Reklama

Jeszcze o debacie. Co z płocką starówką i dlaczego warto na ciebie oddać głos

Opublikowano:
Autor:

Jeszcze o debacie. Co z płocką starówką i dlaczego warto na ciebie oddać głos - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak przywrócić do życia płocką starówkę i dlaczego warto oddać głos akurat na tego kandydata? Podczas debaty zorganizowanej przez "Tygodnik Płocki" w restauracji "Akapit" odpowiadali w środę kandydaci na prezydenta Płocka: Maciej Dąbrowski, Wioletta Kulpa, Tomasz Kominek i Andrzej Nowakowski.

Jak przywrócić do życia płocką starówkę i dlaczego warto oddać głos akurat na tego kandydata? Podczas debaty zorganizowanej przez "Tygodnik Płocki" w restauracji "Akapit" odpowiadali w środę kandydaci na prezydenta Płocka: Maciej Dąbrowski, Wioletta Kulpa, Tomasz Kominek i Andrzej Nowakowski.

Przywrócenie do życia starówki

Tomasz Kominek powołał się na plany utworzenia „Galerii Tumskiej” zrzeszającej przedsiębiorców w oparciu o środki z ARS, aby stali się bardziej konkurencyjni. Pewnego rodzaju magnesem miałaby stać się sala koncertowa czy też nabrzeże wiślane. – Wbrew temu, co niektórzy przy tym stole mówią, starówka nie jest przyjazna – oceniła Wioletta Kulpa. – Trzeba przywrócić otwartość wobec lokalnych przedsiębiorców. Utworzenie strefy płatnego parkowania pozbawiło ich klientów. Postępowanie obecnych władz miasta spowodowało jeszcze większy paraliż. Środki na rewitalizację dla właścicieli prywatnych kamienic spadły z miliona złotych do 400 tys. zł. Czy zajmuje się ARS? Spółka powinna poprawiać stan zniszczonych kamienic czy organizować potańcówki?

Nowakowski tłumaczył, że trzeba połączyć odbudowę, remonty z rewitalizacją społeczną, tchnięciem życia w to, co dzieje się na starówce. – Przy ul. Sienkiewicza mamy plac budowy, potem będzie Kwiatka albo Kolegialna, aby kolejne kwartały miasta były wyremontowane. Program „Mieszkania na start” to również rewitalizacja społeczna. W działania włączają się miejskie spółki: MTBS, MZGM-TBS, ARS. Może pani radna nie dostrzega, ale ARS oddał kamienicę na Starym Mieście, teraz wstydliwe miejsce w centrum jest przekształcane w parking, by służył obsłudze ul. Tumskiej. Nie bagatelizowałbym działań społecznych tej spółki. A te fantastyczne potańcówki to tylko jeden z elementów.

Maciej Dąbrowski mówił gorzko: – Od 30 lat pracuję na starówce. Przetrwałem dwuletni remont Tumskiej, ale tak źle, jak teraz, to nie było. Strefa płatnego parkowania jeszcze wszystko pogorszyła. Z tymi 30 wolnymi minutami dla kierowców na terenie strefy spowodowaliście tylko to, że klienci spieszą się, aby tylko nie zapłacić kary. Starówka ledwo zipie. Obroty były o wiele wyższe niż są teraz. To jakiś dramat.

Przekonajcie, że warto na was glosować…

Maciej Dąbrowski: - Uważam, że muszą być jasne zasady funkcjonowania. Konieczny jest audyt Miejskiego Urzędu Pracy i miejskich spółek, aby zwiększyły efektywność działania. Dochodzą do mnie słuchy, że osoby w jednej ze spółek mogą pracować na kilku etatach jednocześnie. Nie wiem, czy tak jest faktycznie i dlatego ten audyt jest potrzebny. Przy inwestycjach powyżej 20 mln zł konieczne jest referendum bez progu. Niech to nawet będzie 10 osób, ale niech mieszkańcy sami powiedzą, czego oczekują. Wprowadzę co miesięczne spotkania prezydenta z mieszkańcami w auli ratusza, aby płocczanie mieli poczucie, że kształtują to miasto wspólnie z prezydentem i radnymi.

Andrzej Nowakowski: - Mam plan na dalszy dynamiczny rozwój Płocka, a także sprawdzoną w działaniu drużynę złożoną z ludzi odpowiedzialnych, gotowych do realizacji kolejnych ważnych, potrzebnych inwestycji w mieście, jak budowa sali koncertowej, stadionu, rewitalizacja starówki. Płocczanie powinni żyć w bezpiecznym, czystym, zdrowym mieście, czemu służą np. nowe autobusy. Zależy mi na wykorzystaniu potencjału gospodarczego i turystycznego, tworzeniu przestrzeni dla młodych ludzi, budując kolejne żłobki.  Przez ostatnie osiem lat pokazałem, jak można pozyskiwać środki zewnętrzne i jak rozsądnie je wydawać dla wspólnego pożytku. Wszystko to jesteśmy w stanie zrealizować, bo jesteśmy drużyną, która od ośmiu lat nosi na swoich barkach odpowiedzialność za miasto i jest gotowa czynić to dalej.

Wioletta Kulpa: - Gwarantuję uczciwość, rozwój, a możemy to osiągnąć wspólnie rozmowami ponad podziałami, nie pisząc tylko do siebie pism, nie wykrzykując, tylko szukając wzajemnego porozumienia z rządem, jak i przedsiębiorcami działającymi w Płocku. Byśmy mogli działać wspólnie, realizując działania służące miastu i jego mieszkańcom. To po pierwsze. Oczywiście kolej, wyprowadzenie ruchu samochodowego z Płocka poprzez budowę dróg szybkiego ruchu, również w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego, który nie jest mrzonką, tylko planem możliwym do realizacji. To nowi inwestorzy, których będę poszukiwała dzięki wsparciu i pomocy ministerstw i rządowych programów. Proponujemy bezpłatną komunikację miejską, program prozdrowotny, jasne i klarowne zasady podziału środków w budżecie miasta, w tym jasne i klarowne zasady podziału środków dla organizacji pozarządowych, organizację działań służących rozwojowi, dzieciom i młodzieży. Jestem za tym, aby urealnić miasto obywatelskie. Aby mieszkańcy mieli realny wpływ na pewne działania i decyzje, a nie tylko pozorowany. By mogła wypowiedzieć się większa liczba mieszkańców.

Tomasz Kominek: - Chcę być i mam nadzieję, że jestem realną alternatywą zarówno dla kandydatki z PiS-u, jak i dla obecnego tu prezydenta. Jestem najmłodszy spośród kandydatów na włodarza miasta, ale zarazem mam największe doświadczenie w radach osiedlowych. Jestem radnym osiedlowym już trzecią kadencję i tam realnie wsłuchuję się w problemy, które występują na poszczególnych osiedlach. Oprócz tego, że chcę rozwiązywać te ogólnomiejskie problemy dotyczące sali koncertowej, stadionu, dużych inwestycji, to bycie radnym osiedlowym zorientowało mnie na przyziemne problemy mieszkańców. Te, które w znaczący sposób poprawiają jakość życia na poszczególnych osiedlach. Chciałbym, aby ta przyszła kadencja była zorientowana na poprawę życia i ulepszaniu jego jakości. Absolutnie nie jestem zainteresowany żadnym konfliktem politycznym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE