Reklama

Kontrowersyjne słowo na tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu

Opublikowano:
Autor:

Kontrowersyjne słowo na tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Urzędnicy wrócili do nowej-starej siedziby płockiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego już półtora tygodnia temu, ale dopiero dziś została oficjalnie zaprezentowana. Podczas uroczystości odsłonięta została także tablica poświęcona pamięci śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Mimo wielotygodniowej dyskusji, jaka była toczona w zeszłym roku przy okazji dołączenia do apelu poległych ofiar katastrofy, autorzy tablicy postanowili zawrzeć na niej kontrowersyjne słowo.

Urzędnicy wrócili do nowej-starej siedziby płockiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego już półtora tygodnia temu, ale dopiero dziś została oficjalnie zaprezentowana. Podczas uroczystości odsłonięta została także tablica poświęcona pamięci śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Mimo wielotygodniowej dyskusji, jaka była toczona w zeszłym roku przy okazji dołączenia do apelu poległych ofiar katastrofy, autorzy tablicy postanowili zawrzeć na niej kontrowersyjne słowo. 

Tablica została przymocowana w sali na II piętrze, której przy okazji również nadano imię Lecha Kaczyńskiego. Byłego prezydenta Warszawy i Polski wspominali Tomasz Zdzikot, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Zdzisław Sipiera - wojewoda mazowiecki. W wydarzeniu wzięli udział też m.in. prezydent Andrzej Nowakowski, przewodniczący rady miasta Artur Jaroszewski, posłowie, radni i inni samorządowcy z regionu. Tablicę poświęcił z kolei biskup płocki Piotr Libera. 

- W latach 2002-2006 miałem okazję pracować w administracji Miasta Stołecznego Warszawy, na czele której stał śp. Lech Kaczyński - mówił wiceminister Zdzikot. - Dziś wydaje nam się oczywiste, że urzędy mają nowoczesną siedzibę obsługi spraw obywatelskich. Nie było to jednak oczywiste 15 lat temu ani w Warszawie, ani w ogóle w samorządzie. Lech Kaczyński stworzył działy obsługi mieszkańców, które z powodzeniem funkcjonują w stolicy. Dziś także w Płocku, w pięknym budynku, w którym się znajdujemy. 

- Dla mnie, jako wojewody, ważne jest, aby przybliżać istotne rzeczy mieszkańcom, samorządom, przedsiębiorcom - zapewniał  wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. - Naszym celem jest zapewnienie dobrej, szybkiej i terminowej obsługi. Po to wydaje się dodatkowe pieniądze, żeby to było realne. Nie po to, żeby gabinety były ładniejsze, ale żeby mieszkańcy mieli korzyść. Taka jest rola państwa. 

Senator Marek Martynowski odczytał z kolei list Jarosława Kaczyńskiego, w którym prezes Prawa i Sprawiedliwości dziękował za uczczenie pamięci brata.

- Ideowe dziedzictwo [Lecha Kaczyńskiego - przyp. autora] można zawrzeć w stwierdzeniu "Polski sprawiedliwej". Uczciwej i solidarnej oraz silnej na arenie międzynarodowej - czytał senator. 

Po krótkich przemówieniach odsłonięto tablicę. Inicjatorem jej powstania był wojewoda mazowiecki. Kontrowersje może budzić zawarte na niej słowo "poległy". W zeszłym roku przez kilka tygodni toczyła się dyskusja na ten temat. Wielu językoznawców, w tym np. profesor Jerzy Bralczyk, uważają, że jest to błędne użycie tego słowa. Słownik języka polskiego wskazuje, że czasownik ten wiąże się ze śmiercią w wyniku działań wojennych. 

- Napis na tablicy jest identyczny z tym, który jest umieszczony na tablicy w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Jestem przekonany, że "poległ" jest odpowiednim słowem. Nie ma tu żadnego elementu, który byłby niestosowny i niezgodny z polskim prawem. Poległ w służbie ojczyzny, bo to była służba Polsce - tłumaczy Sipiera. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE