Reklama

Kamień węgielny pod ośrodek radioterapii. Wiele gorzkich pytań Artura Jaroszewskiego

Opublikowano:
Autor:

Kamień węgielny pod ośrodek radioterapii. Wiele gorzkich pytań Artura Jaroszewskiego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po wielu latach starań 4 października 2019 roku na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę ośrodka radioterapii. Przy okazji przewodniczący Rady Miasta Płocka, ten który od lat zajmuje się tematyką zachorowalności płocczan na nowotwory, zadaje kilka pytań. Gorzkich pytań...

Po wielu latach starań 4 października 2019 roku na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę ośrodka radioterapii. Przy okazji przewodniczący Rady Miasta Płocka, ten który od lat zajmuje się tematyką zachorowalności płocczan na nowotwory, przypomina fakty i zadaje kilka pytań. Gorzkich pytań...

Prywatny inwestor wybuduje ośrodek radioterapii, który najprawdopodobniej zacznie w Płocku funkcjonować za półtora roku. Przewodniczący Rady Miasta Płocka, Artur Jaroszewski, ten sam który od wielu lat starał się aby temat wysokiej zachorowalności płocczan na nowotwory przebił się do opinii publicznej, przypomina dwa fakty.

– Nigdzie w Polsce ośrodków radioterapii nie budowały miasta czy powiaty. Wysokospecjalistyczne ośrodki lecznicze, a takim jest wyposażony w akceleratory i PET Ośrodek Radioterapii, powstają ze środków budżetu państwa (konkretnie Ministerstwa Zdrowia) przy zaangażowaniu budżetów sejmików. Inwestycje prywatne, takie jak Nu-Medu, należą do wyjątków. To po pierwsze, a po drugie – Płock należy do miast o najwyższej umieralności na nowotwory wśród miast na prawach powiatu. Gdy w 2014 roku opublikowałem smutne dla Płocka statystyki nowotworowe, spotkałem się z licznymi zarzutami, w tym instytucji centralnych i wojewódzkich, sugerującymi, że się mylę i niepotrzebnie straszę. Dzisiaj przyznają to jednak nawet specjalistyczne opracowania ekspertów.

Jaroszewski zadaje także pytania, chociaż, jak zaznacza, to raczej pytania retoryczne. A jest wiele, w tym dlaczego jak dotąd nie powstał ośrodek radioterapii w Płocku, natomiast za publiczne pieniądze wcześniej udało się uruchomić taki ośrodek w Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. –  Jakimi kryteriami kierowano się uznając, że wysokospecjalistyczne leczenie nowotworów w Siedlcach jest pilniejsze niż w Płocku? Dlaczego pilniejsza był budowa radioterapii za publiczne środki w Legnicy, Zielonej Górze, Gorzowie, Włocławku, Tarnowie czy Nowym Sączu? W większości są to miasta mniejsze od Płocka i we wszystkich radioterapia powstała za publiczne pieniądze w publicznych szpitalach.

Pytania kieruje także do ministra zdrowia, dlaczego w trakcie kampanii wyborczej mówi, iż „Płock ma poziom umieralności na nowotwory zbliżony do okolicznych miast” i "czy minister zdrowia nie czytał opublikowanych w 2016 roku „Map potrzeb zdrowotnych w dziedzinie onkologii”, opracowanych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia". – To tam znajduje się fragment, który zacytuję: Nowotwory złośliwe ogółem najbardziej zagrażają życiu mieszkańców powiatu miasta Płock.

Adresatami pytań są również pracownicy służby zdrowia. – Czy o ponadprzeciętnym zagrożeniu mieszkańców Płocka nowotworami wiedzieli od lat płoccy lekarze? W tym miejscu pragnę podziękować panu doktorowi Tadeuszowi Garlejowi (pośmiertnie) oraz panu doktorowi Waldemarowi Kujawie za ich samotną walkę. Co robiły z tym problemem przez lata urzędy, instytucje i organizacje, zajmujące się problematyką zdrowia?

Na koniec Jaroszewski konstatuje, że wiele w tym wszystkim bierności ze strony ekspertów i czy można się dziwić tłumaczeniom ze strony "największej firmy przemysłowej w Płocku" tuż po sytuacji z benzenem w nocy z 21 na 22 września 2016 r., że winne mogły być "płockie drukarnie". Na koniec pyta, czy ta sama firma, zamiast wydawać "grube miliony na cykliczne przegrywanie w Formule 1", nie mogła za te pieniądze wybudować ośrodka radioterapii w Płocku. Jednocześnie życzył wszystkim mieszkańcom Płocka dużo zdrowia.

[ZT]13593[/ZT]

Przypomnijmy, że PKN Orlen we wrześniu 2019 r. ogłosił, iż przeznaczy 10 mln zł na program zdrowotny dla mieszkańców Płocka i regionu. Zamierzają uruchomić program pod honorowym patronatem ministra zdrowia dotyczący monitorowania stanu zdrowia, profilaktyki i leczenia chorób.

- My prowadzimy działalność tu, w Płocku. I mamy tu zadania społeczne, staramy się je realizować. Firma ostatnio zdecydowanie więcej zarabia, więc może więcej przeznaczać na potrzeby lokalnej społeczności - podkreślił wówczas prezes Orlenu Daniel Obajtek. - Będą konsultacje, rozmowy, szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek, by wcześniej rozpoznawać choroby nowotworowe. Do tego wyposażenie placówek, czyli profilaktyka, diagnoza i leczenie. Biznes łączymy z leczeniem, to staje się faktem.

[ZT]23469[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE