Reklama

Klatka dla chomika – jaka jest najlepsza?

Opublikowano:
Autor:

Klatka dla chomika – jaka jest najlepsza? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Chomiki to gryzonie wiodące samotnicze życie. Mieszkają na rozległych terenach i uwielbiają się przemieszczać. Bardzo często widujemy chomiki zamknięte w malutkich akwariach z warstwą trocin i wstawioną karuzelą. Najczęściej nawet ta karuzela jest za mała na potrzeby zwierzęcia. Wszystko to wynika z przekonania, że chomiki, jako stworzenia niewielkich rozmiarów, mają niewielkie potrzeby. Nic bardziej mylnego! Klatka dla chomika nie może być ciasna i klaustrofobiczna. Aby zapewnić chomikowi długie życie i dobre zdrowie, trzeba umieścić go na wystarczającej, dobrze zorganizowanej przestrzeni. W przeciwnym razie szybko stanie się apatyczny.

Chomiki to gryzonie wiodące samotnicze życie. Mieszkają na rozległych terenach i uwielbiają się przemieszczać. Bardzo często widujemy chomiki zamknięte w malutkich akwariach z warstwą trocin i wstawioną karuzelą. Najczęściej nawet ta karuzela jest za mała na potrzeby zwierzęcia. Wszystko to wynika z przekonania, że chomiki, jako stworzenia niewielkich rozmiarów, mają niewielkie potrzeby. Nic bardziej mylnego! Klatka dla chomika nie może być ciasna i klaustrofobiczna. Aby zapewnić chomikowi długie życie i dobre zdrowie, trzeba umieścić go na wystarczającej, dobrze zorganizowanej przestrzeni. W przeciwnym razie szybko stanie się apatyczny.

Plastikowa klatka dla chomika

Pierwszym, kardynalnym błędem który popełniamy, wybierając klatkę dla chomika, jest kupowanie malutkich klateczek z plastikową kuwetą na dole. W wielu sklepach zoologicznych można usłyszeć zapewnienie, że taka klatka dla chomika będzie wystarczająca. Nic bardziej mylnego! Nie pomoże nawet kołowrotek do biegania.

Chomiki mieszkające w domach stosunkowo rzadko miewają okazję, by swobodnie się przemieszczać, biegać i bawić się. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im takiej możliwości w klatce, gdzie spędzają większość życia. Im większa klatka, tym lepiej - powinniśmy zapewnić chomikowi tyle miejsca, ile tylko jesteśmy w stanie, nie ograniczając się absolutnie do malutkich klatek.

Najważniejszym wymiarem klatki dla chomika jest jej powierzchnia - ta, po której zwierzak może się przemieszczać. Klatka powinna być zamknięta od góry i nie może być zbyt wysoka - chomiki potrafią wspinać się na sufit, gdy stamtąd spadną, mogą zrobić sobie krzywdę. Zobacz przykładową ofertę klatek dla chomików na https://www.krakvet.pl/klatki-dla-chomika-c-528.html

Klatka, akwarium, terrarium?

Choć chomiki trzyma się zarówno w klatkach, jak i w akwariach czy terrariach, najlepszym wyjściem jest klatka z metalowych prętów. Powód jest prosty - taka klatka zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli zdecydujemy się na akwarium, musimy pamiętać, by miało ono możliwie dużą pojemność - nie mniej, niż 100 litrów. Zaletą akwariów jest przede wszystkim to, że chomik nie będzie wygrzebywał ściółki na zewnątrz ani wspinał się po ściankach. Takie wspinaczki mogą jednak w kontrolowanych warunkach (poziome pręty, niska klatka) być dla niego świetną zabawą.

Duża klatka dla chomika

W zbyt małym akwarium szybko zrobi się duszno, jednak jeśli ma odpowiednio dużą pojemność, może się sprawdzić. Umożliwia przede wszystkim nasypanie grubej warstwy ściółki, w której zwierzę będzie mogło drążyć tunele i zakopywać się, podobnie jak w swoim naturalnym środowisku. Jeśli w domu mieszka kot, klatka z prętami może być niebezpieczna. Gdy kot postanowi dostać się do chomika, może zrzucić klatką, zranić go przez pręty lub zaklinować sobie w nich łapę. Takie próby będą też stanowiły źródło ogromnego stresu dla małego gryzonia. Musimy zawsze pamiętać, że jego życie jest ograniczone ścianami klatki - jeśli ma ona być domem, nic nie może mu w środku zagrażać.

Klatka dla chomika z wyposażeniem

Sama klatka dla chomika w odpowiednim, umożliwiającym mu ruch rozmiarze to dopiero początek. Aby to aktywne, ciekawskie zwierzę nie zanudziło się, a także miało stały dostęp do pożywienia, picia i schronienia, trzeba jeszcze klatkę wyposażyć. W skład podstawowego wyposażenia do klatki wchodzą:

  • miska na jedzenie i wieszane na prętach poidło,
  • plastikowy lub drewniany domek, w którym chomik będzie mógł się schować i magazynować tam jedzenie,
  • półki i przegródki do wspinania się,
  • jeden wolny kąt lub pojemnik pełniący rolę kuwety (chomiki są bardzo czyste, zwykle załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w jednym miejscu),
  • kołowrotek do biegania, jednak koniecznie dostosowany do zwierzęcia wielkością!

Inni użytkownicy przeczytali również: Choroby chomików na zoovit.pl

Gdzie umieścić klatkę dla chomika?

Szukając miejsca dla klatki, w której zamieszka chomik, weźmy pod uwagę następujące kwestie:

  • chomik prowadzi nocny tryb życia - mieszkając w sypialni, prawdopodobnie nie pozwoli domownikom spać,
  • nie można narażać go na ostre słońce, przeciągi czy chłód,
  • klatka dla chomika powinna stać na podwyższeniu, nie bezpośrednio na podłodze,
  • zwierzę potrzebuje spokoju,
  • klatka nie może stać blisko często otwieranego okna ani kaloryfera.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE