Reklama

Koniec głośnego procesu. Były prezes Wisły Płock skazany za korupcję

Opublikowano:
Autor:

Koniec głośnego procesu. Były prezes Wisły Płock skazany za korupcję - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Śledztwo dotyczące korupcji w piłce nożnej trwało 10 lat. Dziś miało swój finał na sali sądowej we wrocławskim sądzie. Wyroki usłyszało 15 oskarżonych, w tym Krzysztof D., były prezes Wisły Płock.

Śledztwo dotyczące korupcji w piłce nożnej trwało 10 lat. Dziś miało swój finał na sali sądowej we wrocławskim sądzie. Wyroki usłyszało 15 oskarżonych, w tym Krzysztof D., były prezes Wisły Płock.

To była głośna sprawa, dotyczyła aż 39 meczów z udziałem takich klubów, jak Ruch Chorzów, Groclin Grodzisk Wielkopolski, Polonia Warszawa, Lech Poznań, Pogoń Szczecin, Podbeskidzie Bielsko - Biała, Zagłębie Lubin, GKS Bełchatów, Kotwica Kołobrzeg, Radomiak Radom, MKS Mława, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Zagłębie Sosnowiec oraz Wisła Płock. Wśród oskarżonych byli menadżerowie, prezesi, sędziowie i obserwatorzy PZPN.

W czwartek w Sądzie Rejonowym Wrocław - Śródmieście wyrok ostatecznie usłyszało 15 osób. Na sali ich zabrakło. Byli obecni jedynie obrońcy. Szczegółowe omawianie poszczególnych zarzutów ciążących na oskarżonych trwało półtorej godziny.

Jak czytamy na blogu "Piłkarska mafia", którego twórca opisywał przebieg procesu, wszyscy oskarżeni mężczyźni zostali skazani na więzienie w zawieszeniu. Najłagodniejsza kara wyniosła 10 miesięcy, maksymalna - rok i osiem miesięcy, a do tego grzywny. Sędzia zdecydował także o kilkuletnim zakazie zajmowania się zawodowym sportem. Wyrok nie jest prawomocny. Przysługuje apelacja! Apelacji od wyroku nie wykluczył także prokurator. Najpierw jednak ma się zapoznać z pisemnym uzasadnieniem orzeczenia.

Osoby skazane w ostatnim akcie oskarżenia:

Przemysław E. - były menedżer Lecha Poznań
Krzysztof D. - były prezes Wisły Płock
Władysław K. - były menedżer Groclinu Grodzisk Wlkp.
Krystian R. - były prezes Ruchu Chorzów
Jacek G. - były sędzia z Warszawy
Tadeusz D. - były szef sędziów w PZPN
Mieczysław A. - były piłkarz Podbeskidzia Bielsko-Biała
Mariusz P. - były sędzia z Wrocławia
Jerzy M. - były obserwator PZPN z Opola
Marek R. - były sędzia z Piły
Artur Sz. - były sędzia z Krakowa
Janusz R. - były obserwator PZPN
Dawid S. - były obserwator PZPN
Krzysztof P. - były obserwator PZPN z Poznania
Zbigniew M. - były sędzia z Piły

Były prezes Wisły Płock, Krzysztof D. został skazany na rok i trzy miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, 12 tys. zł grzywny,  Prokurator domagał się bardziej surowych kar - dla Krzysztofa D. proponował karę dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat, 37,5 tys. zł grzywny, 

"Ustawianie" wyników miało, według śledczych, zapewnić klubom korzystne wyniki sportowe w rozgrywkach o mistrzostwo II i III ligi piłkarskiej. Wysokość wręczanych łapówek wynosiła od tysiąca do 30 tys. zł. W toku trwającego 10 lat śledztwa do sądów w różnych częściach kraju wpłynęło kilkadziesiąt aktów oskarżenia. Oskarżono działaczy z 84 klubów piłkarskich.

Wyrok statecznie nie zamyka śledztw i procesów dotyczących korupcji w piłce nożnej. Trwa proces Ryszarda F, pseudonim "Fryzjer", oskarżonego o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, której członkowie mieli przyjmować i wręczać łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek. Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. Jego sprawę, jak i czterech innych osób, wyłączono z postępowania, które dziś uwieńczył wyrok sędziego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE