Reklama

Kontrowersyjna decyzja w sprawie Orszaku Trzech Króli

Opublikowano:
Autor:

Kontrowersyjna decyzja w sprawie Orszaku Trzech Króli - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek, 6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego jak co roku ulicami Płocka przejdzie Orszak Trzech Króli. Wielu płocczan jest zaskoczonych, że organizatorzy zgodzili się, by patronat nad tym wydarzeniem objął prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, który kilka miesięcy temu przystał na patronat nad marszem równości.

W poniedziałek, 6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego jak co roku ulicami Płocka przejdzie Orszak Trzech Króli. Wielu płocczan jest zaskoczonych, że organizatorzy zgodzili się, by patronat nad tym wydarzeniem objął prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, który kilka miesięcy temu przystał na patronat nad marszem równości.

Przypomnijmy: w sierpniu ulicami Płocka przeszedł pierwszy marsz równości zorganizowany przez środowiska LGBT. Ogromne kontrowersje wzbudziło przede wszystkim objęcie parady honorowym patronatem przez prezydenta Płocka. O zmianę decyzji Andrzeja Nowakowskiego prosili m.in. kombatanci, opozycjoniści z czasów PRL, lekarze, naukowcy, prawnicy, ludzie kultury, którzy w liście otwartym do prezydenta wskazywali na liczne profanacje podczas parad równości w innych miastach i nieobyczajną, a nawet wulgarną stylistykę tego typu imprez. Prezydent tłumaczył się wówczas swoją otwartością na różne inicjatywy i zdania nie zmienił.

[ZT]23096[/ZT]

[ZT]23111[/ZT]

Wiele osób było przekonanych, że ta decyzja zamknie mu drogę do patronatu nad takimi imprezami jak m.in. Marsz dla Życia i Rodziny czy właśnie Orszak Trzech Króli, których przesłanie jest radykalnie odmienne od forsowanego na marszach równości. Zwłaszcza że pod listem otwartym do prezydenta podpisali się m.in. przedstawiciele katolickich organizacji współorganizujących Orszak: Kazimierz Urbaniak - wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich czy Wiesława Winiarska - szefowa Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej.

Tak się jednak nie stało. Jak czytamy na plakatach zapowiadających dziewiąty już Orszak Trzech Króli obok patronatu biskupa płockiego Piotra Libery oraz starosty powiatu płockiego Mariusza Bieńka widnieje, jak co roku, patronat prezydenta Płocka. Jednak z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że wśród płockich środowisk katolickich nie tylko nie było jednomyślności co do tej decyzji, ale i wiele osób wprost jej się sprzeciwiało. Kuria jest współorganizatorem wydarzenia, ale jak zaznacza dr Elżbieta Grzybowska, rzecznik prasowy Diecezji Płockiej, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich ma w tej kwestii wolną rękę. 

- To Stowarzyszenie Rodzin Katolickich decydowało do kogo zwróci się z prośbą o patronat - mówi w rozmowie z nami Grzybowska. - Prezydent Płocka ma na nim patronat od samego początku - zaznacza. 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy także Witolda Wybulta - szefa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich - głównego organizatora Orszaku. Do pytań o brak jedności wśród stowarzyszeń katolickich się nie odniósł. W przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu czytamy: 

- Tak jak w ubiegłych latach, Patronatów Honorowych udzielili nam: Biskup Płocki Piotr Libera, Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski i Starosta Płocki Mariusz Bieniek. Serdecznie zapraszamy do udziału w IX Orszaku Trzech Króli w Płocku. 

To jedyny komentarz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w tej sprawie. 

IX Orszak Trzech Króli rozpocznie się w poniedziałek 6 stycznia o godz. 11.00 na Starym Rynku zostanie tam odmówiony Anioł Pański i odbędzie się krótki koncert Dzieci Płocka. Następnie wielobarwny, rozśpiewany korowód kolędników w papierowych koronach przejdzie ulicami Płocka na Stanisławówkę, by tam pokłonić się św. Rodzinie. Całość zakończy się Mszą św. na Stanisławówce.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE