Reklama

Kierowcy w opałach? No gdzie ten dworzec…

Opublikowano:
Autor:

Kierowcy w opałach? No gdzie ten dworzec… - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - W Płocku mamy nowy dworzec, pięknie. Tylko chciałem zwrócić uwagę że w całym Płocku nie ma znaków które prowadziłyby kierowców autobusów na ten obiekt... – poskarżył się czytelnik w liście do redakcji. Tymczasem w Ratuszu zdziwienie. Ależ znaki są, budynek jedynie odremontowano, a nie przeniesiono, więc w czym problem?

- W Płocku mamy nowy dworzec, pięknie. Tylko chciałem zwrócić uwagę że w całym Płocku nie ma znaków które doprowadzą kierowców autobusów na ten obiekt... – poskarżył się czytelnik w liście do redakcji. Tymczasem w Ratuszu zdziwienie. Ależ znaki są, budynek jedynie odremontowano, a nie przeniesiono, więc w czym problem?

Tuż przed końcem zeszłego roku doczekaliśmy się nowego dworca. Skończył się także przy okazji permanentny wstyd z powodu takiej antywizytówki, którą napotykali podróżni i kierowcy. Jednak tuż po otwarciu nowego obiektu pojawiły się pierwsze negatywne opinie, że a to drzwi ciężko się otwierają, innymi razem na plastikowe krzesła, a komuś innemu nie zgadzały się zapowiedzi o najemcach galeryjki, jaką utworzono, ponieważ spodziewano się większej ilości czynnych punktów dla podróżonych. Do naszej redakcji napisał czytelnik, który zwrócił uwagę na jeszcze inny aspekt dotyczący płockiego dworca. Pisze tak: - W Płocku mamy nowy dworzec, pięknie. Tylko chciałem zwrócić uwagę że w całym Płocku nie ma znaków które doprowadzą kierowców autobusów na ten obiekt...

Po czym wyjaśnia, że przecież w innych miastach nie mają takich problemów. – Są tam takie znaki i jednak ułatwiają dojazd na dworzec kierowcom, którzy są w mieście pierwszy raz.

A u nas? Kiepsko to widzi. - W Płocku kilka razy słyszałem na CB radiu, jak kierowcy pytają się o dojazd do dworca. Widziałem też na własne oczy, jak zbłąkany kierowca autobusu międzynarodowej linii szukał dworca, a w końcu wjechał na niego od drugiej strony.

 – Ależ dworzec nie zmienił swojej lokalizacji od lat – dziwi się Konrad Kozłowski z zespołu medialnego w Ratuszu. – On tylko przeszedł remont, natomiast znaki informacyjne z całą pewnością stoją. Osobiście często obok takiego przejeżdżam na Otolińskiej. A jeśli zaś chodzi o kierowców z międzynarodowych linii, to po pierwsze wysyła się w takie trasy ludzi doświadczonych, a po drugie, zawsze można skorzystać z nawigacji satelitarnej. Natomiast płocczanie raczej doskonale wiedzą, którędy jechać do dworca – dodaje.

Po tej rozmowie wybraliśmy się na mały spacer. Zaczęliśmy od rejonu tuż za starym mostem, na ul. Mostowej w stronę Kilińskiego do Jachowicza, przez Dworcową aż do dworca PKP/PKS. Na żadnym z postawionych znaków informacyjnych nie znaleźliśmy wskazania z kierunkiem na dworzec (za to po kilka na Orlen, do szpitala, na starówkę, zoo, nawet na myjnię samochodową), chociaż rozstawiono ich cały gąszcz i to w typie "mieszanym"...

Konrad Kozłowski wyjaśnia, że część znaków należy do tzw. Systemu Informacji Miejskiej, którego tworzenie trwa od 2013 roku (z podziałem na 2 strefy: zabytkową i poza nią, przy czym utrzymane w dwóch kolorach, niebieskim i brązowym, wszystkie są w oprawie stalowej lub aluminiowej), ale zakończy się, zgodnie z dokumentami, dopiero w 2019 roku. Opcjonalnie, jak zauważa Kozłowski, można rozważyć dostawienie zwykłych znaków informacyjnych o charakterze kierunkowym, które ułatwiałyby taki dojazd np. na skrzyżowaniach: Bielskiej z Chopina, w rejonie Jachowicza/Dworcowa/Piłsudskiego, ronda Wojska Polskiego bądź przy rondzie Grabskich, na ul. Kolejowej pod tabliczką do zoo, w al Kilińskiego, na ul. Dobrzyńskiej lub Wyszogrodzkiej w rejonie Podolszyc.

W rezultacie o zajęcie stanowiska w sprawie został poproszony pełnomocnik prezydenta ds. inżynierii ruchu drogowego i transportu zbiorowego, Jacek Ambroziak. Wychodzi na to, że nowe znaki kierunkowe prowadzące m. in. na dworzec powinny pojawić się na ulicach w 2015 roku właśnie w ramach wspomnianego już Systemu Informacji Miejskiej, który sukcesywnie wdraża Miejski Zarząd Dróg. - Tablice informacji kierującej kierowców będą ułatwiać dojazd do: urzędów, szpitali, pogotowia, policji, straży miejskiej, teatru, obiektów sportowych, atrakcji turystycznych, cmentarzy oraz do dworca (jako tzw. poziom P5) – wyjaśnia Jacek Ambroziak. Natrafimy na trzy typy, kierunkowe do obiektów publicznych, komercyjnych lub połącznie obu tych rodzajów z podziałem na dwa kolory, szary i niebieski.

Jak dotąd w ramach SiM wprowadzono system informacji numerowej (oznakowanie budynków numerami porządkowymi), natomiast aktualnie trwają zmiany oznakowania dróg i mostów. W najbliższym czasie powinny pokazać się także znaki dla pieszych z kierunkami do wybranych obiektów w mieście.

W Płocku nie ma zbyt wielu znaków kierujących na dworzec , fot. Portal Płock;  projekt SiM - MZD

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE