Reklama

Jest kasa na laboratorium. Szansa dla płockiego biznesu?

Opublikowano:
Autor:

Jest kasa na laboratorium. Szansa dla płockiego biznesu? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 3,5 mln zł ze środków unijnych dostanie płocka filia Politechniki Warszawskiej.

Ponad 3,5 mln zł ze środków unijnych dostanie płocka filia Politechniki Warszawskiej. 

Niebawem w Płocku powstanie Centralne Laboratorium Mechaniki i Budownictwa. Całkowity koszt inwestycji to nieco ponad 4,6 mln złotych, z czego 3,5 mln złotych to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Umowę w tej sprawie podpisali dziś marszałek Adam Struzik i prof. Janusz Zieliński, prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Filii w Płocku.

- To ważny projekt, bo jego głównym celem jest podniesienie możliwości transferu wiedzy że świata nauki do świata produkcji - obrazował marszałek Adam Struzik. - Uzyskane w ten sposób sposób możliwości badawcze podnoszą konkurencyjność uczelni. Umożliwiają też zlecanie badań, zarówno tak dużym firmom jak PKN Orlen, ale w moim odczuciu także małych i średnich przedsiębiorstw. 

Jak mówił marszałek, Warszawa zawsze będzie centrum badań i innowacji, ale władzom zależy na silnych uczelniach w mniejszych miejscowościach.  Przy wyścigu o środki unijne, uczelnia pokonała wiele innych projektów. 

Laboratorium ma być regionalnym zapleczem do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w obszarze konstrukcji, materiałów budowlanych oraz budowy i eksploatacji urządzeń i systemów mechanicznych. Jak mówił prof. Zieliński, to także ogromna szansa dla płockiej filii PW.

- Zabiegaliśmy o to, by kierunek kształcenia mechanika i budowa maszyn, ale też dyscyplina w której doktoryzujemy eksploatacja i budowa maszyn, uzyskały odpowiednią bazę dla realizacji zamierzeń młodych ludzi - mówił. - Jeśli młodzi ludzie z sukcesem się doktoryzują, w większości znajdują zatrudnienie na naszej uczelni i dalej mogą realizować się naukowo.   

Co dokładnie powstanie? Na wyposażeniu laboratorium znajdą się m.in. mikroskop elektronowy, mikroskop matalograficzny z kamerą cyfrową, analizator i rejestrator jakości zasilania energią elektryczną, twardościomierz uniwersalny i mikrotwardościomierz, drukarkę 3D czy piec laboratoryjny.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE