Reklama

Koronawirus. Jak wygląda sytuacja w płockim więzieniu?

Opublikowano:
Autor:

Koronawirus. Jak wygląda sytuacja w płockim więzieniu? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od czwartku w zakładach karnych w kraju, a więc także w Płocku, dokonywany jest profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkim osobom, wchodzącym do więzienia, w tym także odwiedzającym. Z temperaturą powyżej 38 stopni C nie ma szans na wejście na teren jednostki.

Od czwartku w zakładach karnych w kraju, a więc także w Płocku, dokonywany jest profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkim osobom, wchodzącym do więzienia, w tym także odwiedzającym. Z temperaturą powyżej 38 stopni C nie ma szans na wejście na teren jednostki. 

Od mjr Marleny Kubery z działu kadrowo-organizacyjnego Zakładu Karnego w Płocku otrzymaliśmy obszerny komunikat, dotyczący sytuacji w polskim więziennictwie. Przygotowała go ppłk Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Polska Służba Więzienna na bieżąco dostosowuje się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS), analizuje też decyzje władz więziennictwa w krajach europejskich związane z zagrożeniem koronawirusem. 

Całkowity zakaz wizyt w więzieniach wprowadzono na Słowacji, Portugalii, Litwie, Włoszech oraz w dwóch placówkach niemieckich. W Szwajcarii, Izraelu, Hiszpanii, Rumunii i Austrii widzenia odbywają się bez bezpośredniego kontaktu – w pomieszczeniach oddzielonych szybą. W Hiszpanii wstrzymano wyjścia grupowe i pracę na zewnątrz, oprócz jednostek typu otwartego. W Rumunii wszystkie wyjścia osadzonych na zewnątrz (praca, przepustki) są wstrzymane do odwołania.

- W polskich więzieniach dotychczas nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Zgodnie z zaleceniami GIS 32 osadzonych, którzy przed umieszczeniem w zakładzie karnym przebywali w krajach,  gdzie występuje koronawirus, zostali poddani profilaktycznej obserwacji w warunkach izolacji - informuje  ppłk Elżbieta Krakowska.  - Wszyscy nie mają objawów choroby. Dziewięciu funkcjonariuszy Służby Więziennej znajduje się w kwarantannie. Przebywają oni w domach, są pod nadzorem sanepidu. Nie mają objawów chorobowych.

10 marca br. do Aresztu śledczego w Świdnicy nie przyjęto mężczyzny, doprowadzonego przez policję, który podejrzany był o zakażenie koronawirusem.  Policjanci przewieźli go  do szpitala zakaźnego we Wrocławiu, gdzie do tej pory przebywa. Decyzją sądu mężczyzna otrzymał odroczenie terminu wykonania kary pozbawienia wolności. 

Służba Więzienna apeluje, aby osoby chcące odwiedzić bliskich w zakładach karnych i aresztach śledczych, w przypadku wystąpienia objawów infekcji górnych dróg oddechowych (m.in. gorączki, kaszlu, kataru czy duszności) pozostały w domach.

We wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych dokonywany jest profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkim osobom wchodzącym na ich teren, w tym odwiedzającym osadzonych. W przypadku stwierdzenia temperatury ciała przekraczającej 38 stopni C, podejmowana jest  decyzja o niewpuszczeniu na teren jednostki. 

- Bez uprzedzenia mogą zostać wprowadzone w każdej jednostce penitencjarnej w kraju obostrzenia lub całkowity zakaz widzeń. W sytuacji zagrożenia możliwe jest wstrzymane przepustek i zezwoleń na opuszczenie zakładu karnego, zatrudnienia zewnętrznego, zajęć o charakterze zbiorowym, odprawiania nabożeństw i udzielanie posług religijnych - czytamy w komunikacie. 

Zakłady karne i areszty śledcze zostały zaopatrzone w zapas wirusobójczych płynów dezynfekcyjnych, środków higienicznych i medycznych, w tym maseczek ochronnych. Opracowano również kryteria kwalifikacji osadzonych, wobec których istnieje zagrożenie zakażenia koronawirusem. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE