Reklama

Kiedy udać się na USG bioderek dla niemowląt?

Opublikowano:
Autor:

Kiedy udać się na USG bioderek dla niemowląt? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Chociaż w Polsce nie ma zaleceń do przeprowadzania badań przesiewowych w kierunku dysplazji stawów biodrowych, warto wykonać USG bioderek. Jest to dość istotne badanie, dzięki któremu można uniknąć nieprawidłowości i zapewnić tym samym właściwy rozwój niemowlaka. Sprawdź, kiedy najlepiej przeprowadzić USG.

Chociaż w Polsce nie ma zaleceń do przeprowadzania badań przesiewowych w kierunku dysplazji stawów biodrowych, warto wykonać USG bioderek. Jest to dość istotne badanie, dzięki któremu można uniknąć nieprawidłowości i zapewnić tym samym właściwy rozwój niemowlaka. Sprawdź, kiedy najlepiej przeprowadzić USG.

Noworodek tuż po urodzeniu – jeszcze w szpitalu – przechodzi szereg badań profilaktycznych. Jednym z ważniejszych badań – mimo że nieobowiązkowych – jest USG stawów biodrowych, tzw. preluksacja. Pozwala ono ocenić prawidłowy rozwój niemowlaka pod kątem dysplazji.

Zgodnie z rekomendacjami, USG bioderek należy obowiązkowo wykonać w takich przypadkach jak:

  • odchylenia od normy stwierdzone w badaniu klinicznym,
  • obciążający wywiad rodzinny – występowała dysplazja stawów biodrowych,
  • ułożenie pośladkowe dziecka. 

USG bioderek – na czym polega?

USG bioderek to badanie ultrasonograficzne, które jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne.  Nie wymaga również żadnego przygotowania.

Badanie polega na obserwacji poszczególnych elementów stawu biodrowego za pomocą aparatury ultrasonograficznej. Specjalista przykłada głowicę w konkretne miejsca, analizując obraz pojawiający się na ekranie monitora. Pozwala to wykryć albo wykluczyć wszelkie nieprawidłowości w obrębie stawu biodrowego.

USG bioderek jest badaniem, które średnio 15-20 minut. Wyniki przedstawiane są od razu.

Kiedy nadchodzi czas na USG stawu biodrowego?

Chcąc sprawdzić, jak przebiega rozwój niemowlaka w obrębie stawów biodrowych, na badania należy udać się co najmniej dwukrotnie.

  • Pierwsze USG bioder zaleca się wykonać około 6 tygodnia życia dziecka – nie później niż w 12 tygodniu. 
  • Drugie USG stawów biodrowych należy wykonać w okolicach 3 miesiąca życia niemowlęcia.
Specjaliści zalecają przeprowadzenie trzeciego USG bioderek – najlepiej wtedy, gdy maluch zaczyna samodzielnie chodzić.

Warto przy tym pamiętać, że badanie ultrasonograficzne przeprowadzane jest dużo częściej wówczas, gdy podczas pierwszego USG stwierdzono istnienie nieprawidłowości.

Dlaczego warto wykonać badanie USG bioder?

USG bioder jest niezwykle ważnym badaniem oceniającym rozwój niemowlęcia. Umożliwia wykrycie ewentualnych dysplazji we wczesnej fazie. To z kolei pozwala na podjęcie stosownych działań, dzięki którym można – w sposób całkowicie bezinwazyjny – wyeliminować istniejące nieprawidłowości. Chodzi m.in. o zastosowanie poduszki Frejki, szelek Pavlika czy rozwórki Koszli.

Należy mieć świadomość, że USG bioderek można wykonać wyłącznie w poradni preluksacyjnej, która specjalizuje się w wykrywaniu wad wrodzonych i rozwojowych stawów biodrowych noworodków i niemowląt. Taka informacja powinna również pojawić się na skierowaniu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE