Reklama

Kubica na lądzie, Marszałek na wodzie. Niecodzienne uczczenie "Cudu nad Wisłą" [FOTO, WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Kubica na lądzie, Marszałek na wodzie. Niecodzienne uczczenie "Cudu nad Wisłą" [FOTO, WIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Stolica zadebiutowała jako uliczny tor formuły 1. Robert Kubica ścigał się w nietypowym wyścigu z Bartłomiejem Marszałkiem - kierowca bolidu na lądzie, motorowodniak na Wiśle. Wydarzenie ma promować Bitwę Warszawską na świecie.

Stolica zadebiutowała jako uliczny tor formuły 1. Robert Kubica ścigał się w nietypowym wyścigu z Bartłomiejem Marszałkiem - kierowca bolidu na lądzie, motorowodniak na Wiśle. Wydarzenie ma promować Bitwę Warszawską na świecie. 

13 sierpnia 1920 roku wojska bolszewickie podeszły pod Warszawę. Rozpoczęła się bitwa, która przesądziła o losach Europy. Teoretycznie Polacy byli bez szans, dlatego zwycięstwo nad przeważającą liczebnie Armią Czerwoną określane jest mianem "Cudu nad Wisłą". 

Aby 100 lat później upamiętnić bohaterów bitwy, PKN ORLEN i ORLEN Team zorganizowali niecodzienny wyścig. 9 sierpnia o 6:00 rano na warszawskie ulice wyjechał bolid Alfa Romeo Racing Orlen, a na rzekę wypłynął bolid F1H2O. Robert Kubica zmierzył się w niezwykłym wyścigu z Bartłomiejem Marszałkiem. 

- Naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o ważnych wydarzeniach w naszej historii. Jednym z nich była Bitwa Warszawska, która wpłynęła nie tylko na historię Polski, ale i całej Europy. Dzięki której nasz kraj jest dziś wolny, niezależny i daje możliwości rozwoju także naszej firmie. Organizując wyścig dwóch wspaniałych zawodników, reprezentujących Polskę na międzynarodowych arenach, chcieliśmy uświetnić tę wyjątkową rocznicę i dotrzeć także do młodszych pokoleń z przesłaniem tych, którzy w 1920 roku walczyli o Polskę – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Widowisko, ze względów bezpieczeństwa i panującej pandemii, odbyło się bez udziału publiczności. Nieznacznie wygrał Robert Kubica. W realizację wydarzenia zaangażowanych było 91 osób ekipy telewizyjnej. Wykorzystano 33 kamery stacjonarne, 10 mobilnych oraz 62 kamery specjalne (tzw. on-boardy). Wyścig z powietrza rejestrowały dodatkowo 3 drony oraz 2 śmigłowce.

- Nie po raz pierwszy bolid „lądowej" Formuły 1 ściga się z bolidem F1H2O, ale po raz pierwszy są one w biało - czerwonym malowaniu, a sponsorem obydwu dyscyplin jest polska firma. Również po raz pierwszy za ich sterami zasiada dwóch Polaków. To wspaniale, że ta rywalizacja mogła się odbyć w Warszawie, na Wiśle, królowej polskich rzek. Jestem dumny, że w ten sposób możemy przypomnieć światu o wydarzeniach sprzed stu lat – powiedział Bartłomiej Marszałek, zawodnik ORLEN Team, kierowca bolidu motorowodnej Formuły 1.

- Polska ma burzliwą historię oraz swoich bohaterów, których czci. Bardzo się cieszę, że mogłem poprowadzić bolid Formuły 1 ulicami Warszawy i przyłączyć się do inicjatywy uczczenia 100. rocznicy bitwy, która się tu rozegrała i przyczyniła się do tego, że możemy żyć w wolnym kraju – powiedział Robert Kubica, zawodnik ORLEN Team, członek zespołu Alfa Romeo Racing ORLEN.

 PKN ORLEN zapowiada, że do 30 sierpnia na profilu na Facebooku będą pojawiać się materiały przedstawiające kulisy przedsięwzięcia. 

[YT]https://youtu.be/P9YTN7eX6O0[/YT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE