Reklama

Koniec pobłażania dla przestępców w białych kołnierzykach

Opublikowano:
Autor:

Koniec pobłażania dla przestępców w białych kołnierzykach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przestępczość tzw. białych kołnierzyków to obecnie jedno z najbardziej niebezpiecznych zjawisk, stanowiących bezsprzeczny przejaw patologii panującej w sferze gospodarczej oraz społecznej. Ten przestępczy proceder jest o tyle poważny, że o wiele trudniej go scharakteryzować i wykryć. Gdy już jednak dochodzi do zatrzymań przestępców, wyglądem przypominających bankierów i dżentelmenów z wyższych sfer, są oni zazwyczaj bezkarni jeśli chodzi o możliwość odzyskania od nich zrabowanego mienia pochodzącego z przestępstw. Na szczęście, to się zmieni. Jest nowe prawo.

Przestępczość tzw. białych kołnierzyków to obecnie jedno z najbardziej niebezpiecznych zjawisk, stanowiących bezsprzeczny przejaw patologii panującej w sferze gospodarczej oraz społecznej. Ten przestępczy proceder jest o tyle poważny, że o wiele trudniej go scharakteryzować i wykryć. Gdy już jednak dochodzi do zatrzymań przestępców, wyglądem przypominających bankierów i dżentelmenów z wyższych sfer, są oni zazwyczaj bezkarni jeśli chodzi o możliwość odzyskania od nich zrabowanego mienia pochodzącego z przestępstw. Na szczęście, to się zmieni. Jest nowe prawo.

Uszczelnienie prawa karnego

Sejm przyjął ustawę pozwalającą na odbieranie oskarżonym majątku pochodzącego z przestępstw. Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie tych luk prawnych, które umożliwiały adwokatom przestępców chronić ich majątek. Dzięki nowym przepisom, to na oskarżonym spoczywa obowiązek udowodnienia legalności posiadanego majątku, a prokuratura otrzymała narzędzie prawne umożliwiające jej natychmiastowe zabezpieczenie majątku na potrzeby ewentualnej późniejszej konfiskaty.

Przestępcy gospodarczy na celowniku

Nowe regulacje prawne mają przede wszystkim uderzyć w przestępców gospodarczych. Będą oni musieli udowodnić przed sądem pochodzenie całego posiadanego majątku za okres ostatnich pięciu lat, w przeciwnym razie mienie zostanie skonfiskowane. Jak czytamy w prawie gospodarczym w Profinfo.pl, utrata majątku nastąpi również w sytuacji, gdy oskarżonemu udowodnione zostanie przestępstwo, jednak w wyniku jego śmierci, niepoczytalności lub przedawnienia uniknie on skazania.

Konfiskata mienia osób trzecich

Według nowego prawa, konfiskacie ulegnie również mienie przeniesione na inne osoby, chyba że zaistnieje pewność, że przekazany majątek nie pochodzi z przestępstwa. Ma to na celu wyeliminowanie procederów, w których dochodzi do przepisywania korzyści majątkowych pochodzących z przestępstw na osoby trzecie (m.in. rodzinę, znajomych). W przypadku majątku zdobytego nie w zgodzie z prawem, który został zniszczony lub ukryty, sąd ma możliwość zasądzenia ściągnięcia równowartości pieniężnej tego majątku.

Ubogie życie na wolności

Nie da się obecnie dokładnie oszacować wartości majątków przestępców, ale są to bez wątpienia wielomilionowe kwoty. Dotychczas wielkie fortuny zdobyte w wyniku popełnianych przestępstw czekały na skazanych, aż wyjdą z więzienia i dalej będą mogli żyć w dostatku, opływając w luksusy. Dziś, dzięki uchwaleniu nowego prawa, taki proceder nie będzie już możliwy. Dawniej to prokuratura musiała udowodnić przestępcy, że należący do niego dom czy samochody zostały kupione za pieniądze z przestępstw. Dziś to oskarżony musi dowieść przed sądem legalności posiadanego przez siebie majątku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE