Reklama

Które osiedla uchodzą za najbardziej niebezpieczne?

Opublikowano:
Autor:

Które osiedla uchodzą za najbardziej niebezpieczne? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na których osiedlach jest najgorzej, najczęściej dochodzi do przestępstw? Ile ujawniono przypadków przemocy w rodzinie? Jeden z tematów na najbliższej sesji będzie dotyczył stanu bezpieczeństwa publicznego w mieście.

Na których osiedlach najczęściej dochodzi do przestępstw? Ile ujawniono przypadków przemocy w rodzinie? Jeden z tematów na najbliższej sesji będzie dotyczył stanu bezpieczeństwa publicznego w mieście.

Policja przygotowała statystyki dla radnych dotyczących stanu bezpieczeństwa w mieście. Zsumowano więc dane dotyczące rozbojów, kradzieży rozbójniczych, kradzieży samochodów, włamań do aut albo do sklepów, także dotyczących uszkodzenia mienia lub pobicia. Jak w takim zestawieniu wypadły poszczególne osiedla/sektory? Najgorzej wypadła najstarsza część miasta. To kolejno:

1) Stare Miasto,

2) Mickiewicza / Międzytorze,

3) Wielka Płyta.

4) ujęte wspólnie Miodowa/Skarpa/Gałczyńskiego,

5) Podolszyce Południe wraz z Borowiczkami,

6) Podolszyce Północ,

7) Wyszogrodzka,

8) Radziwie/Góry/Ciechomice.

Wśród przestępstw na płockich osiedlach dominują kradzieże (zwłaszcza te z włamanie, wzrost o 20 proc.), uszkodzenie mienia i włamania do sklepów. Najwięcej wykroczeń w 2016 roku ujawniono na ul. Łukasiewicza (152), Chopina (120), Przemysłowej (109), Tysiąclecia (103), Jachowicza (101), Otolińskiej (98), Bielskiej (94), Gałczyńskiego (72), Wolskiego (72), Piłsudskiego (69), Gwardii Ludowej (66), Miodowej (62), Sienkiewicza (60), Kolegialnej (51), Nowy Rynek (50), Wyszogrodzkiej (48).

Łącznie policjanci ujawnili ponad 37 tys. wykroczeń, z czego 28,5 tys. dotyczy zdarzeń drogowych (pozostałe to wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu, przeciwko mieniu, obyczajowości, urządzeniom użyteczności publicznej lub chodziło o spożywanie alkoholu w miejscach publicznych). Jakie są najczęstsze przyczyny kolizji i wypadków? Dominuje nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, następnie nadmierna prędkość na drodze. Nie zapominajmy o nietrzeźwych uczestnikach ruchu drogowego. W 2016 roku zatrzymano 511 osób pod wpływem alkoholu, w tym 376 sprawców przestępstw.

Niektórzy radni w trakcie ostatniej komisji inwestycji, rozwoju i bezpieczeństwa miasta w Ratuszu zwracali uwagę na kierowców nagminnie rozmawiających przez telefon w trakcie jazdy samochodem. Zastępca komendanta miejskiego policji, insp. Stanisław Szcześniak potwierdzał, że to również wykroczenia, rozmowa może wpływać na stopień koncentracji u kierującego. Osobny problem to rowerzyści i piesi.

- Przejście dla pieszych nie jest azylem bezpieczeństwa. W ubiegłym tygodniu na ul. Przemysłowej piesi szli po ścieżce dla rowerów, mając osobny chodnik. Później jedna z tych osób zgłosiła się do nas, twierdząc że policjant przekroczył uprawnienia nakładając mandat. Staramy się dbać o bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i rowerzystów, niekiedy jednak wiąże się to z represjami zarówno wobec jednych, jak i drugich – podkreślał Stanisław Szcześniak.

Dodajmy, że rowerzystom często zdarza się przejeżdżać po pasach na przejściach dla pieszych. 

Coraz głośniej mówi się o przypadkach przemocy w rodzinie. Ilość interwencji wzrosła z 693 w 2015 roku do 703 w 2016 roku. Ofiarami przemocy były 352 osoby, w tym 272 kobiety (265 w 2015 roku), 33 mężczyzn (analogicznie 27), 47 małoletnich (także 47). Odnośnie ustalonych sprawców, policja wskazuje na 278 panów (rok wcześniej 268), także 45 pań (a było 25) i jednego nieletniego (nie było żadnego przypadku w statystykach z 2015 roku). Większość sprawców stosowała przemoc będąc pod wpływem alkoholu (160). Procedurę Niebieskiej Karty wszczęto w 17 przypadkach. Co ciekawe, na co zwracał uwagę pełniący obowiązki komendanta płockiej policji nadkomisarz Sławomir Żelechowski na komisji edukacji, zdrowia i polityki społecznej w Ratuszu, wciąż zdarzają się panie przychodzące na komendę, które domagają się, aby ich mąż szybko wrócił z aresztu do domu.

- Występuje tu silna zależność ekonomiczna i psychiczna. Mieliśmy także przypadek nieletniej, która celowo zniszczyła matce samochód. Do szpitala psychiatrycznego zabraliśmy jednego 13-latka z powodu jego choroby.

Spadła przestępczość wśród młodych ludzi, którzy nie ukończyli 17 roku życia. W 2016 roku ujawniono 52 czyny karalne (w 2015 było ich 66) popełnione przez 50 nieletnich. Przeważają kradzieże, zdarzają się bójki i pobicia, to również czyny karalne związane z narkotykami (7 osób między 13 a 17 rokiem życia). Największym zagrożeniem są dealerzy, samo „branie” nie jest karalne (w 2016 roku zatrzymano 15 osób w związku z posiadaniem lub handlem narkotykami). Wobec odurzonego nieletniego funkcjonariusze mają dwie możliwości, zapewnienie opieki i zwrócenie uwagi rodzicom na problem. Są prowadzone kampanie w ramach szeroko pojętej profilaktyki. Policja stara się walczyć z dopalaczami, mają jednak świadomość, że to w sumie walka z wiatrakami. - Różne są kanały przerzutowe – tłumaczył Sławomir Żelechowski. - Sprzedaż odbywa się pod przykrywką. Nim zdążymy zareagować, wprowadzany jest inny dopalacz. Robią to szybko, niestety także testując na ludziach. W 2016 roku z powodu dopalaczy jedna osoba trafiła do szpitala.

Straż Miejska

Municypalni w 2016 przeprowadzili ponad 35 tys. kontroli i interwencji, ujawniając około 15,5 tys. wykroczeń, najczęściej drogowych (w 2015 roku było to 39,6 tys. kontroli i interwencji, 14,5 tys. ujawnionych wykroczeń).

Przyjęto nieco inny podział niż u policji. W tym przypadku zdecydowanie najmniej korzystnie wspólnie wypadają:

1) Łukasiewicza, Tysiąclecia, Kostrogaj (najwięcej zgłaszanych przypadków zakłócania porządku i spokoju publicznego, największe zanieczyszczenie terenu, także najczęstsze spożywanie alkoholu w miejscach publicznych),

2) osiedle Dobrzyńska i część osiedla Skarpa,

3) Kolegialna (problemem znów są m.in. śmieci)

4) Stare Miasto,

5) łącznie Kochanowskiego, Dworcowa i Trzepowo,

6) Międzytorze i Wyszogrodzka,

7) Imielnica i Borowiczki,

8) Podolszyce Północ, Zielony Jar,

9) Radziwie, Pradolina Wisły,

10) Podolszyce Południe,

11) Góry, Ciechomice,

12) pozostała część osiedla Skarpa, także osiedle Winiary.

Najwięcej interwencji było na Starym Mieście (1,6 tys.), ponad tysiąc na osiedlach Kochanowskiego/Dworcowa/Trzepowo, Kolegialna, Łukasiewicza/Tysiąclecia/Kostrogaj.

Strażnicy przeprowadzili 142 interwencje w autobusach Komunikacji Miejskiej. Głównie chodziło o osoby nietrzeźwe w autobusie lub na przystanku (90 zdarzeń), parkowanie pojazdów przy przystanku (35) lub na pętli autobusowej (17). W 2016 roku jeździli także do wypadków, na miejsce pożaru, dziesięciokrotnie zabezpieczali miejsce zdarzenia na skutek informacji o podłożonym ładunku wybuchowym, raz w przypadku niewybuchu, sześciokrotnie w związku ze znalezionym ciałem, dwukrotnie z powodu wycieku gazu.  

Fot. Posiedzenia komisji w UMP, Karolina Burzyńska / Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE