reklama

Jak wybrać odpowiednią wiatę garażową?

Opublikowano:
Autor:

Jak wybrać odpowiednią wiatę garażową?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościSzukasz skutecznego i sprawdzonego rozwiązania, które będzie równie funkcjonalne jak garaż? Godną uwagi alternatywą jest wiata garażowa, jednak zanim zdecydujesz się na jej zakup powinieneś przemyśleć kilka kwestii…

Szukasz skutecznego i sprawdzonego rozwiązania, które będzie równie funkcjonalne jak garaż? Godną uwagi alternatywą jest wiata garażowa, jednak zanim zdecydujesz się na jej zakup powinieneś przemyśleć kilka kwestii…

Choć w zdecydowanej większości przypadków zmotoryzowani częściej decydują się raczej na budowę garażu niżeli montaż wiaty garażowej, to wcale nie jest to równoznaczne z faktem, że nie warto jest inwestować w tego typu zadaszenie.

Wprost przeciwnie! Wśród niewątpliwych zalet wiaty garażowej możemy podkreślić fakt, że jest ona w stanie ochronić auto przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, jej montaż nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a ponadto zapewnia ona wiele możliwości zarówno, jeżeli chodzi o wykonanie, jak i usytuowanie, które każdy nabywca może dopasować do swoich własnych oczekiwań.

Wiata garażowa a klasyczny garaż – czym różnią się od siebie te dwa rozwiązania?

Jednym z bardzo istotnych czynników wpływających na coraz większą popularność wiaty garażowej i tym samym zdetronizowaniem jedynego dotąd rozwiązania, jakim był garaż jest oczywiście czynnik ekonomiczny. W niektórych przypadkach koszt budowy oraz montażu wiaty jest niemal 10-krotnie niższy w porównaniu do garażu.

Nie wierzysz? Tylko spójrz – ceny wiat garażowych rozpoczynają się już od 2 500 złotych wzwyż, podczas, gdy przykładowe koszty budowy garażu o wymiarach 35 m2 umiejscowionego w bryle budynku mieszczą się w przedziale 24 – 30 tysięcy złotych.

Wpływ na tak diametralną różnicę ma oczywiście fakt, że w przypadku wiaty nie trzeba martwić się o:

  • ściany boczne;
  • ocieplane podłoże wykończone wylewką betonową i odpornymi na ścieranie płytkami;
  • drzwi bądź bramę wjazdową;
  • wykonanie instalacji odprowadzającej wodę ściekającą  z samochodu;
  • ogrzewanie oraz prąd, które zawsze przydają się w garażu;
  • generujący dodatkowe koszty zakup oraz montaż okien;
  • wykańczanie ścian zewnątrz oraz wewnątrz;
Kolejną różnicą jest także budowa – wiata garażowa jest lekką konstrukcją, na którą składa się wsparty na kilku stabilnych słupach dach. W zależności od wybranego modelu może mieć ona ażurowe ściany bądź też być ich kompletnie pozbawiona, może przylegać jednym z boków do bryły domu lub też swobodnie stać obok – wszystko to zależy do koncepcji, na jaką się zdecydujesz.

Tak naprawdę do budowy wiaty garażowej wystarczy Ci drewno konstrukcyjne, materiał za pomocą, którego pokryjesz zadaszenie oraz niewielka ilość betonu niezbędna do wykonania stóp fundamentowych, a także kruszywo i kostki brukowe bądź płyty betonowe, która służyły będą za posadzkę. Oczywiście nie musisz decydować się na samodzielne wykonanie tego typu zadaszenia – w wielu sklepach oferujących wyposażenie ogrodowe (np. w Ogrodoladnii) znajdziesz gotowe już projekty wiat garażowych, które wystarczy zamontować w wybranym przez siebie miejscu.

Wiata garażowa – co to na przepisy?

Dobra informacja dla wszystkich strapionych, którzy obawiają się, że postawienie w pobliżu domu wiaty ogrodowej wiąże się z kolejnym stosem dokumentacji oraz urzędową papirologią: Nic bardziej mylnego!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego wzniesienie na ternie własnej posesji wiaty garażowej nie wiąże się z uzyskiwaniem pozwolenia na jej budowę ani też nie wymaga zgłaszania do właściwego organu zamiaru budowy tego typu inwestycji. Jednakże przepisy te dotyczą WYŁĄCZNIE wiat, których powierzchnia nie przekracza 50m2 znajdujących się na zabudowanych działkach.

Aby uniknąć późniejszych ewentualnych nieprzyjemności, przed zakupem oraz montażem wiaty garażowej dobrą praktyką jest sprawdzenie szczegółowych zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz upewnienie się czy nie istnieją jakiekolwiek ograniczenia jeżeli chodzi o ten rodzaj zabudowy.

Wymiary zadaszenia wiaty garażowej 

W przypadku tego typu zadaszenia bardzo istotną kwestią są oczywiście wymiary, które należy dopasować do rozmiaru oraz ilości posiadanych czterech kółek. Optymalnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o jedno auto jest następująca kompilacja:

  • szerokość wiaty: minimum 2,5 m
  • wysokość wiaty: co najmniej 2,2 m
  • długość wiaty: około 6 m
Zwróć jednak uwagę na fakt, że podane wymiary dotyczą jedynie samochodów osobowych, jeżeli więc w swojej kolekcji aut posiadasz również bardziej okazałe egzemplarze, powinieneś mieć na względzie ich indywidualne potrzeby.

Wiata garażowa z pomieszczeniem gospodarczym znacznie ułatwi przechowywanie narzędzi oraz sprzętu ogrodowego

jpg Wielostanowiskowa wiata sprawdzi się nie tylko przy prywatnej posesji 

 

Drewniana czy metalowa – która wiata garażowa jest lepszym rozwiązaniem?

Wśród różnych dostępnych propozycji bez wątpienia największą popularnością cieszą się drewniane oraz stalowe wiaty garażowe, które naturalnie różnią się od siebie poszczególnymi cechami, kosztami związanymi z ich zakupem oraz zaletami i wadami. Przyjrzyjmy się, więc nieco bliżej obu rozwiązaniom.

Drewniane wiaty garażowe

Cieszą się one dużym zainteresowaniem ze względu na znacznie niższą cenę (w porównaniu do alternatywnego, stalowego rozwiązania), trwałość oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych. Jednak, aby faktycznie zasługiwały na miano funkcjonalnych powinny być wykonane z odpowiedniego gatunku drewna – w tym przypadku nie mają sobie równych gatunki drzew iglastych, które doskonale radzą sobie nawet podczas najbardziej siarczystych mrozów.

Impregnacja oraz rodzaj drewna

Decydując się na zakup drewnianej wiaty garażowej należy zwrócić szczególną uwagę na właściwą impregnację materiału, gdyż w przeciwnym razie już po kilku pierwszych zetknięciach się z panującymi na zewnątrz warunkami atmosferycznymi zadaszenie może przestać spełniać swoją rolę.

Nie bez znaczenia jest także rodzaj drewna –  być może niektórym wyda się to zaskakujące, ale o wiele lepszym pomysłem jest zakup drewna klejonego, które nie tylko nie pęcznieje i się nie odkształca, ale również nie ma skłonności do kurczenia się i pękania. Drewno klejone charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, sztywnością oraz łatwością jego formowania, co jest niezwykle przydatne np. przy formowaniu dachu.

Łatwość dopasowania do otoczenia

Warto również nadmienić fakt, że zadaszenia garażowe wykonane z drewna pasują zarówno do nowoczesnej, jak i klasycznej aranżacji zabudowań, a ich cena oscyluje w przedziale od 2,5 – 20 tysięcy złotych.  Jednakże nie ma wątpliwości, że w pojedynku na wytrzymałość to właśnie stal bije na głowę inne możliwości…

Stalowa wiata garażowa – za i przeciw

Niewątpliwą zaletą tego rodzaju wiat jest fakt, że podobnie zresztą jak w przypadku drewna, można zaadoptować ją do różnych rodzajów zabudowy, jednak najlepiej skomponuje się on z nowoczesnymi, minimalistycznymi aranżacjami łączącymi w sobie efektownie prezentujące się bryły z drewnianymi i szklanymi elementami dodającymi całości nieco futurystycznego designu.  

O ile największym wrogiem drewna jest nadmierna wilgoć, o tyle w przypadku stali jest nim korozja, jednak na szczęście istnieją skuteczne sposoby na walkę ze stopniowym niszczeniem tego materiału.

W nierównym pojedynku z korozją nie może zabraknąć:

  • oczyszczania;
  • odtłuszczania;
  • malowania dobrze kryjącą farbą;
  • każdego metalowego elementu składającego się na konstrukcję zadaszenia.  Warto również przemyśleć zlecenie wykonania galwanizacji bądź cynkowania stali, którymi zajmują się specjalistyczne firmy.  
Nie tylko do nowoczesnych aranżacji

Obawiasz się, że stal raczej nie wpasuje się w aranżację Twojego ogrodu ze względu na swój niezbyt przytulny charakter? Świetnym pomysłem na złagodzenie nieco surowo prezentującej się konstrukcji stalowej wiaty garażowej jest uzupełnienie jej o drewniane żaluzje umieszczone na zewnętrznych ściankach zabudowy.

Co składa się na koszt wykonania stalowej wiaty garażowej?

Zasadniczą różnicą pomiędzy wiatą wykonaną z drewna, a tą zrobioną ze stali jest nie tylko ich wygląd, ale również… cena.  W przypadku wiat metalowych wacha się ona pomiędzy 9 – 16 tysięcy złotych, choć można oczywiście znaleźć również droższe modele.

Wszystko to dlatego, że na cenę wiaty stalowej składają się m.in.:

  • grubość oraz ilość wykorzystanych elementów wykonanych z metalu;
  • ochrona antykorozyjna i/lub galwanizacyjna ochrona metalu;
  • malowanie za pomocą właściwej farby;
a także wiele innych czynników, które uzależnione są również od tego czy zdecydujesz się wykonać ją samodzielnie, czy też zakupisz gotowy model wraz z usługą montażu od którejś z obecnych na rynku firm.

Zadaszenia na taras (i nie tylko) przygotował dla Ciebie Ogrodowy Salon

Wiaty garażowe i zadaszenia najwyższej jakości? Tylko w sklepie online Ogrodolandia oraz Ogrodowy Salon! 

Jesteś zainteresowany zakupem wiaty garażowej, jednak pod uwagę bierzesz tylko i wyłącznie kompleksową usługę, na którą oprócz zakupu konkretnego modelu składa się również jego profesjonalny montaż? W takim razie zapraszamy Cię do sklepu online Ogrodolandia, w którym znajdziesz kilkadziesiąt modeli drewnianych wiat garażowych w naprawdę przystępnych cenach! 

W ofercie sklepu Ogrodolandia znajdziesz m.in.:

  • jedno, dwu lub wielostanowiskowe wiaty wykonywane pod wymiar;  
  • wytrzymałe wiaty wykonane z drewna litego oraz klejonego; 
  • wiaty garażowe z pomieszczeniem gospodarczym;  
  • wiaty garażowe z dachem jednospadowym, dwuspadowym lub kopertowym;  
Osobom poszukującym zadaszenia ogrodowego z pewnością przypadnie do gustu bogata oferta tego typu asortymentu dostępna w sklepie Ogrodowy Salon. Tego typu rozwiązanie sprawi, że relaks na tarasie lub w ogrodzie stanie się całoroczną przyjemnością, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków! W ofercie sklepu znajdziesz zarówno klasyczne modele, jak i nowoczesne zadaszenia wyposażone w rozsuwany dach. 

Zadaszenia na taras (i nie tylko) przygotował dla Ciebie Ogrodowy Salon. Obejrzyj meble z technorattanu w Ogrodowym Salonie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE