Reklama

Jubileuszowy bieg już w sobotę. Dla Solidarności i ku czci Krzysztofa Zywera

Opublikowano:
Autor:

Jubileuszowy bieg już w sobotę. Dla Solidarności i ku czci Krzysztofa Zywera - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W najbliższą sobotę, 4 września, ulicami Płocka przeprowadzony zostanie Bieg Solidarności. To podwójnie ważne wydarzenie. Sobotni bieg będzie nie tylko okrągłą, 20. edycją wydarzenia, ale też wpisuje się on w obchody 40-lecia powstania NSZZ Solidarność.

W najbliższą sobotę, 5 września, ulicami Płocka przeprowadzony zostanie Bieg Solidarności. To podwójnie ważne wydarzenie. Sobotni bieg będzie nie tylko okrągłą, 20. edycją wydarzenia, ale też inauguruje obchody 40-lecia powstania NSZZ "Solidarność". 

31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku zainicjowano działania, dzięki którym w Polsce powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" – ogólnopolski związek zawodowy powołany dla obrony praw pracowniczych. Od tamtej chwili minęło okrągłych 40 lat, które wspominane będą podczas tegorocznych uroczystości. Także w Płocku. Pierwszym z elementów obchodów 40-lecia "Solidarności" będzie bieg uliczny. Ten już po raz 20. przeprowadzony zostanie ulicami miasta. Jego organizacja stała jednak pod znakiem zapytania.

- 5 września zaczynamy uroczyste obchody tej ważnej dla nas daty - mówił w rozmowie z nami Stanisław Szkopek, zastępca przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Regionu Płockiego. - To było dla nas ważne, by w ten sposób rozpocząć uroczyste obchody. Dobrze się stało, że pomimo obostrzeń ten bieg dojdzie do skutku Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Nie odpuszczamy. 20 lat - 20 bieg - to musiało się odbyć - przekonywał.

Jak wspomina Szkopek, pierwszy Bieg Solidarności był chęcią wpisania się w społeczne działania w Płocku. Pomysłodawcą idei był Leszek Brzeski, który wówczas współorganizował bieg z okazji Dnia Dziecka. Przez lata ta symbolika uległa zmianie i teraz czczona jest pamięć Krzysztofa Zywera, pierwszego przewodniczącego zarządu regionu.

- W tej chwili nasz bieg jest poświęcony jego pamięci - przekonuje Szkopek. - Będzie minuta ciszy i chwila na zadumę. Bieg nie ma też już związku z Dniem Dziecka, choć dzieci jak najbardziej mogą wziąć w nim udział - dopowiada po chwili. 

Uliczny Bieg Solidarności ma formułę otwartą. Na linii startu mogą stawić się wszyscy, bez względu na wiek. Przygotowano kilka kategorii zróżnicowanych pod względem dystansu jak i skomplikowania trasy. Na linii startu znalazło się także miejsce dla fanów nordic walking. 

- Nordic walking to nowość, którą wprowadzamy przy okazji 20. biegu - tłumaczył Stanisław Szkopek. - To nasz ukłon szczególnie dla najstarszych uczestników. Myślę, że rywalizacja w takim marszu będzie atrakcyjna dla seniorów, których też oczywiście zapraszamy - wyjaśniał.

Organizatorzy przygotowali kilka długości biegu. Główny, w kategorii "open", to 8-km przeprawa ulicami miasta ze startem i metą na starówce - na wysokości Domu Darmstadt. - Każdy znajdzie coś dla siebie, bo w sumie samych biegów będzie dziesięć - wylicza Szkopek. - Niezależnie od wybranej długości proszę jednak wszystkich o odpowiednie przygotowanie się do startu. Niezbędne będzie odpowiednie obuwie przystosowane do kostki brukowej i betonu. Trzeba też zwrócić uwagę na rozgrzewkę przed samym biegiem - apelował.

Udział w biegu jest bezpłatny. Każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy, specjalny chip mierzący czas, powalczy też o atrakcyjne nagrody. W tym roku, przez obostrzenia spowodowane pandemią koronawirusa, na linii startu stawi się maksymalnie 250 uczestników. Początek około godziny 11. 

Sponsorem głównym biegu jest PKN Orlen.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE