Reklama

Reklama

Koniec z kolejkami po akty urodzenia. Dziecko zarejestrujesz elektronicznie

Opublikowano: śr, 30 maj 2018 08:59
Autor:

Koniec z kolejkami po akty urodzenia. Dziecko zarejestrujesz elektronicznie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już od 1 czerwca ma zostać uruchomiona e-usługa, pozwalająca na zgłaszanie narodzin dziecka elektronicznie. To konsekwencje przyjęcia przez rząd projektów Ministerstwa Cyfryzacji.

Reklama

Już od 1 czerwca ma zostać uruchomiona e-usługa, pozwalająca na zgłaszanie narodzin dziecka elektronicznie. To konsekwencje przyjęcia przez rząd projektów Ministerstwa Cyfryzacji.

Dotychczas, aby zgłosić narodziny dziecka rodzic musiał udać się do urzędu osobiście. Jak podaje serwis rządowy, w funkcjonujących dotychczas przepisach i rejestrach publicznych brakowało mechanizmów jednoznacznie łączących dziecko z rodzicami. Gromadzone w aktach imiona, nazwiska i nazwiska rodowe rodziców nie zawsze jednoznacznie ich wskazują. Utrudnia to nie tylko prowadzenie rozmaitych statystyk publicznych, ale też realizację programów pomocowych państwa, takich jak 500 plus.

Aby to zmienić, Ministerstwo Cyfryzacji opracowało propozycję zmian w przepisach. Nowelizacja dotyczy ustawy o Ewidencji Ludności i o Prawa o Aktach Stanu Cywilnego. Co one umożliwią?

Przede wszystkim właśnie zgłaszanie urodzenia i wybór imienia dziecka w formie dokumentu elektronicznego. Po zarejestrowaniu urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego, odpis aktu urodzenia zostanie przesłany zgłaszającemu wraz z powiadomieniem o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczeniem o zameldowaniu. Dokument będzie wydawany w postaci papierowej lub elektronicznej.  

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Płocku trwa przygotowywanie formalności w tej sprawie. Więcej informacji będziemy mogli podać już wkrótce.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.