Reklama

Kamienica w centrum może zostać wyburzona. Jakie są dalsze plany?

Opublikowano:
Autor:

Kamienica w centrum może zostać wyburzona. Jakie są dalsze plany? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zniknie zamurowane wejście, a może nawet zostanie wyburzona cała kamienica przy Kościuszki. Jedna z miejskich spółek ma już plany na przyszłe wykorzystanie budynku, który zostanie powiększony. A może nawet skorzysta na tym Książnica Płocka.

Zniknie zamurowane wejście, a może nawet zostanie wyburzona cała kamienica przy Kościuszki 3b. Jedna z miejskich spółek ma już plany na przyszłe wykorzystanie budynku, który zostanie powiększony. A może nawet skorzysta na tym Książnica Płocka.

Spółka Inwestycje Miejskie w swoich zamierzeniach ujęła starą, nieużytkowaną kamienicę z XIX wieku przy Kościuszki 3b znajdującej się tuż obok budynku, w którym ma swoją siedzibę Dział Zbiorów Audiowizualnych Książnicy Płockiej. Chociaż znajduje się na obszarze objętym ochroną konserwatora zabytków, to jednocześnie nie została wpisana do rejestru zabytków. Ze względu na stan techniczny opisany w ekspertyzie (stan ścian w budynku określono jako niezadowalający, a lokalnie zły, podobnie jak stan stropów poddasza, a także pokrycia dachowego, drewnianych schodów i podłóg) rozważa się dwie możliwości, wyburzenie całości zajmującej powierzchnię 1 tys. 146 metrów kwadratowych, lub wykorzystanie ściany elewacyjnej (bądź jej części). Sam remont stał się już nieopłacalny. Wręcz w trybie pilnym zalecono przegląd pokrycia dachu, aby usunąć wysuwające się dachówki, które mogą zacząć spadać, stwarzając zagrożenie dla przechodniów. 

Fot. Emil Grochowski

Obiekt, który niegdyś spełniał funkcję mieszkalną, w przyszłości miałby zostać rozbudowany w kierunku północno-wschodnim przy założeniu, że dotychczasowa szerokość elewacji frontowej pozostanie bez zmian, natomiast wysokość budynku nie przekroczy 15 metrów. Część nadziemną tworzyłyby w przyszłości trzy kondygnacje (powierzchnia każdej 500 metrów kwadratowych). A co się znajdzie w środku? Spółka planuje wyznaczenie dla niego funkcji mieszkalno-usługowej. Wspomina się przynajmniej o 10 kolejnych mieszkaniach na wynajem o powierzchni od 35 do 65 metrów kwadratowych w ramach programu „Mieszkania na start”. Lokale będą umieszczone na pierwszym piętrze i poddaszu.

Część parteru mogłyby zająć pomieszczenia usługowe z przeznaczeniem na biura. Istnieje również inny wariant związany z Książnicą Płocką. Na razie nie mamy co liczyć na mediatekę, później w Ratuszu wspominano o wykorzystaniu dla płockiej biblioteki istniejącej już kamienicy w centrum (podobnie jak przy planowanej nowej siedzibie dla Płockiej Galerii Sztuki). Spółka Inwestycje Miejskie założyła, że „opcjonalnie w zamian za powierzchnie usługowo-biurowe rozważana jest możliwość zlokalizowania na parterze budynku pomieszczeń dla Książnicy Płockiej”. Parter zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Istniejąca pochylnia i schody wiodące do budynku z Działem Zbiorów Audiowizualnych będą przebudowane.

Przeprowadzono już rozbiórkę oficyny przylegającej do budynku mieszkalnego przy Kościuszki 3b od strony północnej.

Fot. Dokumentacja przetargowa

Ponadto przygotowano i przeprowadzono postępowanie na wybór biura projektowego, które wykona koncepcję architektoniczną, aby stała się podstawą dla projektu budowlanego i wykonania prac budowlanych. Koncepcja powinna być gotowa do połowy czerwca 2017 roku. W spółce sądzą, że pozwolenie na budowę uzyskają na przełomie 2017 i 2018 roku. Całość, jeśli plany się ziszczą, zobaczymy w 2019 roku. Wstępne koszty to 4,9 mln zł, dlatego brane są pod uwagę dwa warianty, pozyskanie unijnego dofinansowania lub zaciągnięcie nisko oprocentowanego kredytu.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE