Reklama

Kamienica przestanie straszyć. Za ile?

Opublikowano:
Autor:

Kamienica przestanie straszyć. Za ile? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej-TBS rozstrzygnął przetarg na kapitalny remont zrujnowanej kamienicy przy Sienkiewicza 38. Wiadomo już, kto i za ile przebuduje zabytkowy budynek, w którym znajdzie się 39 mieszkań komunalnych.

Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej-TBS rozstrzygnął przetarg na kapitalny remont zrujnowanej kamienicy przy Sienkiewicza 38. Wiadomo już, kto i za ile przebuduje zabytkowy budynek, w którym znajdzie się 39 mieszkań komunalnych. 

Do przetargu na remont kamienicy w centrum miasta stanęło czterech oferentów. Jak wynika z dokumentacji, postępowanie wygrało Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe Wixbud Sławomir Mikulski ze Słupna i to ono przebuduje budynek zgodnie z wymogami konserwatorskimi. Zainkasuje blisko 8,7 mln zł. Na koncie firmy są takie inwestycje jak m.in. remont zabytkowej kamienicy przy Kwiatka, w której znalazły się 22 mieszkania komunalne, nowy zielony dworzec PKS/PKP czy wieżowiec na rogu Jachowicza i 11 Listopada, Przedsiębiorstwo buduje również sanktuarium Bożego Miłosierdzia na starówce i kościół św. Krzyża na Podolszycach.

Jak już pisaliśmy, wysoka kamienica przy Sienkiewicza z końca XIX wieku to kolejne miejsce na Starym Mieście, które ma odzyskać dawny blask, a jednocześnie służyć jako budynek mieszkalny dla płocczan. O potrzebie jej renowacji mówiło się od dawna. Już latem ub. roku zarządzającemu kamienicą Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej-TBS udało się uzyskać dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego bezzwrotną dotację w wysokości ok. 4,6 mln zł.

Zakres prac jest ogromny, bo kamienica, jak wiele takich budynków na starówce, jest w opłakanym stanie. W pierwszej kolejności trzeba będzie rozebrać zrujnowane budynki przylegające do budynku, a ponadto wiernie odtworzyć wiele elementów zabytkowej trzykondygnacyjnej kamienicy przed wojną należącej rodziny Przybyłowiczów, a później do sędziego Żyda Salomona Brombergera. Odrestaurowane będą m.in. posadzki, barierki na klatkach schodowych, elementy stalowe na elewacji i elementy stolarki okiennej. Usuwanie starych pieców kaflowych ma się odbywać pod okiem konserwatora zabytków.

Po remoncie w odnowionej zabytkowej kamienicy ma się znaleźć 39 mieszkań komunalnych o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej 1661,12 m2. Kamienica ma kształt litery „u”, dlatego 28 lokali znalazłoby się w budynku frontowym, dziewięć - w trzykondygnacyjnej lewej oficynie, a dwa - w najniższej, dwukondygnacyjnej prawej. Lokale liczyłyby od 27 m2 do 76  m2.

Poza przebudową kamienicy, wykonawca będzie musiał zadbać również o dziedziniec wychodzący na ul. Kaczmarskiego. W pobliżu kamienicy ma postać 19 miejsc parkingowych, elementy małej architektury, plac zabaw i wiata śmietnikowa.

Na zakończenie prac Wixbud będzie miał półtora roku od chwili podpisania umowy.

Tak wyłączona z użytkowania kamienica przy Sienkiewicza 38 wygląda dziś. Na wizualizacjach pokazano, jak ma wyglądać budynek po remoncie

Więcej zdjęć w naszej galerii 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE