Reklama

Kolejne szkoły i przedszkola przejdą termomodernizację

Opublikowano:
Autor:

Kolejne szkoły i przedszkola przejdą termomodernizację  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Około 1,5 mln zł oszczędności - to efekt termomodernizacji budynków użytku publicznego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Ratusz planuje kolejne tego typu inwestycje.

Około 1,5 mln zł oszczędności - to efekt termomodernizacji budynków użytku publicznego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Ratusz planuje kolejne tego typu inwestycje.

Ratusz dopiero co zapoznał się z pierwszym raportem dotyczącym efektów realizacji pilotażowego projektu, polegającego na termomodernizacji 24 budynków użytku publicznego. Miasto zdecydowało się na współpracę z Siemensem w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Przeprowadzone analizy pokazały, że powiodło się uzyskanie zaplanowanych oszczędności na poziomie 33 proc. na energii elektrycznej i 25 proc. na energii cieplnej. W urzędzie miasta informują, że firma cały czas uczy się budynków i będzie te wartości zwiększać. Kwotę uzyskaną w wyniku oszczędności szacuje się w granicach 1,5 mln zł.

- Chodziło o to, aby ten projekt w 100 proc. się spłacił z osiągniętych oszczędności i pod tym kątem dobraliśmy do niego budynki – mówi Joanna Michalak, kierownik referatu polityki gospodarczej miasta. - Projekt będzie kontynuowany, ponieważ widzimy w nim potencjał – zapowiada.

Efektem działań będzie wyposażenie wszystkich budynków w system zarządzania energią, który zapobiegnie stratom energetycznym. Zostaną stermomodernizowane obiekty, które nie wzięły udziału w pierwszym projekcie. Tym razem ratusz bierze pod uwagę 34 budynki. Będą to szkoły i przedszkola. Jeszcze w marcu ma być ogłoszone postępowanie wyboru partnera nowego projektu.

- Tym razem będzie on nieco bardziej rozbudowany, jeśli chodzi o nakłady inwestycyjne i, być może, miasto będzie musiało część środków dołożyć. Przekonamy się, który z oferentów te nakłady zmniejszy do minimum. Zainteresowanie jest spore, ponieważ firm, które zajmują się tego typu działalnością w formule ppp jest coraz więcej. Kiedy zaczynaliśmy realizację poprzedniego projektu, była na rynku praktycznie jedna z doświadczeniem - mówi Joanna Michalak.

Urząd miasta liczy na to, że w postępowaniu weźmie udział większa liczba firm. Kierownik Joanna Michalak wyraża nadzieję, że tym razem postępowanie będzie miało krótszy przebieg niż w przypadku projektu pilotażowego, przy którym trwało ono półtora roku. Podkreśla, że ratusz ma już doświadczenie i wie, czego oczekuje od potencjalnego partnera.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE