Jaką kwotę miasto miałoby przeznaczyć na zagospodarowanie Nowego Rynku i salę koncertową? Dotychczas o sali koncertowej raczej się mówiło, co niekoniecznie przekładało się na konkretne zapisy czy zabezpieczone środki.
We wtorek odbyło się spotkanie prezydenta Płocka z mieszkańcami i członkami Rady Osiedla Kolegialna w nowej siedzibie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Prezydenta zapytano wprost, czy nie ignoruje mieszkańców, bo może nie każdemu podoba się wizja sali koncertowej akurat w tej części miasta. Andrzej Nowakowski zaprzeczył, twierdząc, że właśnie ma być to miejsce stworzone z myślą o mieszkańcach, z salą koncertową, podziemnym parkingiem.
- Architekci wskazali nam to miejsce spośród kilku potencjalnych lokalizacji. To ścisłe centrum - przekonywał obecnych. Powołał się nawet na wnioski z warsztatów Charette w 2013 r. Wówczas usłyszał sugestię, aby urządzić szybkie głosowanie. Wówczas będzie miał pojęcie, co faktyczne sądzą o tym pomyśle płocczanie. Prezydent nadal powoływał się na architektów... - W takim razie, co jest ważniejsze, opinia architektów, czy mieszkańców? - dopytywał mężczyzna siedzący na końcu sali. Wtedy prezydent zadał pytania, kto popiera budowę sali koncertowej, a kto jest przeciw (trzy osoby), kto popiera budowę stadionu. Na końcu zapytał, kto optuje za salą koncertową w Nowym Rynku i za podziemnym parkingiem. Trzy osoby były przeciw, jedna wstrzymała się od głosu. - Cala reszta akceptuje. Lepszego wyniku głosowania nie mogłem sobie wymarzyć - skomentował sprawę.
Przypomnijmy, że zespół architektów proponował kilka różnych miejsc: nabrzeże, okolice Sobótki, al. Kobylińskiego, Nowy Rynek. Wspominano o kosztach na poziomie 40 mln zł.
- Dzieje się! Będziemy budować salę koncertową na Nowym Rynku. Do 2024 roku w Budżecie Miasta przeznaczymy na ten cel 50 mln zł - taką informacją podzielił się w środę prezydent Płocka.
Dwa zadania - budowa sali koncertowej wraz z zagospodarowaniem Nowego Rynku - miałyby zostać wpisane do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Realizacje rozłożono na pięć lat. W przypadku sali koncertowej byłaby potrzebna najpierw koncepcja, następnie projekt, by móc przejść do realizacji. Jednocześnie otwarty jest temat kupna budynku Antypodkowy.
Jeszcze w tym roku chodzi o kwotę ponad 724 tys.zł, natomiast w kolejnych latach miałoby się to przedstawiać w następujący sposób:
2019 - 5 mln zł
2020 - 2 mln zł
2021 - 2 mln zł
2022 - 20 mln zł
2023 - 20 mln zł
Decyzja będzie należyała do radnych na najbliższej sesji Rady Miasta Płocka.
fot. Karolina Burzyńska / Portal Płock