Reklama

Jak uzyskać odszkodowanie po zalaniu mieszkania?

Opublikowano:
Autor:

Jak uzyskać odszkodowanie po zalaniu mieszkania? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zalanie mieszkania jest jednym z najczęstszych zdarzeń, które dotykają lokal mieszkalny. Jeśli nieruchomość była ubezpieczona, właściciel może domagać się od ubezpieczyciela wypłaty odszkodowania. Od czego zacząć i jakie formalności należy dopełnić?

Zalanie mieszkania jest jednym z najczęstszych zdarzeń, które dotykają lokal mieszkalny. Jeśli nieruchomość była ubezpieczona, właściciel może domagać się od ubezpieczyciela wypłaty odszkodowania. Od czego zacząć i jakie formalności należy dopełnić?

Jak wynika z raportu "Polak na swoim. Ubezpieczenia nieruchomości w Polsce", aż 77% Polaków skorzystało z ubezpieczenia na skutek zalania nieruchomości. Oznacza to, że właśnie tego typu szkody zdarzają się najczęściej, dlatego warto wykupić ubezpieczenie mieszkania od zalania.

Krok 1. Identyfikacja sprawcy

Rozpoznanie przyczyny zalania pozwala na wykrycie sprawcy zdarzenia. Może zdarzyć się, że uszkodzenia spowodowane nadmiarem wody spowodowane są wyłącznie winą właściciela nieruchomości. W takiej sytuacji podstawą do wypłaty odszkodowania jest wykupiona we własnym zakresie polisa.

Krok 2. Kontakt z firmą ubezpieczeniową

Kolejny etap to kontakt z odpowiednim towarzystwem ubezpieczeniowym. Należy poinformować przedstawiciela o zaistniałej szkodzie - najlepiej telefonicznie lub osobiście w oddziale ubezpieczyciela. To ważny etap, ponieważ na podstawie zgłoszenia firma ubezpieczeniowa będzie mogła wysłać rzeczoznawcę, który oszacuje wartość szkód.

Krok 3. Wizyta rzeczoznawcy

Rzeczoznawca zjawi się na miejscu zdarzenia, by ocenić wysokość strat. W tym celu należy udostępnić wszystkie pomieszczenia, w których doszło do uszkodzeń spowodowanych zalaniem. Rzeczoznawca opisze straty oraz wykona zdjęcia będące potwierdzeniem zaistniałych szkód - na tej podstawie dokona kalkulacji.

Krok 4. Wypłata odszkodowania

Na podstawie szacunków rzeczoznawcy firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie za szkody spowodowane zalaniem mieszkania. Pieniądze trafią na wskazany rachunek bankowy w terminie określonym w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

Nie masz jeszcze ubezpieczenia mieszkania? Wykup je jak najszybciej

Jeżeli do zalania mieszkania doszło z twojej winy, musisz posiadać polisę, by ubiegać się o odszkodowanie. Jeśli jeszcze jej nie posiadasz, ubezpieczenia mieszkaniowe porównaj na strzezdom.pl, a następnie wybierz najkorzystniejszą ofertę. Pamiętaj, by nie kierować się wyłącznie ceną, ale przede wszystkim zakresem ochrony ubezpieczeniowej. Chcąc uzyskać odszkodowanie w razie zalania nieruchomości z własnej winy, polisa powinna uwzględniać takie zdarzenie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE