Reklama

Jaka jest różnica pomiędzy szkodą częściową i całkowitą przy uszkodzeniu pojazdu?

Opublikowano:
Autor:

Jaka jest różnica pomiędzy szkodą częściową i całkowitą przy uszkodzeniu pojazdu? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Obecnie brakuje definicji szkody całkowitej i szkody częściowej. Niemniej jednak jest to bardzo istotna kwestia związana z uzyskiwaniem odszkodowań. Szczególnie dla osób, których pojazd został znacznie zniszczony.

Obecnie brakuje definicji szkody całkowitej i szkody częściowej. Niemniej jednak jest to bardzo istotna kwestia związana z uzyskiwaniem odszkodowań. Szczególnie dla osób, których pojazd został znacznie zniszczony. Należy zauważyć, że przy poszczególnych ubezpieczeniach będziemy mieli pewne odrębne regulacje. Poniżej prezentujemy najważniejsze kwestie związane z ustalaniem rodzaju powstałej szkody przy ubezpieczeniu OC.

Co oznacza uznanie przez ubezpieczyciela szkody całkowitej?

Nigdzie nie znajdziemy definicji szkody całkowitej. To pojęcie niejako w sposób naturalny wykształciło się w praktyce ubezpieczeniowej i dotyczy sytuacji, gdy powstała szkoda na samochodzie lub innym pojeździe. Uznaje się ją w przypadku, gdy doszło do takiego zniszczenia, że nieopłacalna jest dalsza naprawa lub niemożliwe przywrócenie stanu poprzedniego sprzed wypadku. Będzie tak w sytuacji, gdy koszty naprawy przewyższą wartość pojazdu. Wówczas ubezpieczyciel używa metody dyferencyjnej, w celu ustalenia wysokości odszkodowania – wyliczana jest wartość pojazdu sprzed szkody, a następnie pomniejszana o wartość pozostałości, czyli potocznie mówiąc o cenę wraku.

Bardzo często zdarza się tak, że firma po wykonaniu kosztorysu ustala szkodę całkowitą nawet w sytuacji, gdy koszty naprawy stanowią 70-80% wartości pojazdu sprzed szkody. Obecnie brakuje podstaw zarówno prawnych, jak i faktycznych do stosowania takiej praktyki. To w pewnym sensie nieuczciwe zachowanie ubezpieczyciela, który korzysta z drogi na skróty. Jeśli zostanie uznana szkoda całkowita, właścicielem pozostałości po pojeździe ciągle jest poszkodowany. Jednak przepisy uprawniają specjalistyczne firmy do zbycia takiej szkody.

Czym jest szkoda częściowa?

W ustawodawstwie brakuje także definicji szkody częściowej. Oczywiście to po prostu przeciwieństwo omówionej powyżej szkody całkowitej – występuje w sytuacji, gdy koszty naprawy nie przekroczą 100% wartości pojazdu przed kolizją. W takim przypadku osoba uprawniona uzyskuje odszkodowanie zgodnie z wyliczeniami, znajdującymi w kosztorysie przygotowanym przez rzeczoznawcę.

Uważaj! Wartość Twojego pojazdu mogła zostać zaniżona

Należy mieć na względzie, że firmy ubezpieczeniowe bardzo często zaniżają wysokość odszkodowania. Jest wiele sposobów na tego typu działania, chociażby poprzez zastosowanie amortyzacji. Jaki jest cel firmy ubezpieczeniowej? Wypłacić jak najniższe świadczenie. Trudno się z tym nie zgodzić. Niewiele osób jest zadowolonych z otrzymanej kwoty, szczególnie w sytuacji, gdy zawarta została ugoda. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, jak bardzo zostali oszukani. Nie wiedzą, że mogli otrzymać kwotę nawet kilkukrotnie wyższą.

Jeśli masz wątpliwości, czy wysokość szkody została dobrze wyliczona, zgłoś się do specjalistów z firmy AutoMobilis, którzy wykonają bezpłatną kalkulację. Tylko w ten sposób dowiesz się, czy Twój ubezpieczyciel nie zaniżył odszkodowania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE