Reklama

Kto będzie reprezentował PSL w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Opublikowano:
Autor:

Kto będzie reprezentował PSL w wyborach do Parlamentu Europejskiego? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Polskie Stronnictwo Ludowe zdecydowało o przyłączeniu się do Koalicji Europejskiej, aby wspólnie zbudować listy pod majowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Ostatnio Jarosław Kalinowski w wywiadzie wyjaśniał, że łatwiej teraz było zawrzeć koalicję, liczy także na kontynuację wspólnych działań w wyborach do Sejmu i Senatu.

Polskie Stronnictwo Ludowe zdecydowało o przyłączeniu się do Koalicji Europejskiej, aby wspólnie zbudować listy pod majowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Ostatnio Jarosław Kalinowski w wywiadzie wyjaśniał, że łatwiej było teraz zawrzeć koalicję, liczy także na kontynuację wspólnych działań w wyborach do Sejmu i Senatu.

W tym samym wywiadzie dla Polskiego Radia Jarosław Kalinowski zapewniał, że będzie startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Potwierdził jego słowa Adam Struzik, który poinformował na Facebooku, iż Zarząd Wojewódzki Polskiego Stronnictwa Ludowego udzielił poparcia w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w ramach Koalicji Europejskiej (PO, Nowoczesna, SLD i PSL), - w okręgu 4 (Warszawa i powiaty podwarszawskie) synowi Władysława Bartoszewskiego, Władysławowi Teofilowi Bartoszewskiemu, a w okręgu 5 (mazowieckim) Przewodniczącemu Rady Naczelnej PSL Jarosławowi Kalinowskiemu.

Pierwszy od lewej Jarosław Kalinowski, fot. Karolina Burzyńska

Wciąż nie są znane kompletne listy Koalicji Europejskiej. O wiele więcej wiadomo o listach Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie). Prawo i Sprawiedliwość liczy, że w okręgu płocko-ciechanowskiego uda się wprowadzić czterech europosłów, w tym dwóch przedstawicieli PiS. Niedawno ujawniono nazwiska jedynki i dwójki w okręgu: to Adam Bielan i Maria Koc. Na 10-osobowej liście znajdzie się ośmiu parlamentarzystów, w tym jeden członek rządu. O ponowy wybór starał się będzie obecny europoseł Zbigniew Kuźmiuk, swoich sił spróbuje także Agnieszka Krzętowska.

Parlament Europejski opublikował najnowszy sondaż preferencji partyjnych w związku z majowymi wyborami. Pod koniec lutego zebrano wyniki badań opinii publicznej ze wszystkich krajów członkowskich. Jeśli chodzi o Polskę, jest to średnia trzech przeprowadzonych sondaży: Estymatora z 23 lutego, IBRIS-u z 21 lutego oraz Ipsos-u z 17 lutego. Wynika z nich, że Koalicja Europejska może uzyskać 37,5 proc. poparcia (co dałoby 21 miejsc), PiS - 36,3 proc. (20 mandatów), Wiosna 10,6 proc. (5) Szansę na przekroczenie progu wyborczego ma także Kukiz'15 (7,3 proc., co mogłoby przełożyć się na 4 mandaty). Na koalicję Wolność Janusza Korwin-Mikkego (nazwa komitetu to "Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy") było gotowe zagłosować 5,1 proc. ankietowanych (2 mandaty), na inne ugrupowania - 1,7 proc, na partię Razem 1,6 proc.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 26 maja.

[ZT]21627[/ZT]

[ZT]21703[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE