Problem wykluczenia komunikacyjnego Płocka poruszany jest od lat. Aktualnie, najbardziej realną szansą na poprawę tej sytuacji jest projekt Kolei Dużych Prędkości w ramach CPK. Ostatnio spółka wydała komunikat, w którym potwierdzono, że węzeł kolejowy obejmie Płock. Niestety, są to wciąż bardzo odległe daty. Szybkich i bezpośrednich połączeń z większymi miastami możemy spodziewać się najwcześniej w 2035 r.
Do urzędu miasta wpłynął jednak nieco inny pomysł, który zdaniem autora również poprawiłby sytuację i jakość życia mieszkańców. Postuluje on, aby wykorzystując obecną infrastrukturę utworzyć w Płocku kolej aglomeracyjną. Jest to spotykany w wielu polskich miastach rodzaj transportu, który pozwala przemieszczać się w obrębie aglomeracji miejskiej oraz okolicznych mniejszych miejscowości.
- Kolej aglomeracyjna mogłaby skutecznie odciążyć ruch drogowy, poprawić jakość powietrza i przyczynić się do zwiększenia mobilności mieszkańców, jednocześnie wspierając rozwój gospodarczy miasta - argumentuje.
Pomysł zakłada połączenie Płocka z Gostyninem, Portem w Radziwiu, os. Biała oraz Sierpcem. Na ostatniej trasie konieczna byłaby rozbudowa linii, która umożliwiłaby dojazd do Płocka mieszkańcom Proboszczewic oraz Gozdowa.
Projekt został jednak odrzucony przez prezydenta Andrzeja Nowakowskiego. Z powodu tej decyzji autor złożył skargę na "bezczynność prezydenta" i o ponowne rozpatrzenie apeluje do radnych.
- Wzywam radę miasta do zmiany tej krzywdzącej decyzji (...) Jeśli nie zostaną podjęte konkretne działania, zastrzegam sobie prawo do złożenia pozwu w trybie Kodeksu postępowania administracyjnego o nakazanie ich podjęcia. Władze miasta mają obowiązek dbać o zaspokojenie potrzeb komunikacyjnych mieszkańców oraz efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów - czytamy w dokumencie.
Radni rozpatrzą skargę 21 stycznia na posiedzeniu Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.