Reklama

Jarmark coraz bliżej. Co się będzie działo?

Opublikowano:
Autor:

Jarmark coraz bliżej. Co się będzie działo? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kto wie, że Szczerbiec pochodzi z Płocka? A kto zdaje sobie sprawę z tego, że Płock jest miejscem powstania Bogurodzicy?

Kto wie, że Szczerbiec pochodzi z Płocka? A kto zdaje sobie sprawę z tego, że Płock jest miejscem powstania Bogurodzicy?

To tylko dwie ze 102 ciekawostek związanych w naszym mieście, które mają być zawarte w książce „Miasto na 102”. Okładka tego niezwykłego dzieła zostanie zaprezentowana na Jarmarku Tumskim. A kiedy w księgarniach znajdzie się sama książka? To na razie pozostaje tajemnicą.

O „Mieście na 102” mówił Paweł Mieszkowicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego podczas zorganizowanej w ratuszu konferencji prasowej poświęconej Dniom Historii Płocka i Jarmarkowi Tumskiemu. W tym roku obie imprezy będą ze sobą współgrać. A atrakcji będzie na nich tyle, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Prezydent Andrzej Nowakowski podkreślił, że tegoroczne Dni Historii Płocka w tym roku wyjątkowo mocno odwoływać się będą do płockiej historii. I tej starszej, i tej najnowszej. – Święto miasta jest okazją do przypomnienia wielu ważnych rocznic. W tym rok przypada m. in. 875. rocznica śmierci księcia Bolesława Krzywoustego, 155. rocznica urodzin bł. abp. Antoniego Nowowiejskiego, 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego i stracenia w Płocku generała Zygmunta Padlewskiego, 110. rocznica powstania Muzeum Diecezjalnego, 90. rocznica przyłączenia Radziwia do Płocka, 80. rocznica śmierci księdza Ignacego Lasockiego – założyciela płockiej Stanisławówki, 25. rocznica śmierci Stefana Themersona oraz 20. rocznica założenia Płockiej Drużyny Kuszniczej – mówił Andrzej Nowakowski. – Warto podkreślić, że Rada Miasta uchwaliła, że rok 2013 jest rokiem generała Zygmunta Padlewskiego i rokiem Stefana Themersona.

Dni Historii Płocka i Jarmark Tumski rozpoczną się w piątek 24, a potrwają do niedzieli 26 maja. W programie Dni Historii Płocka znajdą się między innymi: koncerty Krzysztofa Krawczyka oraz Phila Batesa, brytyjskiego kompozytora, gitarzysty i wokalisty, który przez pięć lat był wokalistą i gitarzystą zespołu ELO Part II. Później został frontanem The Orchestra. Od pewnego czasu jest wokalistą i gitarzystą Electric Light Orchestra Classic. W Płocku zagra z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej.

Swoje umiejętności zaprezentują również wokalistki związane z Płockim Ośrodkiem Kultury i sztuki, zespół Mazaki, który przygotowuje „Piosenki o Płocku”, Big-Band POKiS-u oraz zespoły Państwowej Szkoły Muzycznej: perkusyjny pod dyrekcją Adama Mieczykowskiego i jazzowy prowadzony przez Krzysztofa Kralkę. 55-lecie twórczości artystycznej Romualda Malinowskiego zostanie uczczone koncertem kapel podwórkowych, wśród których znajdzie się Kapela Staśka Wielanka.

Jadwiga Wojnarowska z ratuszowego oddziału kultury, prezentując program Dni Historii Płocka podkreślała, że duża część imprez przygotowywana jest przez dzieci i dla dzieci.

Paweł Mieszkowicz przypomniał, że każdy z trzech dni Jarmarku Tumskiego będzie miał swój temat przewodni. Piątek ma być dniem hiszpański, sobota myśliwskim, a niedziela kolekcjonerskim.

Zamykająca Jarmark Tumski i Dni Historii Płocka niedziela będzie również Dniem Rodziny. Z tej okazji odprawiona zostanie w katedrze msza św. w intencji wszystkich płocczan. Po jej zakończeniu nastąpi przemarsz spod katedry na Stary Rynek, gdzie odbędzie się koncert Magdy Anioł z zespołem Bieriozka.

Imprezy odbywać się będą na Starym Rynku, w amfiteatrze, na Placu Obrońców Warszawy oraz na ulicach Piekarskiej i Tumskiej. – Zapraszam wszystkich mieszkańców i przyjezdnych do udziału w imprezach. Atrakcji dla dorosłych i dzieci z pewnością nie zabraknie – mówił prezydent Andrzej Nowakowski.

Zapewne tegoroczne Dni Historii Płocka nie pozwolą nam rozwikłać wszystkich niewiadomych związanych z przeszłością naszego miasta. Ale – na ile to możliwe – pozwoli przybliżyć przynajmniej część z nich.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE