Reklama

Kolejne trzy sokoły w płockim zakładzie. Jakie imiona otrzymają?

Opublikowano:
Autor:

Kolejne trzy sokoły w płockim zakładzie. Jakie imiona otrzymają? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Obrączki obserwacyjne (niebieskie) oraz ornitologiczne (żółte, przewidziane dla ptaków z lęgów na terenach miejskich) otrzymała wczoraj trójka piskląt sokoła wędrownego, które przyszły na świat w Zakładzie Produkcyjnym PKN ORLEN w Płocku. 

Obrączki obserwacyjne (niebieskie) oraz ornitologiczne (żółte, przewidziane dla ptaków z lęgów na terenach miejskich) otrzymała wczoraj trójka piskląt sokoła wędrownego, które przyszły na świat w Zakładzie Produkcyjnym PKN ORLEN w Płocku. 

Na przestrzeni 18 lat na terenie PKN ORLEN sokoły wychowały już 51  piskląt - w tym 4 z adopcji. Internauci z całej Polski mogą teraz nadać imiona samiczce i dwóm samcom.

Propozycję imion dla trzech młodych płockich sokołów można składać poprzez stronę www.peregrinus.pl. W drugim etapie konkursu odbędzie się głosowanie na najlepsze imię dla tegorocznych piskląt.

- PKN ORLEN uczestniczy w odbudowie krajowej populacji sokoła wędrownego od 20 lat. Przyczyniamy się do ratowania gatunku oznaczonego w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako skrajnie zagrożony – mówi Adam Tworkowski, dyrektor Biura Ochrony Środowiska PKN ORLEN. - Nasze działania wpisują się przy tym w praktyczną realizację zobowiązań Polski wynikających z licznych krajowych, jak i międzynarodowych aktów prawnych. Aktywna ochrona ptaków drapieżnych, w tym ich reintrodukcja stanowi odpowiedź na zalecenia Komisji Europejskiej.

Wsparcia dla populacji sokoła mogą udzielać również kierowcy odwiedzający stacje ORLEN, którzy są uczestnikami programu Vitay. Przekazanie punktów lojalnościowych Stowarzyszeniu Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół pomaga w ratowaniu zagrożonego gatunku.

Skąd sokoły w Płocku? Historia 51 piskląt sokoła wędrownego w ORLENIE rozpoczęła się w 1986 r., kiedy ten drapieżny ptak po raz pierwszy pojawił się w okolicach kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w Płocku. Na dwóch najwyższych kominach (instalacji Clausa i zakładowej Elektrociepłowni) zainstalowano w 1999 r. budki lęgowe, a pierwszy lęg odnotowano w 2002 r. Cztery lata temu zainstalowana została nowa budka na kominie Instalacji Odsiarczania Spalin wyposażona w termometr i kamery. Dzięki monitoringowi on-line można obserwować sokoły na bieżąco. Od 2018 r. w PKN ORLEN pojawił się jeszcze jeden ptak drapieżny i obecnie na terenie Zakładu w Płocku obecne są dwa gatunki: sokół wędrowny i raróg.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE