Reklama

Kobieta niezwykła. W wiśniewskiej garnkowni pani Wandy

Opublikowano:
Autor:

Kobieta niezwykła. W wiśniewskiej garnkowni pani Wandy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wanda Szrajberówna była absolwentką Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, kształciła się także na uczelniach zagranicznych w Paryżu i Miluzie. Miłość do ceramiki sprawiła, że wyruszyła na nauki do kaszubskiego garncarza Franciszka Necla. Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wystawę, poświęconą życiu i twórczości tej niezwykłej kobiety.

Wanda Szrajberówna była absolwentką Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, kształciła się także na uczelniach zagranicznych w Paryżu i Miluzie. Miłość do ceramiki sprawiła, że wyruszyła na nauki do kaszubskiego garncarza Franciszka Necla. Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wystawę, poświęconą życiu i twórczości tej niezwykłej kobiety.

Płocka placówka od 26 maja zaprasza na wystawę „W wiśniewskiej garnkowni pani Wandy”, poświęconą życiu i twórczości Wandy Szrajberówny, nauczycielki, malarki, ceramiczki, niestrudzonej kolekcjonerki rękodzieła ludowego.

- Wernisażu niestety nie będzie - z wiadomych względów. Ale można po prostu przyjść do muzeum przy Tumskiej 8, dowiedzieć się czegoś o niezwykłej kobiecie i cieszyć oczy pięknymi rzeczami. Wystawę będzie można oglądać do 2 sierpnia - zachęca Milena Kolibczyńska, kierownik Działu Upowszechniania i Promocji Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Wanda Szrajberówna (1886-1962) była absolwentką Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, kształciła się także w Paryżu i Miluzie. Miłość do ceramiki sprawiła, że wyruszyła na nauki do kaszubskiego garncarza Franciszka Necla. Dzięki tej decyzji, w ciągu dwóch lat stała się jedną z najwybitniejszych artystek ceramiczek dwudziestolecia międzywojennego, a prace jej obejrzeć można było na salonach Polski i Europy. Stworzyła również pierwszą w niepodległej Polsce placówkę badawczą - Stację Doświadczalną dla Ceramiki Ludowej w podwarszawskim Wiśniewie.

- Mimo licznych podróży jej serce należało do Płocka, w którym uczyła rysunku, kierowała nowatorskim projektem pod nazwą Kursu Pamiątkarstwa Regionalnego i założyłaby zapewne pracownię ceramiczną, ale – mówiąc językiem współczesnym – nie przyznano jej grantu. Zawsze jednak chętnie wracała do naszego miasta - podkreśla Milena Kolibczyńska.

Twórczynią wystawy jest Elżbieta Miecznikowska, etnografka Muzeum Mazowieckiego w Płocku, zafascynowana osobą Wandy i jej talentem. Napisała o artystce książkę – „W wiśniewskiej garnkowni pani Wandy”, a teraz zaprasza wszystkich na wystawę.  

Co zobaczymy przy Tumskiej 8? W sali wystaw czasowych obejrzymy przede wszystkim piękną ceramikę – zbieraną przez Szrajberównę w terenie, ale też wykonaną przez jej uczennice, garncarzy, którzy uczęszczali do niej na kursy, oraz przyjaciół, z którymi zetknęła się w ostatnich latach życia. Na wystawie będzie można zobaczyć również prace autorstwa jej wuja - wybitnego przedwojennego rzeźbiarza i ceramika Stanisława Jagmina. Wystawę uświetnią i dopełnią unikatowe obiekty częstochowskiej Fabryki Wyrobów Ceramicznych „Czyn”, działającej w latach 1945-1953. Skupieni w niej twórcy, w tym Wanda Szrajberówna, projektowali i produkowali piękne, wysmakowane dewocjonalia.

Będą także obrazy Wandy – w tym trzy płockie widoki, które powinny być szczególnie bliskie sercom wszystkich mieszkańców naszego miasta. Z barwną opowieścią zapoznacie się dzięki 33 planszom, zawierającym liczne zdjęcia archiwalne, projekty oraz rysunki.

Obiekty prezentowane w kamienicy przy Tumskiej 8 pochodzą z kolekcji Muzeum Mazowieckiego i Galerii Grodzkiej w Płocku. To także wybór pamiątek użyczonych muzeum na czas wystawy przez związane z częstochowskim „Czynem” Annę Koźmińską i Ewę Hanter.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE