie letnim (począwszy od 1 października 2018 roku). Projekt ustawy poparła sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych. Jeśli spotka się z akceptacją parlamentarzystów, to kto wie, czy nie zmienimy czasu z letniego na zimowy już po raz ostatni, a zmiana na czas letni w marcu nie okaże się w ogóle ostatnią zmianą czasu, jakiej dokonamy. 

Na niekorzyść zmiany czasu przytaczano szereg argumentów, w tym większą liczbę wypadków drogowych, a nawet zawałów. Podpierano się nawet badaniami Uniwersytetu Alabama w Birmingham w USA, w których wykazano, że cofnięcie wskazówek o jedną godzinę jesienią zmniejsza ryzyko zawału serca o 10 proc, z kolei przesunięcie o jedną godzinę do przodu może takie ryzyko zwiększyć o 10 proc. Opinie są tu jednak podzielone. Inni specjaliści uważają, że nie można jednoznacznie stwierdzić, iż zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie chociażby z tego powodu, że badania prowadzone są na różnych grupach, w różnych krajach na różnych szerokościach geograficznych, ponadto różne są metodologie tych badań. Są też takie opinie, że chodzi o naszą wrażliwość na zmiany, a ta u jednych osób jest większa, u drugich mniejsza. Innymi słowy jedna osoba przyzwyczai się do zmiany szybko, a druga będzie na to potrzebowała nawet kilka dni. W tym czasie mogą u niej wystąpić np. problemy z zasypianiem. Tak czy inaczej na razie pamiętajmy o cofnięciu o jedną godzinę wskazówek w zegarach z 28 na 29 października. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE