Reklama

Jakie są objawy raka piersi?

Opublikowano:
Autor:

Jakie są objawy raka piersi?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W telewizji, radiu, Internecie oraz prasie już od paru lat można zaobserwować wzmożoną akcję, która nawołuje do chodzenia na badania kontrolne. Dzięki temu zauważalna jest zwiększona świadomość obywateli. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że równie ważna jest obserwacja własnego ciała. Dzięki temu możliwe jest szybsze wykrycie nowotworu, a co się z tym wiąże również rozpocząć właściwe leczenie lub przeprowadzić zabiegi profilaktyczne. Należy także pamiętać o tym, że jednym z najgroźniejszych raków jest ten, który wiąże się z piersiami kobiet oraz mężczyzn. Dlatego istotne jest to, by zapoznać się z pierwszymi objawami choroby.

W telewizji, radiu, Internecie oraz prasie już od paru lat można zaobserwować wzmożoną akcję, która nawołuje do chodzenia na badania kontrolne. Dzięki temu zauważalna jest zwiększona świadomość obywateli. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że równie ważna jest obserwacja własnego ciała. Dzięki temu możliwe jest szybsze wykrycie nowotworu, a co się z tym wiąże również rozpocząć właściwe leczenie lub przeprowadzić zabiegi profilaktyczne. Należy także pamiętać o tym, że jednym z najgroźniejszych raków jest ten, który wiąże się z piersiami kobiet oraz mężczyzn. Dlatego istotne jest to, by zapoznać się z pierwszymi objawami choroby.

Obserwuj i badaj ciało

Warto pamiętać o tym, że nawet poddawanie się okresowym badaniom, może nie być wystarczające. Właśnie dlatego trzeba pamiętać o tym, by obserwować swoje ciało i kontrolować wszelkie zmiany, jakie zachodzą. Dzięki temu można szybko zareagować, co zwiększy szansę na powrót do zdrowia. Należałoby również zapytać się lekarza o to, jak można samodzielnie zbadać swoje piersi. Takie działanie pozwoli na przykład na wyczucie guzka.

Zmiana wyglądu piersi

Ważne jest to, by zdawać sobie sprawę z tego, że nie każda zmiana w wyglądzie piersi jest niegroźna. Może okazać się, że jest to tylko reakcja alergiczna organizmu, jednak żadnej nie wolno tego bagatelizować, tym bardziej, jeżeli skóra zmieniła swój naturalny kolor i stała się bardziej zaczerwieniona. W przypadku osób, które zachorowały na raka piersi, często występuje owrzodzenie. Należy pamiętać o tym, że nawet zmiany, które dotyczą niewielkiego obszaru skóry, mogą być niebezpieczne. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie badanie USG, które pozwoli określić przyczynę problemu skórnego.

Tkliwość okolic brodawek

Warto zwrócić uwagę, że taki problem często dotyka kobiety przed miesiączką. Właśnie dlatego wiele kobiet go ignoruje i uznaje to, za coś zwyczajnego. Jednak jeżeli ból utrzymuje się bez względu na cykl miesiączkowy lub gdy pojawiła się tkliwość brodawek, choć nigdy wcześniej nie miało to miejsca, to należy udać się na wizytę ze specjalistą.

Jeżeli chodzi o okolice brodawek, to trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wcześniej wspomniany ból, nie jest jedynym objawem, który może być związany z nowotworem piersi. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wyciek różnych wydzielin, a w szczególności krwi. W przypadku zmiany wyglądu brodawki również należy zgłosić się do lekarza.

Asymetria piersi

Bardzo duża część kobiet ma dwie różne piersi. W większości przypadków nie jest to zwiastun żadnej choroby. Taki stan rzeczy przede wszystkim wiąże się z fizjologią, a konkretnie z nierównym przyrostem tkanki miękkiej. Jeżeli więc kobieta wie, że od zawsze ma asymetryczne piersi, to nie powinna się tym nadmiernie przejmować. Jednak w przypadku, gdy zmiana jest nagła, to należy bezzwłocznie udać się na konsultację lekarską, na przykład do specjalistycznego centrum chirurgii. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://chirurgia-onkologia.com.pl/.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE