Reklama

Kiedy warto wziąć pożyczkę długoterminową?

Opublikowano:
Autor:

Kiedy warto wziąć pożyczkę długoterminową? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nagłe wydatki potrafią zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego tak wielu Polaków korzysta z zewnętrznych form finansowania oferowanych m.in. przez firmy pozabankowe. Decyzja o zaciągnięciu pożyczki powinna być jednak przemyślana – sprawdź, kiedy szczególnie warto pomyśleć o tego typu pomocy.

Nagłe wydatki potrafią zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego tak wielu Polaków korzysta z zewnętrznych form finansowania oferowanych m.in. przez firmy pozabankowe. Decyzja o zaciągnięciu pożyczki powinna być jednak przemyślana – sprawdź, kiedy szczególnie warto pomyśleć o tego typu pomocy.

Polacy chętnie zaciągają pożyczki pozabankowe, które dają dostęp do dodatkowej gotówki z możliwością przeznaczenia jej na dowolny cel. Nie zawsze jednak sprawdzają się chwilówki, które – choć można dostać od ręki – trzeba spłacić jednorazowo w dość krótkim czasie. Z pomocą przychodzą więc pożyczki długoterminowe.

Czym są pożyczki długoterminowe?

Mianem pożyczek długoterminowych określa się finansowanie na okres dłuższy niż 3 miesiące. Wydłużony okres spłaty oznacza jednocześnie większą szansę na terminową spłatę zobowiązania – szczególnie że pożyczkobiorca reguluje je w miesięcznych ratach.

Przykładem długoterminowego wsparcia finansowego jest pozabankowa pożyczka 15000 zł. W zależności od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pożyczkobiorcy okres spłaty może wynieść nawet 48 miesięcy. Dzięki temu istnieje większa szansa na regulowanie należności zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Długoterminowa pożyczka – kiedy warto?

Powody potrzeby zaciągnięcia takiej pożyczki stanowią oczywiście indywidualną kwestię pożyczkobiorcy. O tego rodzaju finansowaniu można pomyśleć wówczas, gdy:

  • zaskoczył Cię nieprzewidziany duży wydatek,
  • chcesz skorzystać z wyjątkowej okazji zakupowej,
  • zamierzasz zrealizować dawno odkładane plany.
Pamiętaj jednak, że o opłacalności zaciągnięcia zobowiązania mogą zadecydować warunki przyznanego finansowania. Jeśli znajdziesz korzystną ofertę z niskim RRSO, wówczas możesz rozważyć zaciągnięcie pożyczki niezależnie od rodzaju wydatku. Jeżeli natomiast koszty finansowania są wysokie, wówczas ze wsparcia skorzystaj wyłącznie w razie dużej potrzeby.

– Długoterminową pożyczkę warto wziąć pod uwagę wyłącznie wtedy, gdy pozwala na to sytuacja materialna pożyczkobiorcy. Trzeba zatem dokładnie i racjonalnie przeanalizować swoje możliwości, określając zdolność do terminowej spłaty – nawet w przypadku przejściowych problemów finansowych – wyjaśnia przedstawiciel firmy Pożyczka Ratunkowa. Podejmowanie decyzji pod wpływem chwili czy w pośpiechu nie jest dobrym rozwiązaniem.

Jak wybrać korzystną pożyczkę długoterminową?

Pożyczka pożyczce nierówna, dlatego wybór przypadkowej oferty może sporo kosztować. Warto zatem poświęcić odrobinę czasu, aby podjąć decyzję najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb i oczekiwań. Przeglądając dostępne propozycje, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

  • Wysokość kwoty
Nie wszystkie zobowiązania długoterminowe opiewają na wysokie kwoty. Jeśli więc interesuje Cię pożyczka 15000 zł, sprawdź, gdzie możesz liczyć na takie finansowanie.

  • Koszty pożyczki
Każda firma pozabankowa udziela pożyczek zgodnie z własną polityką wewnętrzną – ale z uwzględnieniem obowiązujących przepisów. Dlatego poszczególne oferty mogą różnić się kosztem finansowania, co oznacza konieczność porównania wysokości opłat.

Aby zaciągnąć pożyczkę na korzystnych warunkach, nie ograniczaj się wyłącznie do porównania oprocentowania nominalnego. Bardziej wiarygodnym parametrem jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) – wskaźnik informujący nie tylko o odsetkach, ale również kosztach pozaodsetkowych. Im mniejsze RRSO, tym tańsza pożyczka.

  • Okres finansowania
To, ile będziesz mieć czasu na uregulowanie całości zobowiązania, wpływa m.in. na wysokość miesięcznej raty. Im dłuższy okres finansowania, tym niższa rata.

Pamiętaj, aby czas spłaty dostosować do swojej sytuacji materialnej. Nie wahaj się wydłużyć okresu spłaty, jeśli tylko rata będzie dużo mniejszym obciążeniem finansowym.

  • Możliwość wykupienia ubezpieczenia
Trudno jest przewidzieć, co przyniesie przyszłość, dlatego warto się przed tym zabezpieczyć – szczególnie jeśli zamierzasz zaciągnąć długoterminową pożyczkę na większą kwotę. Dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie od utraty pracy, dzięki któremu można uzyskać pomoc finansową.

Pamiętaj! Im bardziej przemyślana będzie decyzja i więcej czasu poświęcisz na wybór produktu pozabankowego, tym lepiej dopasowana będzie pożyczka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE