Reklama

Komu przypadnie medal "Zasłużony dla Płocka"?

Opublikowano:
Autor:

Komu przypadnie medal "Zasłużony dla Płocka"? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z czym możemy kojarzyć kolejnego nominowanego do medalu ?Zasłużony dla Płocka?? Przede wszystkim to on był inicjatorem pomnika polskiego władcy, który od kilku lat spogląda z placu Książęcego na Wisłę. Także z trzech opasłych tomów stanowiących kronikę Płocka.

Z czym możemy kojarzyć kolejnego nominowanego do medalu „Zasłużony dla Płocka”? Przede wszystkim to on był inicjatorem pomnika polskiego władcy, który od kilku lat spogląda z Placu Książęcego na Wisłę. Także z trzech opasłych tomów stanowiących kronikę Płocka.  

Radni zamierzają ponownie przyznać medal "Zasłużony dla Płocka" za promowanie walorów historycznych i kulturalnych miasta oraz za działalność kolekcjonerską i troskę o dziedzictwo narodowe. 

Marian Wilk, chociaż od wielu dekad związany z Płockiem, urodził się w Łowiczu 20 czerwca 1933 roku. Tu już uczęszczał do szkoły, spędził także II wojnę światową. Jako absolwent Technicznej Szkoły Kolejnictwa otrzymał posadę w płockim Zakładzie Energetycznym.

W swojej działalności poza sferą zawodową zajął się nie tylko spisywaniem dziejów Płocka. Dla niego liczyły się zabytki, aby mogły nacieszyć oczy przyszłych pokoleń. Jego starania przyczyniły się do poddania pracom konserwatorskim fragmentu muru obronnego u zbiegu ulic Kwiatka i Bielskiej. Posiada uprawnienia do oprowadzana turystów. W swoich zbiorach zgromadził wiele pamiątek związanych z miastem. Znajdziemy tam znaczki, obrazki, plakietki czy wydawnictwa. Organizował wystawy. Od wielu lat stara się odkrywać związki Płocka z innymi miastami, przemierzając w tym celu dziesiątki kilometrów. Szczególnie pragnie odnaleźć, jak przystało na pasjonata, elementy łączące Płock z Krakowem. To on powołał Społeczny Komitet Budowy Pomnika Bolesława III Krzywoustego, co spełniło się w 2012 roku.

Marian Wilk był już nagrodzony przez prezydenta miasta w 2003 roku za długoletnią społeczną działalność w zakresie ochrony zabytków i promocji miasta w kraju i za granicą. W 2013 roku otrzymał medal Laude Probus.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE