Reklama

Koniec z plastikowymi sztućcami czy słomkami? Sporo na to wskazuje

Opublikowano:
Autor:

Koniec z plastikowymi sztućcami czy słomkami? Sporo na to wskazuje - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Koniec z plastikiem? Komisja ochrony środowiska przy Parlamencie Europejskim przyjęła projekt rezolucji, w ramach którego od 2021 r. plastikowe jednorazówki miałyby zostać zakazane na terytorium Wspólnoty. To jednak jeszcze nie jest ostateczna decyzja w tej sprawie.

Koniec z plastikiem? Komisja ochrony środowiska przy Parlamencie Europejskim przyjęła projekt rezolucji, w ramach którego od 2021 r. plastikowe jednorazówki miałyby zostać zakazane na terytorium Wspólnoty. To jednak jeszcze nie jest ostateczna decyzja w tej sprawie.

Zgodnie z przedstawionym projektem do 2021 r. miałyby zniknąć wszelkie plastikowe jednorazówki, w tym sztućce, słomki, talerzyki, patyczki higieniczne, lekkie plastikowe torby, które miałyby - według eurodeputowanych - stanowić 70 proc. odpadów morskich. Na liście są też mieszadełka do napojów.

Na tym nie koniec. Do 2025 r. każde państwo członkowskie miałoby ograniczyć produkty, dla których nie ma alternatywy, czyli m.in. pojemniki na kanapki, lody czy owoce. Ponadto chodzi o nałożenie obowiązku stworzenia krajowego planu odpowiadającego za zachęcanie obywateli do używania produktów wielokrotnego użytku oraz takich, które nadają się do recyklingu. Skąd te wszystkie działania? Uznano, że Europa, chociaż odpowiada tylko za niewielką część plastiku zanieczyszczającego oceany, to jednak powinna odgrywać kluczową rolę w znajdowaniu rozwiązań na poziomie globalnym tak, jak to miało miejsce w przeszłości w walce ze zmianami klimatu.

To niezbyt dobre wieści dla palaczy. Polska Agencja Prasowa poinformowała o innych planach europosłów zmierzających do ograniczenia ilości odpadów z wyrobów tytoniowych, w szczególności filtrów papierosowych zawierających plastik. Ich wykorzystywanie ma być ograniczone o 50 proc. do 2025 r. i 80 proc. do 2030 r. Wyliczono, że jeden niedopałek papierosa może zanieczyścić od 500 do 1000 litrów wody, a wyrzucony na jezdnię rozkłada się nawet przez 12 lat. W opinii komisji ochrony środowiska państwa członkowskie mają zapewnić usuwanie z mórz i plaż przynajmniej 50 proc. utraconego lub porzuconego sprzętu rybackiego, zawierającego tworzywa sztuczne, Koszty zbiórki odpadów, ich transportu i obróbki pokrywałyby przedsiębiorstwa tytoniowe, ale tego musiałyby już dopilnować poszczególne kraje Wspólnoty.

Projekt rezolucji poparło 51 europosłów, 10 było „przeciw”, a 3 wstrzymało się od głosu. Dalej będzie przedmiotem głosowania w całej izbie podczas sesji plenarnej w dniach 22-25 października w Strasburgu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE