Reklama

Jednogłośnie poparli przekazanie wodnej karetki. A co z karetką na Radziwiu?

Opublikowano:
Autor:

Jednogłośnie poparli przekazanie wodnej karetki. A co z karetką na Radziwiu? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niedługo most im. Legionów Piłsudskiego zostanie zamknięty. W poniedziałek odbyło się posiedzenie gremium, które być może doprowadzi do przekazania wodnej karetki Grupie Ratownictwa Specjalistycznego Ochotniczej Straży Pożarnej w Płocku - Podolszycach. Dodatkowo zgodnie wsparto dążenia do zapewnienia karetki stacjonującej na terenie nowej strażnicy.

Niedługo most im. Legionów Piłsudskiego zostanie zamknięty. W poniedziałek odbyło się posiedzenie gremium, które być może doprowadzi do przekazania wodnej karetki Grupie Ratownictwa Specjalistycznego Ochotniczej Straży Pożarnej w Płocku - Podolszycach. Dodatkowo zgodnie wsparto dążenia do zapewnienia karetki stacjonującej na terenie nowej strażnicy.

W poniedziałek odbyło się zapowiedziane posiedzenie Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku. Rada Społeczna jest organem inicjującym i opiniodawczym Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz organem doradczym dyrektora WSPRiTS, Lucyny Kęsickiej.

Podjęto m.in. uchwałę w sprawie zaopiniowania nieodpłatnego przekazania karetki wodnej "Dar Mazowsza" wraz z przyczepą do jej transportu dla Grupy Ratownictwa Specjalistycznego Ochotniczej Straży Pożarnej w Płocku - Podolszycach.

- To sygnał, jaki byłby dobry kierunek dalszego działania, bo, po pierwsze, karetka pozostałaby w Płocku, po drugie dysponowałaby nią płocka jednostka druhów z Podolszyc, a po trzecie - może się bardzo przydać w czasie remontu mostu im. Legionów Piłsudskiego. I wreszcie po czwarte, być może posłuży za dodatkowe wsparcie na Wiśle podczas płockich festiwali na nabrzeżu - punktuje miejski radny, Tomasz Kominek, który jest przedstawicielem Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Radzie Społecznej (w gremium zasiadają także: poseł Piotr Zgorzelski, Krzysztof Gogolewski, Paweł Kolczyński, Roman Siemiątkowski, Michał Luczewski i Wioletta Kulpa). - Dalej projekt uchwały trafi do Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie i do zarządu województwa, który podejmie decyzję, czy przychyla się do tego projektu bądź nie.

Na pokładzie łodzi mieści się sprzęt potrzebny do ratowania życia i załoga - ratownicy medyczni i stermotorzsta. Łódź zwodowano w Płocku w 2011 r., ma szerokość 2,8 m. i 7,5 m. długości. Od samego początku służyła jako zabezpieczenie, gdyby doszło do wypadku, kiedy liczy się każda minuta w ratowaniu ludzkiego życia.

Potrzebna zgoda wojewody

Drugim tematem podczas posiedzenia było zabezpieczenie medyczne mieszkańców lewobrzeżnej części Płocka podczas remontu mostu im. Legionów Piłsudskiego. Chodzi o jedną karetkę specjalistyczną, która stacjonowałaby na terenie nowej strażnicy na Radziwiu.

- Podczas posiedzenia Rady Społecznej wszyscy wykazali się pełnym zrozumieniem i zadeklarowali pełną współpracę. Teraz pozostaje nam skierować pismo oficjalnie do wojewody mazowieckiego, który od początku prosił o przedstawienie daty rozpoczęcia remontu przeprawy - mówi Kominek. To jednak nie było możliwe do momentu podpisania umowy z wykonawcą, co zapewne nastąpi w tym tygodniu.

Remont mostu to koszt ok. 9 mln zł. Radni na sesji w zeszłym tygodniu zostali poproszeni o przekazanie 4,5 mln zł, przy czym kwota uzupełniła zarezerwowaną wcześniej sumę 4,5 mln zł w miejskim budżecie, aby móc jak najszybciej zabezpieczyć całą potrzebną kwotę i móc podpisać umowę na wykonanie remontu mostu.

Jak dodatkowo w miniony czwartek poinformował poseł Maciej Małecki, starania Ratusza o pozyskanie 4,5 mln zł z rezerwy subwencji ogólnej zakończy się pozytywnie i połowa kosztów remontu jednak zostanie pokryta z pieniędzy z budżetu państwa. Oznacza to, że Ratusz - po otrzymaniu oficjalnego potwierdzenia z Ministerstwa Infrastruktury - będzie mógł inaczej rozdysponować 4,5 mln zł.

[ZT]22502[/ZT]

Warto przypomnieć, że temat medycznego zabezpieczenia lewobrzeżnej części Płocka pojawił się na spotkaniu włodarza miasta z mieszkańcami w marcu, kiedy już było wiadomo, że do remontu mostu dojdzie jeszcze w tym roku. Andrzej Nowakowski mówił wówczas w kontekście karetki z zespołem ratowników stacjonującą w Radziwiu o możliwym wykorzystaniu strażnicy. Jednak, zastrzegał, to nie on o tym decyduje. Z kolei Tomasz Kominek informował o rozmowie z dyrektorką pogotowia. - Zapewne karetka będzie stacjonowała w okresie remontu mostu im. Legionów Piłsudskiego – mówił w marcu Kominek, zapowiadając złożenie pisma do wojewody kiedy już będzie znana data zamknięcia mostu.

[ZT]21830[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE