Reklama

Jest decyzja. Na dzień przed protestem ...

Opublikowano:
Autor:

Jest decyzja. Na dzień przed protestem ...  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dosłownie na dzień przed planowanym protestem mieszkańców Ciółkowa podczas uroczystości z okazji 95. rocznicy powstania polskiej policji połączonych z uroczystym otwarciem nowej komendy przy ul. Kilińskiego, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska poinformował o wydaniu decyzji administracyjnej wstrzymującej użytkowanie instalacji w Ciółkowie.

Dosłownie na dzień przed planowanym protestem mieszkańców Ciółkowa podczas uroczystości z okazji 95. rocznicy powstania polskiej policji połączonych z uroczystym otwarciem nowej komendy przy ul. Kilińskiego, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska poinformował o wydaniu decyzji administracyjnej wstrzymującej użytkowanie instalacji w Ciółkowie.

 

Protesty mają rozpocząć się jutro około południa. Nie chodzi już tylko o odór dobiegający ze składowisk firmy Ecoriver, ale także o zgony dwójki małych dzieci. Mieszkańcy zaczęli łączyć oba fakty ze sobą i wezwali odpowiednie służby, aby zbadały sprawę pobierając próbki wody i gleby. Zawiadomili również prokuraturę.

Jeszcze dziś dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa w płockim starostwie powiatowym Maja Syska-Żelechowska zapewniała naszą redakcję, że w urzędzie  wydano już 15 lipca odpowiednią decyzję dotyczącą uchylenia zezwolenia na przetwarzanie odpadów w instalacji, ale nie zamykała ona sprawy. Trzeba było poczekać na oficjalne stanowisko mazowieckiego WIOŚ, a ta jak na zawołanie pojawiła się również dzisiaj.

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nakazał wstrzymać użytkowanie instalacji do przetwarzania i odzysku odpadów w Ciółkowie, ponieważ stwarzała ona zagrożenie zanieczyszczenia środowiska ściekami przemysłowymi.

- Przeprowadzona na wniosek wojewody mazowieckiego kontrola wykazała, że kompostownia nie spełniała wymagań ochrony środowiska, a inwestor nie dopełnił obowiązku prawidłowego poinformowania wojewódzkiego inspektora o oddaniu do użytku instalacji mogącej znacząco oddziaływać na środowisko – czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie mazowieckiego oddziału WIOŚ. - Działalność firmy powodowała duże uciążliwości dla okolicznych mieszkańców, a także zagrożenie zanieczyszczenia środowiska gruntowo – wodnego przez wprowadzanie ścieków przemysłowych do ziemi – tłumaczą w nim dalej.

W swojej decyzji WIOŚ wskazał nawet graniczny termin, w jakim Ecoriver musi wstrzymać się od dalszego użytkowania instalacji. Z racji „dokończenia trwającego procesu technologicznego oraz usunięcia odpadów już znajdujących się na terenie zakładu” wyznaczył go na 31 stycznia 2015 roku.

W tym samym komunikacie znajduje się również informacja, że nie była to pierwsza taka kontrola w kompostowni. W maju mazowiecki inspektorat wstrzymał już działalność firmy, ponieważ  Ecoriver odprowadzał ścieki poza teren zakładu, do środowiska.

Czytaj też:

Także tutaj:

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE