Tegoroczny Jarmark Tumski będzie jubileuszowy. To już 10. edycja wydarzenia, które na dobre wpisało się w kalendarz płockich imprez. Organizatorzy odkryli dziś kolejne karty.
Już za dwa tygodnie ulica Tumska będzie przeżywać swoje święto. Między 1 a 3 czerwca ulice Tumska, Grodzka zapełnią się kramami i wystawcami - jak ujawnili dziś organizatorzy, otrzymali ponad 500 zgłoszeń, w tym 77 kolekcjonerów. Będą oni zgromadzeni w strefie tuż przy siedzibie Muzeum Mazowieckiego.
- Jarmark Tumski będzie powiązany z obchodami Dnia Dziecka, który w tym roku będzie trwał trzy dni - zapowiadał wiceprezydent Roman Siemiątkowski.
Rzeczywiście, najmłodsi płocczanie nie będą mogli narzekać na brak atrakcji. Będą występy teatralne i muzyczne płockich szkół, a Muzeum Mazowieckie tradycyjnie odpowiada za strefę dziecięcą. To gratka dla fanów serii Gwiezdnych Wojen, bo do Płocka przyjedzie fanklub z Łodzi. Poprowadzą m.in. akademię Jedi. Będą też warsztaty plastyczne i artystyczne, jak np. nauka pisania gęsim piórem.
- Jedną z większych stref jest militarna, pojawi się i w tym roku - zapewniał Radosław Malinowski, dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. - Stowarzyszenia i grupy historyczne będą prezentowały pamiątki z historii Powstania Warszawskiego. Nowością będzie inscenizacja pt. "Warszawska ulica w czasie okupacji". Chcemy pokazać w pigułce codzienne życie warszawiaków w tamtym czasie. To w niedzielę 3 czerwca.
Będzie także gratka dla fanów pojazdów wojskowych. W ramach jarmarku odbędzie się zjazd pojazdów militarnych "Stalowe Tumy". Kolumna wyjedzie w sobotę 2 czerwca o 12:30 ze Słupna.
Już po raz kolejny honorowym ambasadorem Jarmarku Tumskiego jest Bohdan Kowalczyk, który odsłonił dziś wystawę w Muzeum Mazowieckim. "Świadkowie tamtych lat…” to hołd dla wszystkich, którzy 100 lat temu przyczynili się do odzyskania niepodległości.
- Pamiątki przetrwały, zostały zachowane. Zatrzymajmy się przed nimi na chwilę. To ponad 10 tysięcy pamiątek, które przez 123 lata przypominały nam, że jesteśmy Polakami - mówił Kowalczyk.
Z okazji jarmarku tradycyjnie wybito także 200 specjalnych monet, w technice stempla lustrzanego. Nawiązuje do projektu Stanisława Ostrowskiego z 1834 roku. Nazywa się "Płocki Złoty Tumski" i po jednej stronie ma popiersie marszałka Piłsudskiego, a po drugiej stronie napis "100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę".
- To niewątpliwie wspaniała pamiątka dla kolekcjonerów. 10 monet zostało ponumerowanych. Ich szczęśliwi właściciele otrzymają nagrody od organizatorów - wyjaśnił Kowalczyk.
Monety będzie można kupić w punktach informacyjnych Jarmarku Tumskiego. Sponsorem X Jarmarku Tumskiego jest PKN Orlen.
Program Jarmarku Tumskiego:
Dzień Dziecka
Atrakcje dla najmłodszych pojawią się na Starym Rynku przed ratuszem.
Piątek (1 czerwca):
godz. 13-16:30 – występy grup tanecznych i muzycznych z płockich szkół
godz. 16 - Teatr Rozrywki TRÓJKĄT – średniowieczno-jarmarczny spektakl plenerowy pt. „Za siedmioma wiekami”.
Spektakl uliczny, oparty na tradycji średniowiecznych, wędrownych aktorów ze wschodnich rejonów Europy – skomorochów.
godz. 18 – Koncert SPIRITUALS SINGERS BAND
OKU-LA-LA-RY to podróż do kolorowego świata skrzatów. Koncert ma formę spektaklu, w którym krasnal Szomol opowiada bajkę...
Wiersze Juliana Tuwima oprawione zostały w piękną i melodyjną muzykę kompozytora Włodzimierza Szomańskiego. Na scenie w barwnych światłach tańczy i śpiewa sześcioosobowy zespół Spirituals Singers Band.
Sobota (2 czerwca):
godz. 11-14 – Prezentacja Kataryniarzy, występy: Grupa Wokalna z MDK-u, Zespół Taneczny i Teatrzyk Tańca „Niesforne wróbelki”, Marchewkowe Pole
Niedziela (3 czerwca):
godz. 12:30-16 – występy płockich dziecięcych i młodzieżowych grup artystycznych
godz. 16 – koncert zespołu Vataha
godz. 17 - TEATR VAŚKA – bajka dla dzieci. „Tajemnica cyrkowego klauna” jest pogodnym, pełnym humoru spektaklem o perypetiach wędrownej grupy cyrkowej.
W dniach od 1 do 3 czerwca Muzeum Mazowieckie zaprasza do strefy dziecięcej Jarmarku Tumskiego na Starym Rynku na szereg atrakcji dla najmłodszych. W programie, przez cały dzień klocki Lego i Playmobil (Galileo Łódź), zajęcia dla dam, rycerzy i łuczników prowadzone przez Płocką Grupę Rekonstrukcyjną, warsztaty artystyczne i plastyczne z twórcami ludowymi i rękodzielnikami, zajęcia sportowe przygotowane przez drużynę Mustangs Płock a także lekcje pisania gęsim piórem i atramentem przygotowane przez pracowników Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
Cygańska Noc
XV Międzynarodowy Festiwal Romów w Płocku „Cygańska Noc” odbędzie się w sobotę 2 czerwca na Starówce. Start o godzinie 14:00. Wstęp wolny.
Wystąpią: Gypsy Boys, Romengo, Gipsy Band (teatr z Białorusi), Krystiano & Romen
Książnica Płocka
W sobotę 2 czerwca o godzinie 11:00 w ogrodzie bibliotecznym Książnicy Płockiej odbędzie się „Sobota w Soplicowie”, czyli prezentacja fragmentów Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” w wykonaniu młodzieży szkolnej i seniorów oraz Hanny Chojnackiej-Gościniak – aktorki Teatru Dramatycznego w Płocku. W programie pokaz mody dawnej, w którym wezmą udział członkinie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddział w Płocku i jego sympatyczki oraz pracownicy Książnicy Płockiej.
Muzeum Mazowieckie
01.06.2018, godz. 12:30 - Otwarcie wystawy „Muzyczne fascynacje Franciszka Olkowskiego. Zbiory medalierskie i falerystyczne”
01-03.06.2018, od godz. 10:00 - Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza do strefy dziecięcej Jarmarku Tumskiego na Starym Rynku na szereg atrakcji dla najmłodszych. W programie, przez cały dzień klocki Lego i Playmobil (Galileo Łódź), zajęcia dla dam, rycerzy i łuczników prowadzone przez Płocką Grupę Rekonstrukcyjną, warsztaty artystyczne i plastyczne z twórcami ludowymi i rękodzielnikami, zajęcia sportowe przygotowane przez drużynę Mustangs Płock a także lekcje pisania gęsim piórem i atramentem przygotowane przez pracowników Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
02.06.2018, godz. 12:00 - Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na dwa półgodzinne wykłady poświęcone tematyce niepodległościowej: „Dzień 11 listopada 1918 roku w Płocku” dr Magdaleny Bilskiej-Ciećwierz z Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz „Stanowiska grup politycznych północnego Mazowsza wobec kwestii niepodległości Polski” dr Andrzeja Dwojnycha, Wójta Gminy Brudzeń Duży.
Kurier Tumski
Podczas X Jarmarku Tumskiego po raz kolejny ukaże się „Kurier Tumski”, czyli gazeta gromadząca najważniejsze informacje dotyczące imprezy oraz artykuły dotyczące historii Płocka.
Pokaz mody
W sobotę 2 czerwca o godzinie 18 na ul. Grodzkiej (na wysokości pubu Zachęta) odbędzie się pokaz mody przygotowany przez wizażystkę i farmaceutkę Andżelikę Stawicką. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć siedem pokazów mody w różnym stylu – od sportowego, casualowego, awangardowego po eleganckie suknie wieczorowe. Odbędzie się także pokaz kostiumów kąpielowych oraz piżam. Oprócz fantastycznych kreacji wyjściowych, będzie można zobaczyć: stylowe obuwie letnie, elegancką biżuterię, przepiękne ręcznie wykonane wianki i opaski, a także okulary przeciwsłoneczne.
Na wybiegu zobaczymy także małych modeli i modelki zarówno w codziennych jak i szykownych, wyjściowych stylizacjach.
Strefa militaria
Strefa militaria pojawi się na Jarmarku Tumskim po raz trzeci (pierwszy raz w 2016 roku). W tym roku działania prezentowane na Placu Narutowicza będą skupione na historii II Wojny Światowej.
Stowarzyszenia i grupy historyczne:
Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ – historia Podziemia Niepodległościowego; prezentacja wystawy „Żołnierze Wyklęci Mazowsza”
Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” – prezentacja uzbrojenia, wyposażenia, pamiątek i historii Powstania Warszawskiego
Grupa Rekonstrukcji Historycznej 44 Division Hoch und Deutschmeister – prezentacja uzbrojenia wojsk niemieckich podczas II Wojny Światowej (Wehrmacht + Policja Granatowa)
Dodatkowo w niedzielę 3 czerwca odbędzie się inscenizacja pt. „warszawska ulica podczas okupacji” prezentująca życie codzienne w Warszawie podczas okupacji niemieckiej.
W ramach strefy militaria, w niedzielę 3 czerwca na pl. Narutowicza odbędzie się Zjazd Motocykli Dawnych zorganizowany przez Towarzystwo Motocykli Dawnych „Weteran Płock”.
Ponadto w sobotę (2 czerwca) Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Zabytkowych i Militarnych „Wisła” zorganizują Zjazd Pojazdów Militarnych „Stalowe Tumy 2018”. W ramach wydarzenia odbędzie się parada pojazdów militarnych, która o godzinie 12:00 wyruszy ze Słupna w stronę Płocka. Pojazdy będzie można obejrzeć z bliska w sobotę na placu Narutowicza w godzinach 12:30-15:00.