Reklama

Komputery stacjonarne - składak czy gotowy zestaw?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Komputery stacjonarne - składak czy gotowy zestaw? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Choć w dzisiejszych czasach coraz większą wagę przykłada się do technologicznej mobilności, bardziej wymagającym osobom nie wystarczy zwykły laptop. Będą musiały sięgnąć po stacjonarny zestaw komputerowy na miarę ich potrzeb i oczekiwań. Ale na jaki konkretnie się zdecydować? Co jest najważniejsze przy zakupie komputera stacjonarnego i czy powinniśmy zdecydować się na gotowy zestaw "sklepowy", czy też na tak zwanego składaka, zawierającego tylko wybrane przez nas części?

Zalety i wady gotowego zestawu komputerowego

Złożenie własnego zestawu komputerowego z "surowych" części wymaga nie tylko rozeznania w specyfikacji każdej z nich, ale i większej ilości czasu czy wiedzy na temat wspólnej kompatybilności każdego z elementów. Zdecydowanie łatwiej jest więc postawić na gotowe rozwiązanie, a zatem sprzęt już złożony i gotowy do użycia. Choć jego główną wadą może być cena, często znacznie przewyższająca koszt samych części składowych oraz znacznie mniejsze możliwości związane z personalizacją poszczególnych jego aspektów, płynie z tego sporo plusów:
  • komputer jest od razu gotowy do użytku - bez konieczności składania go,
  • każda z jego części jest kompatybilna z innymi elementami,
  • system operacyjny zwykle znajduje się w zestawie - komputer jest więc gotowy do działania,
  • gwarancja obejmuje pełen zestaw, a nie każdą część z osobna.
Warto zwrócić uwagę na to, że gotowy zestaw często narzuca nam wybrane przez sklep komputerowy rozwiązania, które nie zawsze zaspokoją nasze potrzeby - zwłaszcza, jeśli te są nieszablonowe lub po prostu nieco wyższe. Jeżeli więc potrzebujemy "blaszaka" z konkretnymi podzespołami, nie jest to opcja dla nas. Jeśli jednak chcemy coś sprawdzonego i po prostu optymalnie działającego, a zarazem odpowiadającego naszemu budżetowi, powinniśmy zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie.

Plusy i minusy "składaka"

Wybranie składanego od podstaw zestawu komputerowego nie jest pójściem na łatwiznę i choć wiąże się z większym wysiłkiem, przede wszystkim w całym procesie wybierania, jest w stanie nagrodzić nas maszyną, która pod każdym aspektem będzie spełniała nasze oczekiwania. Jest to opcja dla osób, które nieco bardziej znają się na rzeczy i wiedzą, jakie podzespoły są kompatybilne z innymi. Składanie własnego zestawu jest bowiem nie tylko czasochłonne, ale i obarczone ryzykiem pomyłki. Problematyczne może też być to, w jaki sposób działa w nim gwarancja - obejmuje ona każdy poszczególny element komputera z osobna, a nie maszynę jako całość. Do najistotniejszych zalet komputerów składanych należy to, że:
  • sami decydujemy, co znajdzie się w ich środku - możemy zaoszczędzić na mniej istotnym dla nas elemencie, dopłacając do tego ważniejszego z naszej perspektywy,
  • możemy wydać mniej za coś optymalnego dla naszych potrzeb,
  • komputer konfigurujemy pod siebie, nie korzystając z narzucanych nam rozwiązań,
  • nasz sprzęt będzie bardziej wydajny, a zarazem po prostu tańszy - każdą z części możemy bowiem kupić tam, gdzie zrobimy to najtaniej.
Z uwagi na stopień skomplikowania składania komputera stacjonarnego, rozwiązanie to poleca się przede wszystkim osobom, które od komputera wymagają dużo więcej, a przy okazji są gotowe do poświęceń - przede wszystkim pod względem poświęconego czasu i konieczności pozyskania mnóstwa informacji na temat poszczególnych podzespołów. Składanie zestawu zawsze można powierzyć profesjonaliście, który sam dobierze wszystkie poszczególne elementy. Jego usługa będzie jednak kosztowała, a jeśli komuś innemu powierzymy również połączenie ze sobą wszystkich części i włożenie ich w obudowę, koszt dodatkowo wzrośnie, a opłacalność całego przedsięwzięcia po prostu poleci w dół.

Podsumowanie

Zdecydowanie się na komputer stacjonarny wiąże się z bardzo poważną inwestycją pieniężną. Abyśmy umiejętnie rozdysponowano posiadany przez nas budżet właśnie na to, zapoznajmy się z każdą z możliwych do obrania dróg oraz wszystkimi aspektami komputera niezbędnymi do jego prawidłowego działania. Będąc świadomym naszego zakupu będziemy też z niego zadowoleni, w bardziej długofalowej perspektywie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE