Reklama

Jest kasa z Unii. Na co na początek?

Opublikowano:
Autor:

Jest kasa z Unii. Na co na początek? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W piątek podpisano pierwsze umowy o unijne dofinansowanie dla naszego regionu na niemal 5 mln zł. Wcześniej marszałek Adam Struzik czytał dzieciom w jednym z przedszkoli bajkę. - Jest tam takie zdanie: abrakadabra, powtórz trzy razy, to może coś dobrego się zdarzy” - po czym podpisał dokumenty. - Teraz już wszystko pójdzie z dużym przyspieszeniem – zapowiadał w kontekście obwodnicy i nabrzeża.

W piątek podpisano pierwsze umowy o unijne dofinansowanie dla naszego regionu na niemal 5 mln zł. Wcześniej marszałek Adam Struzik czytał dzieciom w jednym z przedszkoli bajkę. - Jest tam takie zdanie: abrakadabra, powtórz trzy razy, to może coś dobrego się zdarzy” - po czym podpisał dokumenty. - Teraz już wszystko pójdzie z dużym przyspieszeniem – zapowiadał w kontekście obwodnicy i nabrzeża.

Na niektóre z umów o unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla naszego województwa na lata 2014-2020 miasto czeka od wielu miesięcy. Są to jednak głównie projekty infrastrukturalne, na budowę, remont czy zakup autobusów. Jednak unijne pieniądze to również projekty miękkie, społeczne i właśnie tego typu wsparcie stało się przyczyną porannej konferencji prasowej w piątek w płockiej delegaturze Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego. Chodzi o trzy projekty na ponad 4.8 mln zł (z unijnym dofinansowaniem na poziomie 4 mln zł) program bezpłatnych studiów podyplomowych, projekt wsparcia dla płockich rodzin zagrożonym wykluczeniem społecznym oraz e-usługi w Mazowieckim Wojewódzkim Medycyny Pracy.

- Życzyłbym sobie, abyśmy spotykali się nawet co tydzień i podpisywali kolejne umowy – dodawał prezydent Płocka, który podpisywał dokumenty wspólnie z marszałkiem województwa Adamem Struzikiem, skarbnikiem miasta Wojciechem Ostrowskim, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Mirosławem Chybą, prezesem zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego Aliną Lewicką i p. o. dyrektora Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Agnieszką Sulkowską. Marszałek Struzik zapowiedział, że wszystko ruszy z kopyta w lipcu. Na drogi są już zabezpieczone środki. - Program wkrótce ruszy. To pomyślna perspektywa dla gmin, które mają dobrze przygotowane projekty – uspokajał. - Co do nabrzeża, to także zapewniam państwa, że podążamy w dobrym kierunku – a dopytany czy wszystko wyjaśni się do końca sierpnia, stwierdził, że nie tylko „wyjaśni, ale wręcz zacznie się dziać”.

Powróćmy jednak do projektów, na które środki już są pewne i przyznane. W ramach pierwszego „Wsparcie dla płockich rodzin”, pomocą zostanie objęte 50 rodzin z naszego miasta, które jak dotąd korzystały z pomocy MOPS-u (głównie rodziny  z dwójką lub większą ilością dzieci, łącznie ponad 200 osób). Specjalnie do koordynacji projektu powstało Centrum Wsparcia Rodzin (CWR), aby pomoc w postaci kursów zawodowych, warsztatów, spotkań z psychologiem dostosować do potrzeb adresatów i ich bieżącej sytuacji. Będą to również wyjścia do kina, teatru czy treningi sportowe dla dzieci, zajęcia artystyczne, plastyczne, dostęp do oferty Akademia Sportu i Ruchu, zagwarantowana pomoc logopedy. Dla rodziców zaplanowano warsztaty kompetencji rodzicielskich „Akademia rodziców” i „Rodzic wie”. Ponadto rodziny mogą zostać skierowane na terapię grupową lub indywidualną metodą Tomatisa.

Drugi z projektów dotyczy możliwości podjęcia studiów podyplomowych w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Płocku na takich kierunkach, jak asystent osoby niepełnosprawnej i starszej, terapeuta osób z autyzmem, nauczyciel języka angielskiego na etapie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Na każdy z nich planuje się przyjęcie po 20 osób. Czemu akurat takie kierunki? Opierano się na analizie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Wynikało z niej, że 80 proc. personelu w subregionie płockim nie ma wystarczającej wiedzy, w jaki sposób postępować z pacjentami w wieku starszym oraz z osobami z niepełnosprawnością, w tym z autyzmem. W przypadku nauczycieli języka angielskiego od 2020 roku zacznie obowiązywać ustawowy wymóg potwierdzenia specjalistycznych kwalifikacji w postaci studiów podyplomowych w tym zakresie.

Zajęcia mają podnieść umiejętności zawodowe (dlatego kwalifikuje się zarówno osoba bezrobotna, jak i posiadająca pracę) i będą bezpłatne. Osoby dojeżdżające otrzymają zwrot kosztów podróży. Rekrutacja ruszy w lipcu tego roku i potrwa do września. Aby z tej okazji skorzystać, należy spełniać następujące warunki: trzeba mieć skończone 18 lat, mieszkać na terenie subregionu płockiego (w samym Płocku, w powiecie płockim, sierpeckim lub gostynińskim). Przy przyjęciach obowiązują jeszcze dwie zasady, wśród podejmujących naukę musi być 70 proc. kobiet i 50 proc. osób zamieszkujących tereny wiejskie. Na zakończenie nauki wszystkich uczestników projektu czeka egzamin zewnętrzny przed komisją Wyższej Szkoły Humanistycznej w Lesznie, ponieważ to ona wyda świadectwa ukończenia nauki.

Ostatni z projektów dotyczy Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. Po wdrożeniu umożliwi rejestrację w przychodni bez wychodzenia z domu, szybki dostęp do informacji o usługach, wolnych terminach wizyt czy zabiegów. Tzw. e-usługi to kompleksowa informatyzacja całej placówki (wprowadzenie e-rejestracji, e-dokumentacji – z możliwością złożenia ewentualnej skargi przez internet, e-ankiet – np. dotyczących zadowolenia z usług, e-powiadomień, e-kolejek – do sprawdzenia statusu w kolejce oczekujących, e-porad). Docelowo ma to ułatwić życie zarówno pacjentom, jak i pracownikom ośrodka.

Fot. Karolina Burzyńska/Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE