Reklama

Jarmark Tumski coraz bliżej. Co się będzie działo?

Opublikowano:
Autor:

Jarmark Tumski coraz bliżej. Co się będzie działo?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Srebrne jajo ze szlachetnymi kamieniami i z medalionem, zdobiony kufel, karafka z głową orła, prezentacja najdroższych znaczków świata i polskich. Wiedzieliście, że najdroższą polską monetę, 100 dukatów Zygmunta III Wazy, sprzedano na aukcji za 1 mln 380 tys. dolarów? We wtorek zaprezentowano wystawę, która będzie towarzyszyła Jarmarkowi Tumskiemu.

Srebrne jajo ze szlachetnymi kamieniami i z medalionem, zdobiony kufel, karafka z głową orła, prezentacja najdroższych znaczków świata i polskich. Wiedzieliście, że najdroższą polską monetę, 100 dukatów Zygmunta III Wazy, sprzedano na aukcji za 1 mln 380 tys. dolarów? We wtorek zaprezentowano wystawę, która będzie towarzyszyła Jarmarkowi Tumskiemu.

Płockie ulice w centrum miasta ponownie zostaną zastawione kramami Jarmarku Tumskiego, który odbędzie się już po raz dziewiąty w dniach 2-4 czerwca.

- W tym roku w tej miejskiej imprezie będzie uczestniczyło około 400 wystawców – zapowiadał we wtorek wiceprezydent Roman Siemiątkowski na konferencji prasowej w Muzeum Mazowieckim.

W tym roku wydarzenie poszerzono o zjazd około 60 pojazdów militarnych „Stalowe Tumy” na plaży nad Wisłą (otwarcie w piątek o godz. 18.00). To m.in. szwedzkie pojazdy desantowe, wozy opancerzone, pojazdy z okresu wojny w Wietnamie.

- Spodziewamy się około 100 uczestników – mówił dyrektor POKiS-u, Radosław Malinowski.

Pojazdy w sobotę i w niedzielę 3 i 4 maja między godz. 12.00 a 14.00 przejadą ulicami miasta. Drugim wydarzeniem towarzyszącym Jarmarkowi Tumskiemu będzie festiwal Romów Romani Rat Cygańska Noc. Wystąpią zespoły z Polski, Słowacji i Białorusi. Dodatkowo Książnica Płocka zaprasza 3 czerwca na „Wielkie hece w bibliotece” w Chotomku między godz. 18.00 a 23.00. Będzie baśniowo, zaplanowano też kiermasz książek, przedstawienie teatralne w wykonaniu teatru Moralitet z Krakowa, później dla nieco starszych Alicja z Krainy Czarów.

[ZT]14438[/ZT]

Tradycyjnie wprowadzono podział na strefy: kolekcjonerską, handlową, militaria, sztuki i dziecięcą na Starym Rynku. W programie z okazji dnia dziecka m.in. przedstawienie „Morskie opowieści” w wykonaniu teatru Katarynka, pokazy i warsztaty robotyki z lego i płocka zagroda edukacyjna. Goście Jarmarku otrzymają „Kurier Tumski”. Ukażą się dwa wydania, po jednym w piątek i w sobotę.

Dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki stwierdził, że z racji tak dużego zainteresowania Jarmarkiem Tumskim ze strony wystawców „poważnie zastanawiają się nad poszerzeniem następnej edycji o kolejne ulice”. Za strefę kolekcjonerską i strefę sztuki odpowiada Muzeum Mazowieckie. Strefy kolekcjonerskiej należy szukać w pobliżu placówki, na Tumskiej pomiędzy pl. Narutowicza a ul. Kwiatka i Kolegialną.

- W strefie zmieści się 56 stoisk kolekcjonerów różnego rodzaju – opowiadał Tomasz Kordala. - W zagrodzie edukacyjnej w strefie dziecięcej pomiędzy sceną a fontanną na Starym Rynku przygotowaliśmy szereg warsztatów dla dzieci: z ceramiki, szydełkowania, wyszywania, od ziarenka do bochenka, robienia kwiatów z bibuły, pszczelarskie, wikliniarskie. Będą także pewne akcenty związane z Rokiem Rzeki Wisły, łódka, sieci i pokazy sprzętu rybackiego.

Przypomnijmy, że idea Roku Rzeki Wisły ma związek z przypadającą w 2016 roku 550. rocznicą podpisania drugiego pokoju toruńskiego kończącego wojnę trzynastoletnią z Zakonem Krzyżackim. - Po zawarciu pokoju cała rzeka Wisła znalazła się w granicach Korony Polskiej oraz ziem lennych, co miało kolosalne znaczenie dla rozwoju I Rzeczpospolitej – kontynuował Kordala. - Jako Muzeum Mazowieckie przygotowaliśmy dwie wystawy fotograficzne, pierwszą plenerową w okolicy pomnika Krzywoustego pt. „Oblicza Wisły” ze zdjęciami płockich fotografów, w tym Jana Waćkowskiego i Artura Krasa, ukazujące rzekę z lotu ptaka, zachody słońca, imprezy nad Wisłą, jak Maraton Dwóch Mostów czy Wianki na Wiśle, a także drugą pt. „Ludzie Wisły” na patio muzeum. To będzie kilkanaście plansz fotograficzno-opisowych prezentujących piaskarzy, szkutników, rybaków obejmująca okres od początku XX wieku aż po lata 90.

Wspomniał jeszcze o odczycie dr Grzegorza Gołębiewskiego z Towarzystwa Naukowego Płockiego pt. „Powodzie w Płocku i na Mazowszu płockim w XX wieku” połączony z prezentacją filmu o powodzi na Wiśle w marcu 1947 roku, który został nagrodzony na festiwalu filmowym w Cannes. Pamiętajmy także o strefie sztuki na Grodzkiej z fotografiami Wisły autorstwa Elżbiety Dzikowskiej. Akurat tę wystawę organizuje Płocka Galeria Sztuki. Ponadto zwolennicy rękodzieła znajdą tam różne obrazy, które będzie można nabyć.

Ambasadorem Jarmarku Tumskiego jest ponownie prezes Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów, Bohdan Kowalczyk. Przygotowano wystawę pt. „Fortuny złotem, srebrem i papierem opisane”.

- Umieściliśmy przedmioty, które zwykle kojarzą się z bogactwem, chociaż nie zawsze ich wygląd o tym świadczy. Z fortuną kojarzą się drogie kamienie, złoto lub srebro, skarby, ale czy może kojarzyć się maleńki papierek, zwykle ząbkowany, w postaci pocztowego znaczka? Ten maleńki skrawek papieru, zadrukowany z jednej strony, może kosztować nawet 4 mln dolarów. Mamy tu przedmiotu sztuki złotniczej począwszy od XVII wieku, pokazaliśmy przykłady bogato zdobionej broni białej, są monety w złocie i w srebrze, judaika, dokumenty, papiery wartościowe, akcje, obligacje, biżuteria towarzysząca przodkom. W tych pięknych przedmiotach można się zakochać. 

Są zdjęcia rodziny carskiej Romanowów. Ich majątek przed I wojną światową szacowano na 500 mld (dzisiejszych) zł. Dla porównania według Forbesa 100 najbogatszych Polaków w 2016 roku zgromadziło majątek wynoszący ponad 134 mld zł.

Kowalczyk opowiadał także o pamiątkowej monecie z Jarmarku Tumskiego. - W 1107 roku Bolesław Krzywousty stał się jedynym władcą w naszym kraju. Po zwycięskich bojach z opozycją, zwycięskiej walce z bratem Zbigniewem zasiada samodzielnie na tronie i każe wybić monetę. Denar na awersie posiada napis oznaczający „Bolesław książę”, w prawej dłoni władca trzyma miecz, drugą ma uniesioną do góry. Nakład jest minimalny, to 200 stuk. Będzie rozprowadzana na stoisku promocyjnym POKiS-u.

Organizatorami są: Urząd Miasta Płocka, POKiS, Muzeum Mazowieckie, parterami zostali: Agencja Rewitalizacji Starówki, fundacja Roku Rzeki Wisły 2017, spółka Inwestycje Miejskie, Książnica Płocka i Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna. Sponsorem został Orlen, natomiast obchodzonego 4 czerwca dnia dziecka SUEZ Sita.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE