Reklama

Kiedy płonął dworzec i dzwon zrzucono z wieży. Koniecznie zobaczcie te zdjęcia

Opublikowano:
Autor:

Kiedy płonął dworzec i dzwon zrzucono z wieży. Koniecznie zobaczcie te zdjęcia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Płonący dworzec autobusowy przy Jachowicza, dzwon zrzucany z zamkowej wieży, przemarsz Wehrmachtu ul. Kolejową w Radziwiu, Stary Rynek z flagami ze swastyką i hitlerowską gapą na froncie ratusza – właśnie takie zdjęcia oglądać można na wystawie „Płock/Schröttersburg. Portrety miasta z czasu wojny”.

Płonący dworzec autobusowy przy Jachowicza, dzwon zrzucany z zamkowej wieży, przemarsz Wehrmachtu ul. Kolejową w Radziwiu, Stary Rynek z flagami ze swastyką i hitlerowską gapą na froncie ratusza – właśnie takie zdjęcia oglądać można na wystawie „Płock/Schröttersburg. Portrety miasta z czasu wojny” w Muzeum Mazowieckim.

Wystawę tworzy ponad 100 zdjęć naszego miasta z okresu II wojny światowej. Wielu zdjęć jak dotąd nie pokazywano, pochodzą zarówno z kolekcji muzeum, jak i zbiorów prywatnych. To nie jedyna gratka dla zainteresowanych dziejami miasta. Oprócz powiększonych fotografii, częścią ekspozycji jest wyjątkowy album – wierna replika albumu należącego do pani Lucyny Przybylskiej. Otóż Niemcy w czasie wojny zatrudnili w miejskiego fotografa, który nie tyle uwiecznił wiele miejsc i wydarzeń, co wyświadczył potomnym przysługę – dzięki temu kolejne pokolenia nie poznają historii wyłącznie z zachowanych świadectw i opisów. Album można wziąć do ręki i oglądać – sceny z życia okupowanego miasta, rozbiórkę dzielnicy żydowskiej i dawnego teatru, ale także pięknie oświetloną salę dzisiejszego kina Przedwiośnie (w czasie wojny był to najnowocześniejszy kino-teatr w Prusach Wschodnich), do tego odręczne podpisy, notatki autora, wyrysowane plany. W Muzeum Mazowieckim obejrzymy również, jak budowano niemieckie domy na ulicach Sienkiewicza i Kilińskiego, jak wyglądał Hotel Ostland, czyli dzisiejszy dom księży-emerytów, jak Niemcy ściągali blachę z dachu katedry albo jak wyglądały oznaczenia płockich Żydów (nie były to, jak w Warszawie, gwiazdy Dawida, lecz żółte tarcze na piersiach i plecach).

Wystawę można oglądać przy Tumskiej 8 tylko do 15 października.

„Płock/Schröttersburg. Portrety miasta z czasu wojny” przygotowała Barbara Rydzewska, kierownik Działu Historii Muzeum Mazowieckiego. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Lucyny Przybylskiej, Piotra Gryszpanowicza, Pawła Mieszkowicza, Ryszarda Rzymkowskiego, Marka Szawaryna, Andrzeja Wójcika, Archiwum Państwowego w Płocku i Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Jedna z pokazywanych na wystawie fotografii, Facebook / Muzeum Mazowieckie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE