reklama

Kołach i Zieliński odwołani. Dlaczego?

Opublikowano:
Autor:

Kołach i Zieliński odwołani. Dlaczego? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościAkcjonariusze Orlenu zdecydowali, że w Radzie Nadzorczej tej spółki nie będzie już prof. Janusza Zielińskiego i Krzysztofa Kołacha, byłego wojewody płockiego, obecnie wójta gminy Bedlno.

Akcjonariusze Orlenu zdecydowali, że w Radzie Nadzorczej tej spółki nie będzie już prof. Janusza Zielińskiego i Krzysztofa Kołacha, byłego wojewody płockiego, obecnie wójta gminy Bedlno.

O godz. 11 w Domu Technika w Płocku z udziałem około 80 osób rozpoczęło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie. Nadzwyczajne, bo zwołane na wniosek Ministerstwa Skarbu Państwa jako pokłosie domniemanej afery korupcyjnej wokół członka zarządu Orlenu ds. petrochemii Marka S. i płockiego biznesmena Pawła M. Zostali oni zatrzymani (wraz z dwoma dyrektorami z pionu Marka S.) 7 grudnia przez ABW na polecenie warszawskiej prokuratury apelacyjnej. S. i M. usłyszeli zarzuty korupcji w sektorze gospodarczym, aresztowano ich na trzy miesiące. Szkody spowodowane tym działaniem mogą według prokuratury sięgać milionów zł. Markowi S. grozi do ośmiu lat więzienia, Pawłowi M. - do pięciu lat.

W takiej sytuacji rada nadzorcza Orlenu odwołała Marka S. i podjęła uchwałę o czasowym delegowaniu do zarządu Piotra Wielowieyskiego – członka rady. Będzie on pracował w Orlenie do czasu obsadzenia tego stanowiska przez kandydata wybranego w konkursie, ale maksymalnie do 9 marca 2012 r.

Już na początku czwartkowego walnego okazało się, że pierwszej zmiany w radzie dokona Ministerstwo Skarbu Państwa. Zgodnie z prawem może ono samodzielnie powoływać i odwoływać swojego przedstawiciela w radzie. Powodów nie musi podawać. Okazało się, że MSP odwołało z rady płocczanina – prof. Politechniki Warszawskiej Janusza Zielińskiego, który kieruje Zakładem Tworzyw Sztucznych w Instytucie Chemii Politechniki Warszawskiej w Płocku. W latach 1999-2005 był prorektorem Politechniki Warszawskiej ds. Szkoły Nauk Technicznych i Społecznych i równocześnie Dziekanem Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii. W Politechnice Warszawskiej pełni szereg funkcji. Zieliński pełnił funkcję członka rady nadzorczej w Orlenie już kilka razy: od kwietnia do sierpnia 2004 r., od lipca 2007 r. do czerwca 2010 r. jako niezależny, a od czerwca 2010 r. jako przedstawiciel Ministra Skarbu Państwa. W miejsce Zielińskiego MSP desygnowało Cezarego Banasińskiego, byłego prezesa UOKiK.

Ministerstwo złożyło też wniosek o odwołanie z rady Krzysztofa Kołacha, od 14 lat wójta Bedlna, byłego wojewody płockiego, działacza PSL, wieloletniego kolegi wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Przed miesiącem media pisały o powiązaniach Kołacha z zatrzymaniami w Orlenie. Otóż w 2010 r. Kołach otrzymał propozycję członkostwa w radzie nadzorczej spółki Apex-Elzar. Nie skorzystał, ale do rady dostała się jego córka. Apex-Elzar to spółka wydzielona przed laty z Zakładów Azotowych Włocławek (obecny Anwil). Od roku największym udziałowcem firmy jest Remar, a szefem jej rady – zatrzymany Paweł M. Remar udziały kupił od Anwilu, w którym przewodniczącym rady był z kolei Marek S.

Te okoliczności najwyraźniej nie spodobały się MSP, skoro złożyło wniosek o odwołanie Kołacha. W tym punkcie obrad nie obyło się bez scenek nieco humorystycznych. Tuż przed tajnym głosowaniem w sprawie odwołania o przerwę poprosiła przedstawicielka jednego z udziałowców Orlenu, gdyż musi się skonsultować telefonicznie z mocodawcą. Przewodniczący przyznał jej 10 minut. Za odwołaniem byli posiadacze 154 mln akcji (to wystarczyło, wymagana była bezwzględna większość), przeciw – 45 mln, a ok. 54 wstrzymało się od głosu. Głosowanie trwało może z minutę, gdyż udział brało kilkanaście, może 20 osób.

Po przerwie przedstawiciel MSP podał 3-4 zdania na temat kariery zawodowej kandydata na miejsce Krzysztofa Kołacha, czyli Michała Gołębiowskiego. To absolwent wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego, od 2009 r. naczelnik departamentu spółek kluczowych w resorcie skarbu, ma doświadczenie z pracy w radach nadzorczych dwóch spółek. Po tej informacji wspomniana pani ponownie poprosiła o przerwę. Przewodniczący walnego i zebrali na sali zdziwili się, bo przecież nazwisko Gołębiowskiego padło już wcześniej, niebyła to nowa informacja. - Ale muszę się skontaktować z moim mandatantem w sprawie życiorysu kandydata – cichutko przyznała przedstawicielka akcjonariusza, a ma sali rozległ się dyskretny śmiech. Tym razem otrzymała pięć minut. Za powołaniem Gołębiowskiego do rady głosowali posiadacze 134 mln akcji, przeciw – 45 mln, a 40 wstrzymało się od głosu.

Dodajmy, że walne trwało zaledwie godzinę. Rada ma prawo odwoływać i powoływać członków zarządu Orlenu. Zobaczymy, czy dzisiejsze zmiany pociągną za sobą także przetasowania we władzach płockiego koncernu.

Obecny skład Rady Nadzorczej Orlenu
Maciej Mataczyński – przewodniczący
Grzegorz Borowiec
Artur Gabor
Marek Karabuła
Leszek Jerzy Pawłowicz
Angelina Sarota
Piotr Wielowieyski - czasowo delegowany do wykonywania czynności członka zarządu ds. Petrochemii w Orlenie
Cezary Banasiński
Michał Gołębiowski

Czytaj też:

Rada Nadzorcza Orlenu zawiesiła Marka S.



 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE