Reklama

Jazda na suwak. Kto kogo wpuszcza? Jakie kary?

Opublikowano:
Autor:

Jazda na suwak. Kto kogo wpuszcza? Jakie kary? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już w piątek 6 grudnia br. wchodzą w życie przepisy dotyczące tzw. jazdy na suwak, które precyzują sposób zachowania kierowców w sytuacji występowania zatoru na drodze, przy jednoczesnym zanikaniu pasa ruchu lub występującej na nim przeszkodzie. Sporo kierowców nie wie, na czym dokładnie polega ten przepis.

Już w piątek 6 grudnia br. wchodzą w życie przepisy dotyczące tzw. jazdy na suwak, które precyzują sposób zachowania kierowców w sytuacji występowania zatoru na drodze, przy jednoczesnym zanikaniu pasa ruchu lub występującej na nim przeszkodzie. Sporo kierowców nie wie, na czym dokładnie polega ten przepis.

Zmiany precyzują art. 22 ust. 4a i 4b ustawy – Prawo o ruchu drogowym. W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z kilkoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie ma możliwości kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem ruchu nie będzie miał obowiązku ustępowania pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu (mającym kontynuację), na który zamierza wjechać.

- Wciąż sporo osób, także w Płocku, nie wie, co w praktyce oznaczają te zasady. Zwracam uwagę, że pierwszeństwo mają wjeżdżający, zmieniający pas ruchu - tłumaczy Mariusz Kowalczyk, egzaminator nadzorujący w płockim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. - Generalnie w polskim prawodawstwie pierwszeństwo ma jadący pasem ruchu. Warto więc pamiętać o tym wyjątku w przypadku jazdy na suwak. To bardzo ważna rzecz, by nie dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

Nowy przepis ma na celu zapewnienie równomiernego kontynuowanie jazdy kierowcom z dwóch lub trzech pasów ruchu. Co ważne, przepis nie jest zaleceniem, lecz wprost reguluje obowiązki kierowców. Pierwszeństwo pierwszeństwem, ale pamiętajmy, że zmieniający pas ruchu nadal musi zachować szczególną ostrożność na drodze, uwzględniając różne okoliczności manewru.

Od 6 grudnia wchodzą w życie także przepisy dotyczące „korytarza życia”, czyli miejsca na przejazd pojazdów uprzywilejowanych, np. służb ratowniczych. Kierujący pojazdami, poruszający się lewym pasem będą musieli zjechać do lewej krawędzi pasa, a pozostali - do prawej. 

Co ważne, "korytarz życia", także w przypadku kilku pasów ruchu, zawsze będzie występować po lewej stronie - pomiędzy lewym pasem ruchu i pasem z nim sąsiadującym. 

Co grozi kierowcom lekceważącym nowe przepisy? Mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE