Reklama

Kupno mieszkania. Nowe czy używane?

Opublikowano:
Autor:

Kupno mieszkania. Nowe czy używane? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakup własnego mieszkania oznacza nie tylko aktywne poszukiwanie wymarzonej nieruchomości, ale to również liczne formalności, które należy spełnić w związku z kredytowaniem nieruchomości. Dlatego warto się zastanowić, czy będziemy decydować się na mieszkanie z rynku pierwotnego i sami będziemy decydować o wyglądzie naszego wymarzonego M, czy może wyszukamy mieszkanie na rynku wtórnym, ale za to w wymarzonej przez nas lokalizacji.

Zakup własnego mieszkania oznacza nie tylko aktywne poszukiwanie wymarzonej nieruchomości, ale to również liczne formalności, które należy spełnić w związku z kredytowaniem nieruchomości. Dlatego warto się zastanowić, czy będziemy decydować się na mieszkanie z rynku pierwotnego i sami będziemy decydować o wyglądzie naszego wymarzonego M, czy może wyszukamy mieszkanie na rynku wtórnym, ale za to w wymarzonej przez nas lokalizacji.

 oferuje w wielu lokalizacjach, zatem można wybrać je zarówno kierując się zasobnością portfela i wysokością raty kredytu do spłaty, jak i decydując się na wymarzoną dzielnicę bez względu na koszty. Jednak nie zawsze kredytobiorcy mają pełną dowolność w wyborze mieszkania. Kredytobiorcy młodzi, którzy nie przekroczyli 35. roku życia i którzy poszukują dla siebie pierwszego własnego mieszkania lub domu, mogą korzystać z programu Mieszkanie dla Młodych. Program ten wpływa na wielkość mieszkania, które powinno liczyć do 75 metrów kwadratowych i może być większe jedynie pod warunkiem spełnienia dodatkowych kryteriów, związanych z liczebnością rodziny. W ramach programu można kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, przy czym ustawodawca z góry ogranicza również cenę za 1 metr powierzchni mieszkalnej - w Warszawie w I kwartale 2015 roku wartość ta nie może przekroczyć 6583,10 zł. 

Z kolei osoby, które już są właścicielami jakiejś nieruchomości lub też będą korzystać jedynie z kredytu hipotecznego, bo np. ich wkład własny przekracza 50% kredytowanej nieruchomości, mogą wybierać mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. 

Z prawnego punktu widzenia najłatwiej jest kupić mieszkanie bezpośrednio od dewelopera, który przenosi prawo własności na kredytobiorcę, nabywającego daną nieruchomość. Nieco więcej formalności czeka na klientów, którzy kupują mieszkanie na rynku wtórnym. Tutaj coraz częściej dochodzi do sytuacji, że sprzedawane są mieszkania z obciążoną hipoteką lub też są to mieszkania, które pierwszy właściciel kupił na kredyt. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zakup mieszkania za pośrednictwem agencji nieruchomości, która dopełnia wszelkich formalności związanych z nabyciem nieruchomości.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE