Reklama

Kolejne kamienice w centrum będą jak nowe

Opublikowano:
Autor:

Kolejne kamienice w centrum będą jak nowe - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś w płockim Ratuszu podpisano dwie umowy. Zawarte w nich zapisy pozwolą odzyskać dwóm kolejnym kamienicom swój dawny blask. Jest to jednak droga przyjemność, więc bez bezzwrotnego wsparcia ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego się nie obyło.

Dziś w płockim Ratuszu podpisano dwie umowy. Zawarte w nich zapisy pozwolą odzyskać dwóm kolejnym kamienicom swój dawny blask. Jest to jednak droga przyjemność, więc bez bezzwrotnego wsparcia ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego się nie obyło.

To, w jakim stanie są niektóre płockie kamienice, każdy widzi. A chciałoby się, żeby starówka stała się prawdziwą wizytówką miasta i cieszyła oczy i samych płocczan, i przyjezdnych, by ci pierwsi pękali z dumy, a ci drudzy pękali z zadrości za każdym razem kiedy do nas zawitają. Bank Gospodarstwa Krajowego po raz kolejny zdecydował się wspomóc program rewitalizacji płockiej starówki. Dzięki podpisanym dzisiaj umowom wkrótce ruszą remonty dwóch z nich. W dodatku w obu przypadkach przy znacznie mniejszym obciążeniu miejskiego budżetu.

Kamienica przy ul. Kwiatka 3 doczeka się odświeżenia za łączną kwotę ponad 5 mln zł, z czego 2 mln będzie pochodziło z bankowego "Funduszu Dopłat". Budynek nie tylko zyska na walorach wizualnych, to również 22 lokale użytkowe dla mieszkańców i dwa użytkowe. Drugą nieruchomością, jaką czeka kapitalny remont, będzie kamienica przy Sienkiewicza 25. W tym przypadku miasto może również liczyć na 40% dofinansowania całokształtu kosztów, czyli ponad 1 mln zł. Nie przewiduje się tu żadnych lokali o charakterze użytkowym, a jedynie 15 mieszkań. – To są konkretne efekty naszych starań – cieszył się prezydent Andrzej Nowakowski i podpisał mowy z Andrzejem Stelmaszczykiem oraz Bogusławem Białowąsem z Departamentu Usług Agencyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego.

Płock pierwszy raz skorzystał z takiej możliwości w 2011 roku w przypadku budynku przy Jasnej 13A. Kolejne bezzwrotne środki miasto otrzymało od BGK na kolejne dwa budynki, tym razem na Sienkiewicza 65 i  - jak pisaliśmy niedawno -  Kwiatowej 19.

– Na zadania w zakresie budownictwa mieszkaniowego w latach 2011-2014 wydaliśmy 8 mln zł, oddając do użytku w sumie 110 lokali mieszkaniowych – przypominał Nowakowski. Także zastępca dyrektora Departamentu Usług Agencyjnych BGK uznał, że Płock miał szczęście, iż udało mu się bazować na programie, który jest już jednym z ostatnich w formule bezzwrotnej.

W kolejce czeka, również z wykorzystaniem środków zewnętrznych, remont budynku przy Kazimierza Wielkiego 6.

Czytaj też:

Fot. Portal Płock, wizualizacje nowej kamienicy MTBS przy Sienkiewicza 25

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE