Reklama

Jarmark Tumski już niebawem. Co w programie?

Opublikowano:
Autor:

Jarmark Tumski już niebawem. Co w programie?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tegoroczny Jarmark Tumski będzie jubileuszowy. To już 10. edycja wydarzenia, które na dobre wpisało się w kalendarz płockich imprez. Organizatorzy odkryli dziś kolejne karty.

Tegoroczny Jarmark Tumski będzie jubileuszowy. To już 10. edycja wydarzenia, które na dobre wpisało się w kalendarz płockich imprez. Organizatorzy odkryli dziś kolejne karty. 

Już za dwa tygodnie ulica Tumska będzie przeżywać swoje święto. Między 1 a 3 czerwca ulice Tumska, Grodzka  zapełnią się kramami i wystawcami - jak ujawnili dziś organizatorzy, otrzymali ponad 500 zgłoszeń, w tym 77 kolekcjonerów. Będą oni zgromadzeni w strefie tuż przy siedzibie Muzeum Mazowieckiego. 

- Jarmark Tumski będzie powiązany z obchodami Dnia Dziecka, który w tym roku będzie trwał trzy dni - zapowiadał wiceprezydent Roman Siemiątkowski. 

Rzeczywiście, najmłodsi płocczanie nie będą mogli narzekać na brak atrakcji. Będą występy teatralne i muzyczne płockich szkół, a Muzeum Mazowieckie tradycyjnie odpowiada za strefę dziecięcą. To gratka dla fanów serii Gwiezdnych Wojen, bo do Płocka przyjedzie fanklub z Łodzi. Poprowadzą m.in. akademię Jedi. Będą też warsztaty plastyczne i artystyczne, jak np. nauka pisania gęsim piórem. 

- Jedną z większych stref jest militarna, pojawi się i w tym roku - zapewniał Radosław Malinowski, dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. - Stowarzyszenia i grupy historyczne będą prezentowały pamiątki z historii Powstania Warszawskiego. Nowością będzie inscenizacja pt. "Warszawska ulica w czasie okupacji". Chcemy pokazać w pigułce codzienne życie warszawiaków w tamtym czasie. To w niedzielę 3 czerwca. 

Będzie także gratka dla fanów pojazdów wojskowych. W ramach jarmarku odbędzie się zjazd pojazdów militarnych "Stalowe Tumy". Kolumna wyjedzie w sobotę 2 czerwca o 12:30 ze Słupna. 

Już po raz kolejny honorowym ambasadorem Jarmarku Tumskiego jest Bohdan Kowalczyk, który odsłonił dziś wystawę w Muzeum Mazowieckim. "Świadkowie tamtych lat…” to hołd dla wszystkich, którzy 100 lat temu przyczynili się do odzyskania niepodległości. 

- Pamiątki przetrwały, zostały zachowane. Zatrzymajmy się przed nimi na chwilę. To ponad 10 tysięcy pamiątek, które przez 123 lata przypominały nam, że jesteśmy Polakami - mówił Kowalczyk. 

Z okazji jarmarku tradycyjnie wybito także 200 specjalnych monet, w technice stempla lustrzanego. Nawiązuje do projektu Stanisława Ostrowskiego z 1834 roku. Nazywa się "Płocki Złoty Tumski" i po jednej stronie ma popiersie marszałka Piłsudskiego, a po drugiej stronie napis "100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę".

- To niewątpliwie wspaniała pamiątka dla kolekcjonerów. 10 monet zostało ponumerowanych. Ich szczęśliwi właściciele otrzymają nagrody od organizatorów - wyjaśnił Kowalczyk. 

Monety będzie można kupić w punktach informacyjnych Jarmarku Tumskiego. Sponsorem X Jarmarku Tumskiego jest PKN Orlen. 

Program Jarmarku Tumskiego:

Dzień Dziecka

Atrakcje dla najmłodszych pojawią się na Starym Rynku przed ratuszem.

Piątek (1 czerwca):

godz. 13-16:30 – występy grup tanecznych i muzycznych z płockich szkół

godz. 16 - Teatr Rozrywki TRÓJKĄT – średniowieczno-jarmarczny spektakl plenerowy pt. „Za siedmioma wiekami”.

Spektakl uliczny, oparty na tradycji średniowiecznych, wędrownych aktorów ze wschodnich rejonów Europy – skomorochów.

godz. 18 – Koncert SPIRITUALS SINGERS BAND

OKU-LA-LA-RY to podróż do kolorowego świata skrzatów. Koncert ma formę spektaklu, w którym krasnal Szomol opowiada bajkę...

Wiersze Juliana Tuwima oprawione zostały w piękną i melodyjną muzykę kompozytora Włodzimierza Szomańskiego. Na scenie w barwnych światłach tańczy i śpiewa sześcioosobowy zespół Spirituals Singers Band.

Sobota (2 czerwca):

godz. 11-14 – Prezentacja Kataryniarzy, występy: Grupa Wokalna z MDK-u, Zespół Taneczny i Teatrzyk Tańca „Niesforne wróbelki”, Marchewkowe Pole

Niedziela (3 czerwca):

godz. 12:30-16 – występy płockich dziecięcych i młodzieżowych grup artystycznych

godz. 16 – koncert zespołu Vataha

godz. 17 - TEATR VAŚKA – bajka dla dzieci. „Tajemnica cyrkowego klauna” jest pogodnym, pełnym humoru spektaklem o perypetiach wędrownej grupy cyrkowej.

W dniach od 1 do 3 czerwca Muzeum Mazowieckie zaprasza do strefy dziecięcej Jarmarku Tumskiego na Starym Rynku na szereg atrakcji dla najmłodszych. W programie, przez cały dzień klocki Lego i Playmobil (Galileo Łódź), zajęcia dla dam, rycerzy i łuczników prowadzone przez Płocką Grupę Rekonstrukcyjną, warsztaty artystyczne i plastyczne z twórcami ludowymi i rękodzielnikami, zajęcia sportowe przygotowane przez drużynę Mustangs Płock a także lekcje pisania gęsim piórem i atramentem przygotowane przez pracowników Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Cygańska Noc

XV Międzynarodowy Festiwal Romów w Płocku „Cygańska Noc” odbędzie się w sobotę 2 czerwca na Starówce. Start o godzinie 14:00. Wstęp wolny.

Wystąpią: Gypsy Boys, Romengo, Gipsy Band (teatr z Białorusi), Krystiano & Romen

Książnica Płocka

W sobotę 2 czerwca o godzinie 11:00 w ogrodzie bibliotecznym Książnicy Płockiej odbędzie się „Sobota w Soplicowie”, czyli prezentacja fragmentów Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” w wykonaniu młodzieży szkolnej i seniorów oraz Hanny Chojnackiej-Gościniak – aktorki Teatru Dramatycznego w Płocku. W programie pokaz mody dawnej, w którym wezmą udział  członkinie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddział w Płocku i jego sympatyczki oraz pracownicy Książnicy Płockiej.

Muzeum Mazowieckie

01.06.2018, godz. 12:30 - Otwarcie wystawy „Muzyczne fascynacje Franciszka Olkowskiego. Zbiory medalierskie i falerystyczne”

01-03.06.2018, od godz. 10:00 - Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza do strefy dziecięcej Jarmarku Tumskiego na Starym Rynku na szereg atrakcji dla najmłodszych. W programie, przez cały dzień klocki Lego i Playmobil (Galileo Łódź), zajęcia dla dam, rycerzy i łuczników prowadzone przez Płocką Grupę Rekonstrukcyjną, warsztaty artystyczne i plastyczne z twórcami ludowymi i rękodzielnikami, zajęcia sportowe przygotowane przez drużynę Mustangs Płock a także lekcje pisania gęsim piórem i atramentem przygotowane przez pracowników Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

02.06.2018, godz. 12:00 - Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na dwa półgodzinne wykłady poświęcone tematyce niepodległościowej: „Dzień 11 listopada 1918 roku w Płocku” dr Magdaleny Bilskiej-Ciećwierz z Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz „Stanowiska grup politycznych północnego Mazowsza wobec kwestii niepodległości Polski” dr Andrzeja Dwojnycha, Wójta Gminy Brudzeń Duży.

Kurier Tumski

Podczas X Jarmarku Tumskiego po raz kolejny ukaże się „Kurier Tumski”, czyli gazeta gromadząca najważniejsze informacje dotyczące imprezy oraz artykuły dotyczące historii Płocka.

Pokaz mody

W sobotę 2 czerwca o godzinie 18 na ul. Grodzkiej (na wysokości pubu Zachęta) odbędzie się pokaz mody przygotowany przez wizażystkę i farmaceutkę Andżelikę Stawicką. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć siedem pokazów mody w różnym stylu – od sportowego, casualowego, awangardowego po eleganckie suknie wieczorowe. Odbędzie się  także pokaz kostiumów kąpielowych oraz piżam.  Oprócz fantastycznych kreacji wyjściowych, będzie można zobaczyć: stylowe obuwie letnie, elegancką biżuterię, przepiękne ręcznie wykonane wianki i opaski, a także okulary przeciwsłoneczne.

Na wybiegu zobaczymy także małych modeli i modelki zarówno  w codziennych jak i szykownych, wyjściowych stylizacjach.

Strefa militaria

Strefa militaria pojawi się na Jarmarku Tumskim po raz trzeci (pierwszy raz w 2016 roku). W tym roku działania prezentowane na Placu Narutowicza będą skupione na historii II Wojny Światowej.

Stowarzyszenia i grupy historyczne:

Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ – historia Podziemia Niepodległościowego; prezentacja wystawy „Żołnierze Wyklęci Mazowsza”
Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” – prezentacja uzbrojenia, wyposażenia, pamiątek i historii Powstania Warszawskiego
Grupa Rekonstrukcji Historycznej 44 Division Hoch und Deutschmeister – prezentacja uzbrojenia wojsk niemieckich podczas II Wojny Światowej (Wehrmacht + Policja Granatowa)

Dodatkowo w niedzielę 3 czerwca odbędzie się inscenizacja pt. „warszawska ulica podczas okupacji” prezentująca życie codzienne w Warszawie podczas okupacji niemieckiej.

W ramach strefy militaria, w niedzielę 3 czerwca na pl. Narutowicza odbędzie się Zjazd Motocykli Dawnych zorganizowany przez Towarzystwo Motocykli Dawnych „Weteran Płock”.

Ponadto w sobotę (2 czerwca) Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Zabytkowych i Militarnych „Wisła” zorganizują Zjazd Pojazdów Militarnych „Stalowe Tumy 2018”. W ramach wydarzenia odbędzie się parada pojazdów militarnych, która o godzinie 12:00 wyruszy ze Słupna w stronę Płocka. Pojazdy będzie można obejrzeć z bliska w sobotę na placu Narutowicza w godzinach 12:30-15:00.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE