Reklama

Jarmark Tumski tuż tuż. Co w programie?

Opublikowano:
Autor:

Jarmark Tumski tuż tuż. Co w programie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku przypada jubileuszowa, dziesiąta edycja Jarmarku Tumskiego. Dodatkową okazją do świętowania będzie Dzień dziecka, który potrwa aż trzy dni. Atrakcji dla małych i dużych nie zabraknie.

W tym roku przypada jubileuszowa, dziesiąta edycja Jarmarku Tumskiego. Dodatkową okazją do świętowania będzie Dzień dziecka, który potrwa aż trzy dni. Atrakcji dla małych i dużych nie zabraknie.

Na jarmarku pojawi się ponad 500 wystawców. Odbędzie się także Zjazd Pojazdów Militarnych „Stalowe Tumy 2018”, XV Międzynarodowy Festiwal Romów w Płocku „Cygańska Noc”, Zjazd Motocykli Dawnych zorganizowany przez Towarzystwo Motocykli Dawnych „Weteran Płock” oraz koncert zespołu Vataha. To tylko niektóre, z przygotowanych atrakcji.

W dniach od 1 do 3 czerwca Muzeum Mazowieckie zaprasza do strefy dziecięcej Jarmarku Tumskiego na Starym Rynku na szereg atrakcji dla najmłodszych. W programie, przez cały dzień klocki Lego i Playmobil (Galileo Łódź), zajęcia dla dam, rycerzy i łuczników prowadzone przez Płocką Grupę Rekonstrukcyjną, warsztaty artystyczne i plastyczne z twórcami ludowymi i rękodzielnikami, zajęcia sportowe przygotowane przez drużynę Mustangs Płock, a także lekcje pisania gęsim piórem i atramentem przygotowane przez pracowników Muzeum Mazowieckiego w Płocku. 
Co jeszcze w programie?


Piątek (1 czerwca):

godz. 12:30 - Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na otwarcie wystawy „Muzyczne fascynacje Franciszka Olkowskiego. Zbiory medalierskie i falerystyczne”. Na wystawie będzie można zobaczyć około 500 tytułów medali, plakiet, medalionów oraz odznak. Wśród nich wiele interesujących i rzadkich obiektów.

godz. 13:00-16:30 – występy grup tanecznych i muzycznych z płockich szkół.

godz. 16:00 - Teatr Rozrywki TRÓJKĄT – średniowieczno-jarmarczny spektakl plenerowy pt. „Za siedmioma wiekami”. 

godz. 18:00 – Koncert SPIRITUALS SINGERS BAND - OKU-LA-LA-RY to podróż do kolorowego świata skrzatów. Koncert ma formę spektaklu, w którym krasnal Szomol opowiada bajkę... Wiersze Juliana Tuwima oprawione zostały w piękną i melodyjną muzykę kompozytora Włodzimierza Szomańskiego. Na scenie w barwnych światłach wystąpi sześcioosobowy zespół Spirituals Singers Band.

Sobota (2 czerwca):

godz. 11:00 - w ogrodzie bibliotecznym Książnicy Płockiej odbędzie się „Sobota w Soplicowie”, czyli prezentacja fragmentów Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” w wykonaniu młodzieży szkolnej i seniorów oraz Hanny Chojnackiej-Gościniak – aktorki Teatru Dramatycznego w Płocku. Recytacjom "Pana Tadeusza" towarzyszyć będzie pokaz mody kobiecej od XVI do XX wieku. "Sobota w Soplicowie". Pokaz mody jest częścią projektu "Po 100kroć Polska!" realizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Oddział w Płocku w partnerstwie z Książnicą
Płocką, dofinansowanego ze środków Miasta Płock. W pokazie wezmą udział wolontariuszki i sympatyczki SBP/O Płock.

godz. 11:00-14:00 - Prezentacja kataryniarzy, występy: Grupa Wokalna z MDK-u, Zespół Taneczny i Teatrzyk Tańca „Niesforne wróbelki”, Marchewkowe Pole

godz. 12:00 - Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na dwa półgodzinne wykłady poświęcone tematyce niepodległościowej: „Dzień 11 listopada 1918 roku w Płocku” dr Magdaleny Bilskiej-Ciećwierz z Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz „Stanowiska grup politycznych północnego Mazowsza wobec kwestii niepodległości Polski” dr Andrzeja Dwojnycha, Wójta Gminy Brudzeń Duży.

Dodatkowo w sobotę gry planszowe dla każdego, Akademia Jedi przygotowana przez Łódzki Fanklub Star Wars (o pełnych godzinach od 10.00 do 17.00) oraz pokazy tańca klasycznego i nowoczesnego Szkoły Tańca Anny Fabiszewskiej (o pełnych godzinach od 12:00 do 16:00). Weźmiemy udział także w warsztatach czerpania papieru i marmurkowania przygotowane przez Manufakturę Papieru Czerpanego. Wystąpią również klaun, maskotki, ekoroboty. Najmłodsi wezmą udział w warsztatach plastycznych, grach i zabawach Jo Art Show (w godzinach od 14.00 – 16.00).

Ponadto w sobotę Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Zabytkowych i Militarnych „Wisła” organizuje Zjazd Pojazdów Militarnych „Stalowe Tumy 2018”. W ramach wydarzenia odbędzie się parada pojazdów militarnych, która o godzinie 12:00 wyruszy ze Słupna w stronę Płocka. Pojazdy będzie można obejrzeć z bliska w sobotę na placu Narutowicza w godz. 12:30-15:00.

godz. 14:00 - XV Międzynarodowy Festiwal Romów w Płocku „Cygańska Noc”. Na starówce wystąpią: Gypsy Boys, Romengo, Gipsy Band (teatr z Białorusi), Krystiano & Romen. Wstęp wolny.

godz. 18:00 na ul. Grodzkiej (na wysokości pubu Zachęta) odbędzie się pokaz mody przygotowany przez wizażystkę i farmaceutkę Andżelikę Stawicką. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć siedem pokazów mody w różnym stylu – od sportowego, casualowego, awangardowego po eleganckie suknie wieczorowe. Odbędzie się  także pokaz kostiumów kąpielowych oraz piżam. Oprócz fantastycznych kreacji wyjściowych, będzie można zobaczyć: stylowe obuwie letnie, elegancką biżuterię, przepiękne ręcznie wykonane wianki i opaski, a także okulary przeciwsłoneczne. 

Niedziela (3 czerwca):

W ramach strefy militaria, w niedzielę na pl. Narutowicza odbędzie się Zjazd Motocykli Dawnych zorganizowany przez Towarzystwo Motocykli Dawnych „Weteran Płock”. Zobaczymy także inscenizację pt. „Warszawska ulica podczas okupacji” prezentująca życie codzienne w Warszawie podczas okupacji niemieckiej.

godz. 12:30-16:00 – występy płockich dziecięcych i młodzieżowych grup artystycznych

godz. 12:30 – 14:30  Zakątek Odkrywców - gry i zabawy z nauką w tle. Dodatkowo w niedzielę Akademia Jedi przygotowana przez Łódzki Fanklub Star Wars (o pełnych godzinach od 10:00 do 17:00) oraz pokazy tańca klasycznego i nowoczesnego Szkoły Tańca Anny Fabiszewskiej (o pełnych godzinach od 12:00 do 16:00). 

godz. 16:00 – koncert zespołu Vataha

godz. 17:00 - TEATR VAŚKA – bajka dla dzieci. „Tajemnica cyrkowego klauna” jest pogodnym, pełnym humoru spektaklem o perypetiach wędrownej grupy cyrkowej.

Podczas X Jarmarku Tumskiego po raz kolejny ukaże się „Kurier Tumski”, czyli gazeta gromadząca najważniejsze informacje dotyczące imprezy oraz artykuły dotyczące historii Płocka. Po raz trzeci pojawi się strefa militarna. W tym roku działania prezentowane na Placu Narutowicza będą skupione na historii II Wojny Światowej. Aktrakcje przygotowały także stowarzyszenia i grupy historyczne:

Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ – historia Podziemia Niepodległościowego; prezentacja wystawy „Żołnierze Wyklęci Mazowsza”

Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” – prezentacja uzbrojenia, wyposażenia, pamiątek i historii Powstania Warszawskiego

Grupa Rekonstrukcji Historycznej 44 Division Hoch und Deutschmeister – prezentacja uzbrojenia wojsk niemieckich podczas II Wojny Światowej (Wehrmacht + Policja Granatowa)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE