Reklama

Kiedy powrót do szkół? Informacje za kilka dni. Póki co rusza kolejny program wsparcia

Opublikowano:
Autor:

Kiedy powrót do szkół? Informacje za kilka dni. Póki co rusza kolejny program wsparcia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ministrowie edukacji i cyfryzacji podsumowali program wsparcia, w którym gminy mogły się ubiegać o pieniądze na zakup m.in. laptopów potrzebnych do zdalnej edukacji. Kiedy uczniowie wrócą do tradycyjnego nauczania? Te informacje premier ma przekazać za kilka dni.

Ministrowie edukacji i cyfryzacji podsumowali program wsparcia, w którym gminy mogły się ubiegać o pieniądze na zakup m.in. laptopów potrzebnych do zdalnej edukacji. Kiedy uczniowie wrócą do tradycyjnego nauczania? Te informacje premier ma przekazać za kilka dni. 

Minister Cyfryzacji podsumował program wsparcia "Zdalna szkoła" dla uczniów i nauczycieli. Jak wyliczał, wsparto 31 tys. nauczycieli 205 tys. uczniów.  Do samorządów na zakup m.in. laptopów popłynęło 187 mln złotych - gminy mogły się ubiegać maksymalnie o 100 tys. złotych. W kolejnej transzy programu do rozdysponowania wśród gmin będzie 180 milionów złotych (od 35 do 165 tysięcy złotych na gminę)

- Wsparcie w tym przypadku będzie uzależnione od liczby rodzin wielodzietnych korzystających z pomocy gmin. Dostawaliśmy sygnały, nie tylko od samorządów, że największy problem dotyczy rodzin wielodzietnych - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.  - To gminy będą decydowały, do kogo trafi wsparcie. Nie musi trafiać do rodzin wielodzietnych, ale będziemy zachęcać, żeby do tych uczniów kierować ją w pierwszej kolejności.

Gminy mogą składać wnioski od 15 maja. Złożenie wniosku będzie gwarancją wypłaty.

Na konferencji obecny buł też minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski. Mówił m.in. o szkoleniach dla nauczycieli z obsługi nauki online. 

- Staramy się wydawać poradniki, jak prowadzić kształcenie na odległość. Nie proponujemy jednej, słusznej metody. Pozostawiamy nauczycielom szeroką swobodę korzystania z różnych narzędzi. Przypominamy, że kształcenie na odległość ma swoją specyfikę. Nie może polegać wyłącznie na tym, żeby lekcje odbywały się tylko online, zarówno ze względów sprzętowych, jak i higieny pracy. Nie chcemy, żeby uczeń spędzał 6 czy 7 godzin dziennie prze monitorem. Stąd wyraźne we wszystkich materiałach, poradnikach i rozporządzeniu wskazanie, że nauczyciele powinni stosować różne metody pracy z uczniami. Tak, żeby rodzeństwo mogło skorzystać ze sprzętu, a także żeby uczeń mógł część zadań wykonać w tradycyjnej formule - mówił Piontkowski. 

Pojawiło się też pytanie o powrót szkół uczniów do szkół. Precyzyjnych informacji na ten moment nie ma. 

- O tym premier będzie informował za kilka dni. Przytłaczająca większość uczniów korzysta ze zdalnego kształcenia. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy uczniowie mają dostęp do sprzętu i szybkiego internetu. Stąd działania ministerstwa cyfryzacji - odpowiedział minister. 

Jak mówił minister, uczniów i nauczycieli, zwłaszcza w młodszych klasach, będzie obowiązywał podobny reżim sanitarny jak w przedszkolach. Nie będzie zatem konieczności zasłaniania ust i nosa w klasie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE