Reklama

Jutro premiera nowego filmu, nie przegap!

Opublikowano:
Autor:

Jutro premiera nowego filmu, nie przegap! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W czwartek w NovymKinie Przedwiośnie odbędzie się premiera półgodzinnego dokumentu o Tadeuszu Głowali - artyście z Domu Pomocy Społecznej w podpłockim Miszewie. Film, w którym o artyście opowiadają inni mieszkańcy DPS-u, oczarował publiczność podczas poznańskiego Autfestiwalu.

W czwartek w NovymKinie Przedwiośnie odbędzie się premiera półgodzinnego dokumentu o Tadeuszu Głowali - artyście z Domu Pomocy Społecznej w podpłockim Miszewie. Film, w którym o artyście opowiadają inni mieszkańcy DPS-u, oczarował publiczność podczas poznańskiego Autfestiwalu.

Pisaliśmy już o dokumencie o Tadeuszu Głowali, jednym z czołowych przedstawicieli nurtu w sztuce nazywanego art brut, sztuki samorodnej, tworzonej przez artystów nieprofesjonalnych, dotkniętych chorobą psychiczną albo niepełnosprawnością umysłową. Film powstał z inicjatywy trojga osób:Marka Konarskiego, który od 13 lat prowadzi  DPS-ie w podpłockim Nowym Miszewie pracownię fotograficzną realizującą nowatorski program terapii osób niepełnosprawnych przez zajęcia fotograficzne, reżysera Ireneusza Bukowskiego i Joanny Daszkiewicz, szefowej AUTfestiwalu,czyli 1. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych o twórcach „samorodnych”.

Troje znajomych urzeczonych geometrycznymi świątyniami, okrętami, pałacykami wymalowywanymi  przez 70-letniego mieszkańca DPS „Nad Jarem”, namówiło innych, m.in. mecenasa filmu CNH Industrial, do nakręcenia dokumentu o artyście, którego dzieła wystawiano w wielu polskich galeriach.- Dla niego samego to zwykła codzienność  - mówi Marek Konarski. -  Traktuje to jak zawód. Nosi nawet  przypięty do fartucha identyfikator o treści "Tadeusz Głowala artysta malarz wielobranżowy". Oprócz dłut, pilników, ołówków, farb, pędzli, warsztat Tadeusza to ekierki, linijki, kątomierze i cyrkle.

Od kilku tygodni na naszym portalu mogliście oglądać zwiastun filmu, teraz dokument będzie miał swą premierę regionalną w Płocku. Jako pierwsi film o artyście mogli zobaczyć uczestnicy odbywającego się w Poznaniu Autfestiwalu. Obraz, a także obecny na widowni Tadeusz Głowala zostali nagrodzeni burzą braw.

Reżyserem filmu jest Ireneusz Bukowski producent i operator filmowy -  m.in. autor filmów "Zodiacus", "Skrzypce Króla", "Human Race", scenariusz to dzieło jego i Marka Konarskiego. Przy zdjęciach pomagał Kacper Rutkowski, światło robił Robert Zych, a muzykę skomponował będący cały czas na planie filmowym Mariusz Smoluch - multiinstumentalista grający głównie bluesa i country. Prócz głównego bohatera i jego kolegów w filmie pojawi się sylwetka fotografa - to Mieczysław Cybulski Prezes Fotoklubu RP. - Cenne przy całej produkcji były konsultacje pani Barbary Stańskiej-Mackiewicz gospodyni  placówki, w której żyje Tadeusz Głowala - podkreślają twórcy filmu. - Przy produkcji pomagali koledzy Tadeusza oraz pracownicy DPS "Nad Jarem". Wszystko to działo się w iście rodzinnej atmosferze.

Film będzie można obejrzeć już jutro, 12 grudnia o godzinie 19.00 w sali Novego Kina Przedwiośnie.

Jutrzejszej Premierze będzie towarzyszył koncert Mariusza  Smolucha oraz wystawa prac - obrazów Tadeusza Głowali i zdjęć Marka Konarskiego. Na premierze pojawią się tam przedstawiciele branży filmowej oraz instytucji naukowych z Poznania, Warszawy, Łodzi i Krakowa. Po projekcji będzie można zadać kilka pytań twórcom dokumentu.
  
Film nie powstałby bez pomocy mecenasa projektu CNH Industrial oraz wsparcia partnerów.Wydarzenie objęli honorowym patronatem: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, starosta płocki Michał Boszko oraz prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Patronem  medialnym jest Portal Płock.

Fot. Marek Konarski


Zwiastun filmu można obejrzeć w naszej


Czytaj też:


Wywiad z reżyserem filmu czytaj tutaj -

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE