reklama

Komunikat dla mieszkańców województwa mazowieckiego. Chodzi o najbliższy weekend!

Opublikowano:
Autor: SM

Komunikat dla mieszkańców województwa mazowieckiego. Chodzi o najbliższy weekend! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościInstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada ostrzeżenie najwyższego stopnia dla przeważającej części kraju. Alert obowiązywać ma również na terenie całego województwa mazowieckiego. Uwaga, będzie bardzo niebezpiecznie!
reklama

Według prognozy IMGW, najbliższy weekend przyniesie niebezpieczne zjawiska pogodowe. Instytut prognozuje ogromne upały.

- W dzień zachmurzenie małe lub bezchmurnie. Temperatura maksymalna od 32°C do 35°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych.

- czytamy w prognozie pogody IMGW na nadchodzące dni.

Alert najwyższego stopnia na Mazowszu!

Najwyższe temperatury mają pojawić się już w najbliższy weekend i następujący po nim poniedziałek. W dniach 27-29 czerwca, na terenie większości kraju obowiązywać ma ostrzeżenie najwyższego, trzeciego stopnia. 

reklama

Alert dotyczy przeważającej części kraju i ma objąć całe województwo mazowieckie. 

Alert obowiązuje m.in. terenie powiatów: żuromińskiego, sierpeckiego, płońskiego, płockiego, gostynińskiego, nowodworskiego, sochaczewskiego, grodziskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego, żyrardowskiego, grójeckiego, piaseczyńskiego, białobrzeskiego, przysuskiego, radomskiego i szydłowieckiego.

Kto jest zagrożony?

W czasie upałów szczególnie narażone są osoby starsze, małe dzieci oraz kobiety w ciąży. Uważne powinny być również osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak schorzenia serca, układu krążenia, nerek czy cukrzyca.

reklama

Wysokie temperatury mogą prowadzić do odwodnienia, przegrzania organizmu, a nawet udaru cieplnego.

Jak uchronić się przed upałem?

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna ostrzega: wysokie temperatury mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego pamiętaj:

  •  Ogranicz przebywanie w pełnym słońcu, aby uniknąć przegrzania organizmu.
  • Noś jasne, lekkie i przewiewne ubrania z naturalnych tkanin. Zakładaj nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
  • Regularnie stosuj krem z filtrem.
  • Dbaj o dobrą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Wietrz mieszkanie rano lub wieczorem, korzystaj z wentylatorów i klimatyzacji.
  • Jedz lekkie posiłki i pamiętaj o nawodnieniu – pij najlepiej wodę, unikaj alkoholu.
  • Ogranicz wysiłek fizyczny, który może doprowadzić do odwodnienia, utraty minerałów i przegrzania.
  • Nigdy nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w samochodzie – temperatura w aucie może osiągnąć nawet 60°C!
  • Jeśli nie musisz – zostań w domu, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia.
reklama

Upał to realne zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dla dzieci, seniorów oraz osób przewlekle chorych. Zachowajcie czujność i dbajcie o siebie nawzajem!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo