Reklama

Reklama

Ksiądz oskarżony o pedofilię winny. Jest oświadczenie płockiej kurii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Ksiądz oskarżony o pedofilię winny. Jest oświadczenie płockiej kurii - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ksiądz Krzysztof L., kapłan oskarżony o pedofilię, usłyszał wyrok. Sąd Rejonowy w Płocku uznał go winnym stawianych mu zarzutów. Do sytuacji odniosła się płocka kuria, która wydała oświadczenie w tej sprawie. - Deklarujemy dalszą pomoc i wsparcie jego ofiarom – czytamy w stanowisku diecezji.

Reklama

Akt oskarżenia wobec duchownego wpłynął do płockiego sądu 9 listopada. Wskazano w nim na liczne przestępstwa, których dopuścił się duchowny. 42-letni ksiądz został oskarżony o popełnienie aż siedmiu przestępstw przeciwko wolności seksualnej w okresie 9 lat (od 2011 do 2020 roku).

Czytaj więcej: Jest akt oskarżenia wobec księdza. Prokuratura wskazała na przestępstwa pedofilskie

- Przestępstwa te miały polegać m.in. na doprowadzeniu pokrzywdzonego do poddania się czynności seksualnej w czasie jego bezradności – mówiła Iwona Wiśniewska - Bartoszewska z Sądu Okręgowego w Płocku. - Wskazano również na wykorzystanie pokrzywdzonego przez podanie mu nieznanego napoju, po którego zażyciu ofiara straciła  przytomność – podała.

W oskarżeniu wskazano też na inne czyny, w tym posiadanie na komputerze materiałów pornograficznych z udziałem dzieci. Płocka prokuratura wskazała też na wielokrotne kontakty seksualne z nieletnimi będącymi w stanie bezradności umysłowej. Kapłan miał doprowadzać małoletnich do takiego stanu, a następnie wykorzystywać pokrzywdzonych.

Sąd Rejonowy w Płocku uznał duchownego winnym stawianych mu zarzutów. 

Do sytuacji odniosła się płocka kuria, która wydała oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Zapowiedziano dalszą pomoc oraz wsparcie dla ofiar i rodzin księdza pedofila.

- Wyrażamy głęboki ból i żal z powodu krzywd, jakich doznały ofiary tego duchownego – podaje diecezja płocka w oświadczeniu. - Przepraszamy również wszystkich, których ks. Krzysztof L. zgorszył i zranił swoim postępowaniem, niegodnym kapłana i człowieka. Deklarujemy dalszą pomoc i wsparcie jego ofiarom – czytamy.

W kurii przypominają że to właśnie diecezja zawiadomiła prokuraturę o możliwych czynach popełnianych przez księdza. Uruchomiono też wszelkie procedury kościelne, zmierzające do usunięcia kapłana ze stanu duchownego. - Sprawa została przekazana przez Biskupa Płockiego do Kongregacji Nauki Wiary – podaje diecezja w oświadczeniu. 

Przypomnijmy, pierwsze skargi dotyczące możliwych zachowań pedofilskich ks. Krzysztofa L. wpłynęły do płockiej kurii jeszcze w 2010 roku. Wtedy właśnie rozpoczęto postępowanie kanoniczne. Ksiądz został zawieszony w obowiązkach duszpasterskich i usunięty z parafii.  Kapłan otrzymał też zakaz pracy z dziećmi i młodzieżą.

Ksiądz został skazany na 6 lat pozbawienia wolności.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy