Reklama

Reklama

Kradzieże, oszustwa, narkotyki. A wykrywalność spada

Opublikowano: wt, 25 lut 2020 19:20
Autor:

Kradzieże, oszustwa, narkotyki. A wykrywalność spada - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z okazji Europejskiego Dnia Ofiar Przestępstw o ciekawe dane pokusił Urząd Statystyczny w Warszawie.

Reklama

Z okazji Europejskiego Dnia Ofiar Przestępstw o ciekawe dane pokusił Urząd Statystyczny w Warszawie.

W kilku punktach dość krótkie opracowanie US niestety budzi niepokój.

- W 2019 r. w województwie mazowieckim doszło do 115 tys. przestępstw, z czego 50 tys. popełniono w Warszawie. W stosunku do 2018 r. ich liczba wzrosła zarówno w województwie, jak i w stolicy, odpowiednio o 2 i 7 proc. - wylicza Marcin Kałuski z Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych.

W porównaniu z 2018 r. na Mazowszu odnotowano więcej przestępstw drogowych i kryminalnych, natomiast spadła liczba przestępstw gospodarczych. 

W przypadku tzw. przestępstw uciążliwych społecznie, w województwie zanotowano mniej rozbojów (o 11 proc.) oraz bójek i pobić (o 4 proc.) Więcej natomiast było kradzieży samochodów i oszustw - i to aż o 12 proc. 

Na Mazowszu przybyło też przestępstw związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych: dotyczących prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego (o 8 proc.) oraz przestępstw z zakresu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (aż o 29 proc.!). 

- Wskaźnik wykrywalności niestety spadł w skali województwa o ok. 2 proc. Wynosi 63 proc. - alarmują statystycy.

Sądy powszechne w województwie mazowieckim skazały w 2018 r. prawie 38 tys. osób za przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego. Procesy sądowe najczęściej dotyczyły przestępstw przeciwko mieniu oraz bezpieczeństwu w komunikacji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.