Reklama

Koniec z „wiszeniem na zderzaku”. Posypią się mandaty?

Opublikowano:
Autor:

Koniec z „wiszeniem na zderzaku”. Posypią się mandaty? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Portal brd24 podaje, że już w przyszłym roku wejdą przepisy umożliwiające karanie mandatem kierowców, którzy nie zachowają bezpiecznego odstępu do poprzedzającego pojazdu.

Portal brd24 podaje, że już w przyszłym roku wejdą przepisy umożliwiające karanie mandatem kierowców, którzy nie zachowają bezpiecznego odstępu do poprzedzającego pojazdu. 

Według informacji portalu w nowym programie Krajowej Rady BRD, która działa przy Ministerstwie Infrastruktury, zaplanowano wprowadzenie do polskiego prawa obowiązku zachowania odpowiednich odstępów między pojazdami. Z dokumentacji wynika, że resort w 2019 roku przedstawi propozycje odpowiednich przepisów.

Przepisy nawet będą określały minimalną odległość pomiędzy jadącymi samochodami - według ekspertów przy prędkości autostradowej (140 km/h) bezpieczny odstęp powinien wynosić co najmniej 40-50 m. Przyczyną wprowadzenia zmian jest duży wzrost wypadków, a co za tym idzie ofiar na polskich autostradach i drogach ekspresowych.

Eksperci twierdzą, że przy prędkości 140 km/h bezpieczna odległość to co najmniej 40-50 m. Taryfikator aktualnie przewiduje zaś jedynie kary za zbyt małą odległość podczas jazdy w tunelu – za co grozi 100 zł – i pomiędzy samochodami jadącymi w kolumnie (200 zł).

Aktualnie polskie przepisy nie regulują tej kwestii, poza trzymaniem tzw. bezpiecznej odległości. Nie ma tez kar. Policjanci mogą jedynie zinterpretować brak zachowania odpowiedniej odległości jako stwarzanie zagrożenia i nałożyć 500 zł stosownego mandatu.

Za granicą, np. w Niemczech, jazda zbyt blisko za innym autem jest surowo karana. Odległość między samochodami mierzą nawet niektóre urządzenia rozstawione przy autostradach (u naszych zachodnich sąsiadów np. przy 100 km/h trzeba zachować odległość co najmniej 50 m).

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE